Milli Şair Mehmet Akif Ersoy Kayseri’de anıldı

12:29:04 | 2018-03-12

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, “Mehmet Akif´in İstiklal Marşı´nı milletimize ithaf etmesi, onun vatanseverliğini en güzel biçimde ortaya koymaktadır” dedi.
Kayseri’de İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’inci yıldönümü ve Mehmet Akif’ Ersoy’u anma programı düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programda bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, "12 Mart 1921 yılı; Allah için, vatan için 7 düvele karşı mücadele veren kahramanlarımız için yazılan ve geleceğimize ışık tutan Milli Marşımızın kabul edildiği gündür. Biz bu günde büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı ve aziz milletimizin hissiyatına tercüman olan İstiklal Marşı, tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, hikmettir, şanlı mazimiz ve kahramanlık destanımızdır. Bu millet, tarihte hiçbir zaman zulme boyun eğmemiştir. Varlığına kastedenlere gerekli dersi vermiş, vatanına ve hürriyetine canı pahasına sahip çıkmıştır. Büyük şair, mütefekkir Mehmet Akif, İstiklal Marşı ile milletin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebede yürüyüşünü destanlaştırmış, herkesin hislerine tercüman olmuş ve bu mücadeleyi ölümsüzleştirmiştir. Mehmet Akif’in, İstiklal Marşını milletimize ithaf etmesi, onun vatanseverliğini en güzel biçimde ortaya koymaktadır. İstiklal Marşı özenle okunduğunda geleceğe yönelik çok anlamlı mesajlar vermektedir. Gençlerimizin İstiklal Marşını ve Mehmet Akif’i daha iyi anlayabilmeleri için şu üç noktayı çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Bunlar; üzerinde yaşadığımız toprakların tarihi, Akif’in İstiklal Marşını yazdığı dönemde milletimizin verdiği mücadeleler ve Akif’in gelecek nesillere verdiği önemli mesajlardır" ifadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından, Kocasinan Anadolu Lisesinin hazırladığı oratoryo izleyiciler tarafından ilgi ile izlendi. Program Fevziye-Memduh Güpgüpoğlu Güzel Sanatlar Lisesi Mehter Takımının gösterisinin ardından son buldu.
Programa, Vali Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Hüseyin Bekmez, Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile öğrenciler katıldı.
ETİKET :  

Tümü