“MHP Meclis’te güçlü yer almalı”

19:11:46 | 2018-05-16

Kapatılan Gesi Belediyesi’nin son Başkanı ve aynı zamanda MHP Milletvekili aday adayı Sami Eker, 38 Kent TV’de, Kent Meydanı programında dikkat çeken açıklamalar yaptı. Vatandaşlardan MHP’ye destek isteyen Eker,  “Kamuoyunda sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye büyük bir sempati, ona karşıda büyük bir duyarlılık var” dedi.

Vatandaşlara  da seslen ve “Milliyetçi Hareket Partisi’nin değerli mensuplarının Meclis’e taşınmasını istiyoruz” diyen Eker, “Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar milletvekili sayısı da o kadar önemli. Cumhurbaşkanı oldun milletvekili sayısı 300’ün altına düşerse iş sıkıntılı. Cumhurbaşkanının en az 320 milletvekili sayısını yakalaması gerekiyor. Ben Kayseri halkına diyorum ki, Milliyetçi Hareket Partisini desteklemek durumundasınız. Türkiye’nin MHP’ye ve ülkücülere ihtiyacı var. O yüzden bizim Meclis’te güçlü bir şekilde yer almamız gerekiyor” diye konuştu.

 Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) dikkat çeken isimlerinden ve aynı zamanda kapatılan Gesi Belediyesi’nin son Başkanı Sami Eker, 38 Kent TV’de, Televizyonun ve aynı zamanda Kayseri Olay Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci ile Kayseri Olay Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cafer Zengin’in ülke ve kent gündemini değerlendirdiği Kent Meydan’ı programında konuştu. Programda MHP’den aday adaylığı süreci ve Cumhur ittifakına yönelik açıklamalar yapan Eker, 48 yıldır Ülkücü camiada görev yaptığını belirterek, “Sıralamada şura da olayım veya olmayayım hiç önemli değil.  Ben sadece 48 yıldır çalışıyorum. Ölünceye kadarda hizmet etmeye gayret edeceğim” ifadelerini kullandı.

 “TÜRK MİLLETİ KAVRAMI UZUN ZAMANDIR KULLANILMIYORDU”

 Aday adaylığı sürecini anlatan Eker, “1969’dan bu yana teşkilatların içerisindeyim. Bu davaya 48 yılımızı verdik. Teşkilat başkanımdan izin aldım, Ankara’ya gittim adaylık dilekçemi verdim.  Bu teşkilatta bizim duymadığımız, görmediğimiz, yaşamadığımız şey kalmadı. Bu ayrılıklar zaman zaman oldu. Bizim ana yapımız ocaklardır. Ocaklardan yıllardır bu vatanı seven, bu vatana hizmet etmek aşkıyla yanan pırıl pırıl gençler yetişir. Kıyamete kadar da bu böyle devam edecektir. Milliyetçi Hareket Partisi’nin üretimi çok güçlüdür. Çünkü içerisinde Türk milliyetçiliği var, vatan aşkı var. Giden arkadaşlar şuymuş buymuş bizi ilgilendirmiyor herkes gidebilir. Şimdi bizim bir cumhur ittifakımız var. Bu cumhur ittifakının manifestosunu okuduğunuz zaman gerçekten bir Ülkücünün, vatanseverin gurur duyacağı, bu millet için nelerin ortaya konduğunu açıkça görebilir. Biz işin keyfiyetinde değiliz mecburiyetindeyiz. Türk milleti kavramı uzun zamandır kullanılmıyordu, bu ittifak manifestosunun içerisinde kullanılıyor” şeklinde konuştu.

 “BİZE KİMSE KOALİSYON TEKLİF ETMEDİ, MHP’Yİ SİYASİ TARİHE GÖMMEYE ÇALIŞTILAR, BİLGE LİDER BAHÇELİ MÜSAADE ETMEDİ”

7 Haziran seçimlerinde MHP’nin koalisyon kurmamakla suçlandığını ifade eden Eker, o günden bugüne çok şeyin değiştiğini anlattı. Eker, şunları söyledi: “7 Haziran seçimlerine gelelim MHP 80 milletvekili çıkarmış, o zaman ki şartlarında mevcut hükümet, hükümet olamama durumu var ve Milliyetçi Hareket Partisi’ne Başbakanlık teklif edilmiş. ‘Gelin size başbakanlığı veriyoruz hükümeti kurun’ dendi. Peki biz CHP ile hükümeti kuramıyoruz yetmiyor. Ya dışarıdan destek verecekler ya da bizzat katılacaklar. Kim katılacak PKK katılacak. Böyle bir şey mümkün mü mümkün değil. 40 yıldır bizim çocuğumuzun çoluğumuzun rızkı teröre gidiyor. Harcanan para 700 milyar dolarları bulmuş bu zamana kadar. Bir ülke daha oluştururduk Türkiye iki misli büyüklükte olurdu. Herkes dedi neden AKP ile koalisyon kurmuyorsunuz şartlar onu getirdi öyle bir şey olmadı. Bize kimse koalisyon teklif etmedi. Kasım seçimleri kırk milletvekiline düştük. Koalisyon kurmadık diye vatandaş tepki gösterdi. Arkasından o günkü şartlar altında FETÖ terörü iş başına geçti. Cumhurbaşkanlığı seçimleri, delegeler arkasından milletvekillerinin kaset meseleleri ve Milliyetçi Hareket Partisi’ni siyasi tarihe gömmeye çalıştılar. Ama buna güçleri yetmedi. Çünkü bizim başımızda gerçekten dünyayı iyi bilen, Türkiye’yi iyi bilen, bizzat zaman zaman görüştüğüm derya deniz bilgi bakımdan bütün dünyayı tanıyan, bilge lider Devlet Bahçeli buna müsaade etmedi, izin vermedi ve bu işe müdahale etti. Peki şartlar bugüne geldi. İki alternatif var; bir tarafta cumhur ittifakı, bir tarafta millet ittifakı. Tabi burada iki önemli unsur var. Birincisi Cumhurbaşkanlığı seçimi ikincisi meclis. Meclisin fonksiyonlarının önemi de ön plana çıkıyor. Yeni sistem içerisinde Meclis Türkiye Cumhuriyeti tarihinde belki de en güçlü, en tutarlı, sözünü ortaya koyabilecek duruma gelecek. Niye? Kanunları çıkartacak. Çünkü bu sistemde ki hükümet bu işi her zaman kararnameler ile yürütemeyecek. Çünkü kararnameler belirli konularda çıkartma yetkisi var. Peki çok önemli konularda Meclis’te 301 milletvekili çoğunluğu alma koşulu var. Cumhur ittifakı iktidara geldiği zaman AKP’nin de belirli sayıda milletvekili olacak MHP’nin de belirli sayıda milletvekili olacak”

 “CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ KADAR MİLLETVEKİLİ SAYISI DA O KADAR ÖNEMLİ”

 Programdaki açıklamalarında, “Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar milletvekili sayısı da o kadar önemli” ifadelerini de kullanan Eker,  “Yani şunu demek istiyorum. Cumhurbaşkanı oldun milletvekili sayısı 300’ün altına düşerse işin sıkıntılı. Millet ittifakı HDP ve PKK’ya ihtiyaç duyar. Onlar PKK ile yeniden bir seçime gider bizimle birlikte hareket etmezler. PKK ile bizi yan yana koymak mümkün mü? Yani milletvekili seçimleri de çok önemli. Cumhurbaşkanının en az 320 milletvekili sayısını yakalaması gerekiyor. Ben Kayseri halkına diyorum ki Milliyetçi Hareket Partisi’ni desteklemek durumundasınız. Türkiye’nin MHP’ye ve ülkücülere ihtiyacı var. O yüzden bizim mecliste güçlü bir şekilde yer almamız gerekiyor. Bunun içinde bütün arkadaşlara sesleniyorum, Başbuğ Alpaslan Türkeş deyip gezen arkadaşlara da sesleniyorum. Başbuğumuz vatan dedi, her şeyi göze aldı. Zamanında Milliyetçi Hareket Partisi cephe hükümetlerini de kurdu. 1991’de de koalisyona katıldık. Bunlar unuttularsa, hatırlatmak istiyorum. Çünkü bizim gidecek başka vatanımız yok. Biz savaşırız da mücadele ederiz de, aç kalırız da ama Türkiye’nin düzlüğe çıkma ihtiyacı var.  O yüzden herkes elini vicdanına koyacak HDP mi MHP mi?” şeklinde konuştu

 KAYSERİLİLER’DEN DESTEK İSTEDİ

 Kayserililere seslenen ve MHP’ye destek isteyen milletvekili aday adayı Sami Eker, şöyle devam etti: “Sevgili Kayserililer biz sizlerden Milliyetçi Hareket Partisine oy istiyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi’nin değerli mensuplarının Meclis’e taşınmasını istiyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi mensupları hiçbir zaman keyfiyetlerle uğraşmamıştır, mecburiyetlerle uğraşmıştır. Bizim için vatan mecburiyettir, toprak mecburiyettir, hilal bir mecburiyettir. Bunlara sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. O yüzden diyorum ki 24 Haziranda sandığa gittiğiniz zaman elinizi vicdanınıza koyun. Kayseri’de bir dostumuz Sami Eker çıkmıştı bunu söylemişti deyin. Emin olun bu şartlar gerçekleşmediği zaman Türkiye sıkıntı içerisinde olacaktır.  Sıralamada şura da olayım veya olmayayım hiç önemli değil.  Ben 48 yıldır çalışıyorum. Ölünceye kadarda hizmet etmeye gayret edeceğim. Ölünceye kadar bu dava uğruna çalışmaya devam edeceğiz. Siyaset muhakkak ki rekabet işidir. Biz nasıl çalışırız vatandaşa nasıl ulaşırız, nasıl hizmet ederiz vatandaş bunun kararını verecektir”

 

 

“GENEL BAŞKANIMIZ DEVLET BAHÇELİ’YE YOĞUN İLGİ VAR”

 

 

“Kamuoyunda MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye ilgi var” diyen Eker, “Ben geziyorum, ziyaretler gerçekleştiriyorum, çeşitli kesimler içerisine giriyorum. Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye büyük bir sempati, ona karşıda büyük bir duyarlılık var. ‘Gerçekten devlet adamıymış biz bunu bilmiyorduk’ diyenler var. Devlet Bahçeli 10 yıl önce ne söylediyse bunlar çıktı. Devlet Bahçeli yeri geldiği zaman devlete katkı sağladı. Vatandaşa güveniyorum, Cumhur İttifakını iktidar yapacaktır. İnşallah bundan sonra da daha mükemmel olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti 2023’lere daha güçlü girecek ve dünyada söz sahibi olacak” dedi. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Haber Kayseri Sami Eker MHP Meclis Milletvekili aday adayı

Tümü