MHP’li eski Başkanlardan; İttifak çıkışı!

14:22:12 | 2019-01-08

AK Parti ile MHP’nin Kayseri’de yapacağı ittifakın nasıl şekilleneceği merak edilirken MHP’nin eski İl Başkanlarından Mustafa Canpolat ve Şaban Solmaz  merkez ilçelerde MHP’nin aday çıkarmamasına tepki gösterdi. İki Başkan’da Kocasinan ve Talas gibi ilçelerin MHP’ye verilmesi gerektiğini savundu. Diğer yandan her 2 isim de AK Parti Milletvekili İsmail Tamer’in açıklamalarına da tepki gösterdi.

 AK Parti ile MHP’nin Kayseri’de yapacağı ittifakın nasıl şekilleneceği merak edilirken, AK Parti Milletvekili İsmail Tamer,  konunun netleştiğini ve Özvatan, Sarıoğlan ve Pınarbaşı’nın MHP’ye verileceğini Sarız’da ise durumun henüz netleşmediğini açıklamıştı.

Tamer’in bu açıklamaları MHP cephesinde tepkileri de beraberinde getirdi. MHP’nin eski İl Başkanlarından Mustafa Canpolat, seçim sürecini, ittifak görüşmelerini ve AK Parti’li Tamer’in açıklamalarını değerlendirdi. Canpolat, Türkiye’de 2 kutuplu bir siyasetin oluştuğunu belirterek, AK Parti’nin MHP olmadan İstanbul ve Ankara’yı kazanmasının zor olduğunu söyledi.

AK Parti’nin İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesi durumunda fetret dönemine döneceğini savunan Canpolat, “Kayseri, MHP’nin çok güçlü olduğu bir il” dedi ve 1994 ve 99 seçimlerini hatırlattı.

“AK PARTİ’NİN ELİ MHP’YE MAHKUM”

Canpolat,  “Ankara ve İstanbul gibi illerin kaybedilmesi Ak Parti’nin geriye dönme fetret dönemine girme sürecini gösterecekti. Onun için bir yerde AK Parti’nin eli MHP’ye mahkumdur. Bunun karşısında Adana, Mersin, Manisa gibi büyükşehirlerde de Ak Parti’nin desteği olmadan MHP’nin kazanması mümkün değildi. Çünkü siyasette bir dağınıklık vardı. MHP’nin içerisinde yüzde 10’a yakın bir kütle ayrıldı. Dolayısı ile MHP’nin de oylarında bir düşüş var. her ne kadar köklü bir partide olsa bu parçalanmalar yaşandı.Bu gelişmelere baktığımız zamanda Kayseri’deki bölüşmeleri de ona göre değerlendirmek lazım. Kayseri MHP’nin çok güçlü olduğu bir il. 1994 ve 1999 yerel seçimlerinde yüzde 34 gibi oy alan bir parti idik. Büyükşehir, Kocasinan, Melikgazi, ilçelerinde de yaklaşık yüzde 1 ya da 2’lik puanlarla kaybedilmişti. Yani MHP finale doğru yaklaşmıştır.”şeklinde konuştu.

“KOCASİNAN MHP’YE VERİLMELİ”

İttifak kapsamında MHP’nin Kocasinan Belediyesini alması gerektiğini belirten  Canpolat,” Metropol belediyeden birinde ısrar etmeliydi. Özvatan’da, Sarıoğlan’da belediyecilik yapsa ne olur yapmasa ne olur” sözleriyle de dikkat çekti. Canpolat, şunları söyledi, “MHP’nin Kayseri’de kendisini var edebilmesi, ispatlayabilmesi için kesinlikle bir merkez metropol belediyeyi pazarlıkta alması lazımdı. Bana göre de bu Kocasinan olmalıydı. Kayseri’de MHP’li bir belediyenin vizyonunu göstermesi açısından metropol belediyeden birinde ısrar etmeliydi. Pınarbaşı, Özvatan, Sarıoğlan ve Sarız bir tarafa hepsini verelim ama bir tane Kocasinan’ı alsaydık burada belediyeciliğin nasıl yapıldığını, modern belediyeciliği nasıl yapılırı MHP gösterirdi. Siz Özvatan’da Sarıoğlan’da Sarız’da yasanız ne olur yapmasanız ne olur? MHP ısrar etmeliydi.”

AK PARTİLİ TAMER’İN İTTİFAK AÇIKLAMASINA TEPKİ

Canpolat, il teşkilatının bu hassasiyetleri genel merkeze ilettiğini ancak görüşlerin pek ciddiye alınmadığını düşündüğünü de belirterek, AK Parti Milletvekili İsmail Tamer’in, ittifak ile ilgili yaptığı açıklamaları da şık bulmadığını söyledi. Canpolat, “Siyasetçiler konuşurken, konuştukları kelimeleri, cümleleri çok iyi seçmeliler. Sözün nereye gittiğini, nasıl olacağını da düşünmeli arkasını da kesinlikle düşünmeli. İsmail Tamer’in iyi niyetinden kuşku duymadığımız bir arkadaşımız. MHP tabanlı, ülkücü kökenli bir arkadaşımız. Belki bir boş bulunduğu anda söylemiştir. Ya da iyi niyetlidir ama söylemleri yanlış anlaşılmıştır diye düşünüyorum. İsmail Tamer’de herhalde yanlış anlaşıldım diyecektir. Hoş değil. Eğer o manada söylediyse şıkta değildir. Konuşurken taşın nereye gideceğini ne yapmakta bilmek lazım diye düşünüyorum.” dedi.

 

SOLMAZ: TABANIN SESİNE KULAK VERİLMESİ GEREKİYOR

 

Diğer yandan Canpolat’ın ardından MHP’nin eski il Başkanlarından olan bir diğer isim Şaban Solmaz da tabanın sesine kulak verilmesi gerektiğini söyledi.  Solmaz, “İttifaklar geçmişte de yapılmıştı. Bundan sonrada yapılacaktır. İttifak yapılması kolay değil. Yerelde ittifak farklı, milletvekilliği bazında farklıdır.  Biz geçmişte 1991’de ki ittifakta yukarıda anlaştılar aşağı da yerelde biz değerlendirdik. Ama belediyelerde biraz daha farklı. Kayseri’nin bir alt yapısı var. Geçmişte ilçelerde ve beldelerde toplam 28 belediyemiz vardı. Bunun 8 tanesi ilçe belediyesiydi. Bunlar göz önünde tutularak değerlendirme yapılmasında fayda var. Tabanın sesine de kulak vermek lazım. Genel merkezler nasıl bir plan yapıyor onu bilemem. Eğer oy isteniyorsa tabanı dinlemek lazım. Aday aranması daha doğrudur. Biz bu felsefeye inanmışız. Geçmişte biz kendimizi hiçbir zaman ön plana çıkarmadan aday arardık. O dönemlerde CHP tabanlı kişilere de gitmişliğimiz vardır. Niye burada MHP’nin bayrağını en üst seviyeye çıkartmak için. Şimdi bu felsefe ile gidilmesi lazım. Uzun bir süre var. Bu süre içerisinde iyi tahlillerin yapılması lazımdır.”  ifadelerini kullandı

 

“MHP’NİN 3 DEĞİL 7 YA DA 8 İLÇEDE YERİNİN OLMASI LAZIM”

 

 

AK Parti Milletvekili İsmail Tamer’in ittifakla ilgili yaptığı açıklamalara da tepki gösteren Solmaz,

“MHP’nin 3 değil 7 ya da 8 ilçede yerinin olması lazım.” şeklinde konuştu ve AK Partili Tamer’in açıklamalarına da tepki gösterdi. Solmaz, şu ifadeleri kullandı, “MHP, Milletvekili İsmail Tamer’in açıklaması var onunda yetkisi var mı bilmiyorum. Ama buna tabanın büyük bir tepkisi var. Çıkıyor 3 ilçeyi MHP’ye verdik gibi ifadelerde bulunmuş. Çok yanlış bence. Arkadaşlarımızda aynı tepkisi gösterdiler. MHP’nin 3 değil 7 yada 8 ilçede yerinin olması lazım. Öyle bir çalışmaya girilmeliydi ki tabanın heyecanı doruk noktaya gelsin. Bizim amacımız budur. Ben MHP’li olarak sancağımızın en yüksek yerlerde dalgalanmasını isterim. Bizim sesimize de kulak vermeleri lazım. Ben bu partinin kurucusuyum.”dedi.

 

“KOCASİNAN VE TALAS İLÇELERİ MHP’YE VERİLMELİYDİ”

 

 “Kocasinan ve Talas ilçeleri MHP’ye verilmeliydi” diyen Solmaz, diğer ilçelerde de MHP’nin belediye başkanı çıkardığını hatırlattı.

“ “Özvatan zaten bizim. Ama diğer ilçelerde olsan da olmasan da çok önemli değil” diyen Solmaz, “AK Partili istiyor ki benim ki şu kadar olsun MHP’li istiyor ki şu kadar olsun. Ben bundan dolayı diyorum tabanın sesine de kulak verilmesi lazım. Bizim merkezde Kocasinan’da büyük bir oy potansiyelimiz var. Talas’ta büyük bir oy potansiyelimiz var. Geçmişte İncesu belediyeciliğimiz vardı. Develi, Pınarbaşı, Bünyan bizde idi. Buralarda da çalışmalar yapılması lazım. Bize tabanı güçlü ve yüksek ilçeler lazım. Özvatan zaten bizim ama diğer ilçelerde olsan da olmasan da çok önemli değil. Ama bize bir Talas verilse, Kocasinan verilmiş olsa, develi verilmiş olsa bu hem ittifak için destek getirir hem de MHP’nin tabanını daha da çok morallendirir. “şeklinde konuştu.
ETİKET :   Haber Kayseri MHP Eski İl Başkanları Şaban Solmaz Mustafa Canpolat İttifak çıkışı

Tümü