MHP Milletvekili Ersoy: Kayseri’nin FETÖ ile anılmasından rahatsızım!

17:46:04 | 2019-12-19

MHP Milletvekili Baki Ersoy, Kayseri’nin adının FETÖ gibi kirli terör örgütleri ile anılmasından rahatsız olduğunu belirterek, “Kayseri'nin, son dönemlerde isminin FETÖ terör örgütüyle yoğunlukla anılması, Kayseri'nin bir milletvekili olarak beni oldukça rahatsız etmektedir” ifadelerini kullandı. Ersoy, ayrıca Kayseri’nin teşvik konusunda da yüksek bir beklenti içerisinde olduğunu dile getirerek, “Kayseri'mizin teşvik bölgesi olarak 2'nci bölgeden 3'üncü bölgeye, ilçelerimizin ise en azından 5'inci bölgeye alınması gerekmektedir” dedi.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Meclis’te 2020 bütçesi hakkında konuştu. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçişle birlikte, yürütmede karar alma süreçlerindeki çok başlılığı ortadan kaldırıldığını öne süren Ersoy, “Yeni hükûmet sisteminin gereklerine uyum sağlayacak şekilde kamu yönetiminin yapısal ve fonksiyonel dönüşümünün sistematik ve bütüncül bir şekilde tasarlanmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı kararnameleri yayımlanmıştır. Bu şekilde, vatandaş odaklı, etkin ve etkili kamu hizmet sunumunun gerçekleştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı merkez teşkilatı, politika ve strateji geliştirme ile izleme ve değerlendirmeye yoğunlaşırken bakanlıklar daha icracı ve fonksiyonel bir yapıda şekillendirilmiştir. Bu kararnamelerden biri olan 13 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Cumhurbaşkanlığına bağlı, genel bütçeli Strateji ve Bütçe Başkanlığı kurulmuştur” dedi. “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle beraber, bu yıl ilk defa merkezî yönetim bütçe kanunu hazırlama görevi Cumhurbaşkanlığı adına Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yerine getirilmiştir” diyen Ersoy,  “Strateji ve Bütçe Başkanlığı, 2012 yılında Maliye Bakanlığı tarafından başlatılmış olan program bütçe çalışmalarının da temeli olarak 2019 yılından itibaren program bütçe sisteminin uygulamaya geçirilmesine yönelik yürüttüğü çalışmaları hızlandırmıştır.” şeklinde konuştu. Türkiye’de vergi alanında bir reform ihtiyacı olduğunu kaydeden Ersoy, “İmar affı, bedelli askerlik gelirleri, Merkez Bankasından yapılan transfer gibi kalemler bütçe açığının daha da büyümesine mâni olmuş, ekonomimizi bir nebze olsun rahatlatmıştır” dedi. Vergi tahsilatını artırmanın iki ana yolu olduğunu ifade eden Ersoy, “Bunlardan birincisi, kayıt dışılıkla mücadele; diğeri ise verginin tabana yayılmasıdır. Ayrıca, vergi denetimlerinde etkinlik, dolaysız vergileri tabana yaymak, döviz bağımlılığını azaltıcı önlemler bütçe dengesi açısından önemli adımlar olacaktır. Ülkemizdeki vergi sistemi, ağırlıklı olarak tüketim ve işlemler üzerinden alınan vergilerin yer aldığı, tabana yayılmamış bir yapıdadır. Türkiye'nin bir an önce adil, tabana yayılmış ve hakkaniyetli bir vergi reformunu gerçekleştirmesi gerekmektedir.  Vergiye ilişkin düzenlemelerde kamu finansmanıyla ilgili önceliklerin yanı sıra, verginin üretim ve istihdam üzerindeki etikleri ile sosyal yönü birlikte değerlendirilmelidir. Vergi sistemi, ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını dikkate alan dinamik bir yapıya kavuşturulmalıdır” diye konuştu.

“KAYSERİ’NİN TEŞVİK BEKLENTİSİ VAR”

Konuşmasında Kayseri’nin teşvik sorununu da gündeme getiren Ersoy, şu ifadeleri kullandı,  “Ekonomimizin iyileşmesi ve üretimin artması için tarım ve sanayi alanındaki teşviklerin düzenlenmesi ve adil teşvik sisteminin uygulanması gerektiğini düşünmekteyim. Bölgelere göre ve ilçe bazlı teşvik sisteminin uygulamaya geçmesi oldukça önemlidir. Bu kapsamda, hak ettiği destekleri maalesef alamadığını düşündüğüm seçim bölgem olan Kayseri'nin çalışkan ve cefakâr ticaret insanlarının beklentisi de oldukça yüksektir. Bu anlamda, Kayseri'mizin teşvik bölgesi olarak 2'nci bölgeden 3'üncü bölgeye alınması, ilçelerimizin ise en azından 5'inci bölgeye alınması gerekmektedir.  Tarım alanında ise IPARD Hibe Programı'nın 42 ilden ziyade, Kayseri'miz dâhil 81 ilde uygulanması kalkınma anlamında çok önemli bir adım olacaktır. Yine, çiftçilerimizin, kamu bankalarına ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının da yeniden yapılandırılmasının şart olduğunu belirtmek istiyorum.”

“KAYSERİMİZİN ADI KİRLİ TERÖR ÖRGÜTÜYLE ANILMAMALI”

FETÖ konusunda da dikkat çeken ifadeler kullanan Ersoy, Kayseri’nin zaman zaman FETÖ terör örgütüyle anılmasından dolayı da rahatsız olduklarını anlattı. Ersoy, “Erciyes gibi bereketli bir değere sahip, Erciyes'in rakımıyla, heybetiyle, özü ve her türlü davranışıyla şekillenen yüksek karakterli Kayseri'nin, son dönemlerde isminin FETÖ terör örgütüyle yoğunlukla anılması, Kayseri'nin bir milletvekili olarak beni oldukça rahatsız etmektedir.  Şöyle ki Kayseri deyince, aklımıza, hayrın, yardımlaşmanın, çalışkanlığın, özverinin, girişimciliğin, birlikte uzlaşı ve kardeşlik kültürüyle yaşamanın başkenti olması gibi birçok haslet ve farkındalık gelmektedir.  Kayserili hemşehrilerimizin hayırseverlikleri birçok şehrimize örnek olmuş ve hayırseverlik konusunda Türkiye'de parmakla gösterilecek bir noktaya gelinmiştir. Allah hepsinden razı olsun. Kayseri, 5 milyar doları aşan üretimi, 3 milyar dolarlık dış ticaret hacmi, 2 bin civarında üretim merkeziyle ülkemizin en önemli ticaret ve sanayi şehirlerinden bir tanesidir. Yenilikçi, girişimci, çalışkan ve hayırsever insanıyla Kayseri marka bir şehirdir. İlimizde 3 organize sanayi bölgesi, 16 küçük sanayi bölgesi, 1 serbest bölge, 1 teknoloji geliştirme bölgesi bulunmaktadır. Kayseri'de toplam 46 milyon 552 bin metrekare planlı endüstri alanı bulunmaktadır. Kayseri'mizin 2019 yılı ihracat rakamı Allah izin verirse 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşecektir. Kayseri'mizin adının kirli terör örgütüyle değil, bu gerçeklerle anılması doğru olacaktır. Kayseri denince akla, uygarlıkların şehri ve Kapadokya'nın başkenti olan kadim bir kent gelmelidir; asırlar boyu süregelen kardeşliğin ve barışın başkenti olduğu gelmelidir; birer doğa harikası olan Erciyes ve Kapuzbaşı Şelaleleri gelmelidir; dünya mutfağına adını yazdırmış olan mantımız, şu günlerde gündemde olan fakat tartışmaya dahi gerek duymadığımız pastırmamız gelmelidir çünkü dünyanın neresine giderseniz gidin Kayseri deyince akla pastırma gelir.”

 “ŞEHİTLERİMİZİN DE KANI YERDE KALMAMIŞTIR”

Ersoy, ayrıca Meclis’te 17 Aralık şehitlerini de anarak, “Bundan tam üç yıl önce, 17 Aralık 2016 tarihinde Kayseri'de çarşı iznine çıkan askerlerimizi taşıyan halk otobüsüne yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit olan askerimizi rahmetle, Fatihalarla anıyor, gazilerimize de sağlıklı bir ömür diliyorum. Allah'a şükürler olsun ki şehitlerimizin de kanı yerde kalmamıştır” dedi.

 

 

 

 
ETİKET :  

Tümü