MHP’DEN KİMLER ADAY OLABİLECEK?

14:43:34 | 2018-09-21
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Milliyetçi Hareket Partisi’nde belediye başkan adayı ya da belediye meclis üyesi adayı olmak isteyen kişiler sahneye çıkmaya, partilerine müracaat etmeye başladı.
Yakında basın toplantıları ile aday adaylıkları açıklanmaya başlar.
Dün MHP İl Başkanı Serkan Tok ile bir süre telefonda görüştük, bu ay sonu ya da Ekim ayı başı gibi kendilerine müracaat eden isimleri MHP Genel Merkezi ile paylaşacağını söyledi.
Belediye meclis üyesi adaylığı ise belediye başkan adayları belli olduktan sonra netleşecekmiş.
Tok, “ben ilçe başkanlığından gelen bir il başkanı olduğum için ilçelerin hassasiyetlerini iyi bilirim. Önce adaylar bir belli olsun, sonra ilçe teşkilatı, aday ve il teşkilatımızın ortak kararı ile meclis üyesi adaylarımız belirlenir. Tabi bu süreçte milletvekillerimizin görüşlerini de alacağız” dedi.
MHP’DE ADAYLIK KRİTERLERİ NELER
Hatırlarsanız milletvekili seçimlerinde herkes MHP’den aday adayı olamamış, aday adaylığı kabul edilmeyenler olmuştu.
Belediye başkan aday adayı olarak ortaya çıkan isimlerin parti tarafından aday adaylığı kabul edilmiş isimler olmadığını söylemek mümkün.
MHP İl Başkanı’na bu konuyu sordum.
Cevabı şöyle:
“Kimsenin aday adayıyım diye ortaya çıkmasına birşey demiyoruz. İsteyen herkes MHP’den belediye başkan ya da meclis üyesi aday adayıyım diyebilir ama bizim için önemli olan aday adaylığı değil adaylıktır.
Bunun için de elbette kriterlerimiz var. Olmazsa olmazlarımızın başında lidere sadakat var. Liderimize sadakati olmayan biriyle işimiz olmaz.
İkinci kriterimiz ise MHP siyasetini benimsemiş, özümsemiş olmalı. 
Üçüncü kriterimiz de toplum tarafından kabul görmüş, saygın kişiler olmalı.
Biz bu kriterlerin dışında birisiyle kazanacaksak bile yol yürümeyiz. Önemli olan kazanmak değil kazanılanı sürdürebilmek, birlikte yol yürümektir.”
Serkan Tok, il başkanlığı döneminde partinin oylarını yerel seçimde artıran, partiye yeni belediyeler kazandıran bir ekip çalışmasına odaklandıklarını söylüyor ve hata yapmamak için de yüksek konsantrasyonla büyük bir hassasiyet gösteriyor.
Yeri gelmişken belirteyim, Serkan Tok, il başkanıyken milletvekili seçilen Baki Ersoy’un güdümünde bir il başkanı değil, Kayseri Ülkü Ocakları Başkanlığı daha sonra MHP Kocasinan ilçe başkanlığı ve ardından da MHP İl Başkan Yardımcılığı yapmış, Baki Ersoy ve İsmail Özdemir dahil partinin bütün denge unsurlarıyla uyumlu bir politika izlemek zorunda.
Ersoy’la elbette ki yakınlar ama bu durumun kendisi için bir dezavantaja dönüşmemesi gerektiğinin farkındadır.
TALAS’A RAĞBET ÇOK
MHP’nin elinde olmayan ama kazanma ihtimalinin en güçlü olarak görüldüğü belediye ise Talas Belediyesi.
Talas’ta belediye başkanlığına 10’a yakın kişinin adı geçiyor.
Bunlar kimler diye bakacak olursak da isimler şöyle; birincisi uzun süredir MHP kulislerinde konuşulan isim MHP İl Başkan Yardımcısı işadamı Mustafa Arslantaş.
ÖKİ İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi olan Arslantaş, The Garden Oteli’nin ve Trioplus mobilya fabrikasının sahibi. Aynı zamansa ev mobilyası üzerine de OSB’de bir fabrikası daha var.
Ülkü Ocakları’nda yetişmiş, Sakarya’da MHP ve Ülkü Ocakları’nda görev yapmış olan Arslantaş, Baki Ersoy’un il başkanlığı döneminde MHP İl Başkan Yardımcısı olarak görev almıştı, Serkan Tok döneminde de bu görevini sürdürüyor.
Zamanını, emeğini, parasını esirgemeden siyaset yapan Kayseri’deki ender isimlerden birisi. 
Bir diğer isim Behsat Önder. Argıncık Ülkü Ocakları eski başkanı (trafik kazasında hayatını kaybeden) merhum Kürşat Önder’in Kardeşi. Kayseri Ülkü Ocakları’nda yetişmiş, önemli emekleri geçmiş bir isim.  Aday adaylığını duyurdu, basın toplantısı ile de açıklamaya hazırlanıyor. 
MHP İl Başkan Yardımcılarından Avukat Müjdat Yılmaz’ın adı da Talas için geçiyor. Yılmaz MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un bacanağı.
MHP Talas İlçe Başkanı Mehmet Akbulut ile MHP’nin Talas Belediyesi eski Başkanı Orhan Say’ın adı da Talas için anılıyor. Akbulut’a ilçe teşkilatında görev yapmasının daha faydalı olacağı yönünde il başkanının telkinini duydum ama Tok’a sormayı da unuttum. 
Orhan Say ise adaylığı aklından geçiyor olsaydı çoktan sahnede olurdu diye düşünüyorum.
Memiş Özbey, MHP’nin geçmişte de Talas Belediyesi Başkan aday adayı idi bu seçimde de gönlünden geçirebilir ama MHP’nin Pınarbaşı stratejisi bünyesinde Pınarbaşılı ve ilçede de tanınan bilinen bir isim olması gözönünden bulundurularak Pınarbaşı’na düşünülebilir.
ERÜ’de görev yapan Talas’ta yaşayan Yozgatlı bir profesörden bahsedildi ama kim olduğunu öğrenemedim.
Türk Eğitim Sen 2 nolu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk de “kimse aday olmazsa ben adayım” diye yakın çevresine söylemiş, espiri olsa gerek.
Kulislerde konuşulan en şaşırtıcı isim ise AK Parti’den Talas Belediyesi’nin iki dönem üst üste belediye başkanlığını yapan Rifat Yıldırım.
Rifat Yıldırım’ın MHP’den adaylık gibi bir düşüncesi varsa önce üyesi olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nden istifa etmesi, MHP’ye katılması, MHP’den aday adaylığı başvurusunda bulunması gerekiyor. Böyle bir süreç yaşanır mı bilemiyorum ama olursa gerekli değerlendirmeyi, bu konudaki düşüncelerimi o zaman yazarım.
AYTAÇ GEZİCİ BÜNYAN’DAN ADAY
Kayseri Ülkü Ocakları’nın eski başkanlarından bir süre önce de Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılan Aytaç Gezici de Bünyan’ın Belediye Başkanlığına adı geçen 8 kişiden biri. Aytaç Gezici, tertemiz pırıl pırıl, düzgün bir ülkücü. 
Mevcut ilçe başkanının da aralarında bulunduğu 8 kişinin ismini de not almıştım ama yazarken yanımda değildi.
MHP kulislerinden bugünlük bu kadar...
ETİKET :  

Tümü