Mimar Sinan, ölümünün 430’uncu yıldönümünde, düzenlenen etkinlikler ile anıldı

14:25:02 | 2018-04-09

Mimar Sinan, ölümünün 430’uncu yıldönümünde, düzenlenen etkinlikler ile anıldı.
Mimar Sinan’ın ölümünün 430’uncu yıldönümü dolayısıyla Mimar Sinan’ın doğduğu ve 22 yaşına kadar yaşadığı Ağırnas mahallesinde bir dizi etkinlikler düzenlendi. Etkinliğe, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende bir konuşma yapan Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Burası bizim için ayrı bir önem arz eden ve hepimizin gurur kaynağı olan Mimarsinan’ımızın doğduğu, büyüdüğü ve yaşadığı yerlerdir. Erciyes’mizden ilhamını alarak bir bakıma eserlerine yansıtan önemli bir beldemizdir. 2014 yılında Melikgazi sınırları içerisine dahil edilir edilmez, muhtarımızla ve insanlarımızla birlikte dayanışma içerisinde ne yapılması gerekiyorsa beraber istişare ettik ve onların tamamını yapma konusunda da gayret gösterdik. Ağırnas’ımızın insanları bizleri her geldiğimizde kucaklıyor ve kendilerince makul olan taleplerini bizlere iletiyorlar. Bizlerde ‘Zamanında verilmeyen hizmet, hizmet değildir’ anlayışı içerisinde hayata geçirme yolunda gayret gösteriyoruz” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, “Ölümünün üzerinden 430 yıl geçmesine rağmen halen unutulmayan ve önümüzdeki asırlar boyunca da unutulmayacak olan Mimar Sinan, kuşkusuz ki Kayseri’nin en büyük değerlerinden biridir. Tüm dünyanın saygı duyduğu ve tanıdığı böyle bir değerin bu topraklarda yetişmesinden dolayı gurur duyuyorum. Kayseri’yi anlatırken, ‘Zenginlikler şehri, Kayseri’ diye anlatıyoruz. Bu zenginlikleri en başında da bu toprakların yetiştirdiği büyük değerler geliyor. gerek manevi mimarlarını gerekse yetiştirdiğimiz ilim adamları bu topraklarda doğup büyümüş ve gerek beldesine gerek şehrine gerekse ülkesine kıtaları aşan hizmetleri götürmüşlerdir” ifadelerini kullandı.
Vali Süleyman Kamçı ise, “Camilerden medreselere, hastanelerden kervansaraylara, köprülerden saraylara kadar birçok önemli eserde imzası olan Mimarsinan’ın yeteneği asırlardır mimarlar için ilham kaynağı olmuştur. Usta bir mimar ve mühendis olan Mimar Sinan’ın eserleri, aynı zamanda sanatseverlerinde ilgi odağında olmuş ve büyük hayranlık uyandırmıştır. 5 asır önce burada doğan ve 22 yaşına kadar da Ağırnas’ta yaşayan Mimar Sinan, bizler için ayrı bir onur ve gurur kaynağıdır” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Mimar Sinan’ın doğduğu ve yaşadığı evi ziyaret eden protokol, yetkililerden bilgi aldı.
ETİKET :  

Tümü