MHP’den “ihraç” edilen Solak: İYİ Parti’ye katılmadım, o anons gerçeği yansıtmıyor

19:33:14 | 2018-03-20

İYİ Parti saflarına katıldığı belirtilen Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Hayri Solak,  bu yöndeki iddiaları yalanladı. İYİ Parti kongresinden isminin partiye katılanlar arasında açıklanmasına tepki gösteren Solak, “İYİ Parti’nin yapılan İl Kongresinde beyanım, müracaatım, talebim ve şahsım salonda bulunmamasına rağmen sehven ya da kasıtlı olarak salonda ismim okunmuş. Bu olaydan sonra bağlı bulunduğum MHP’de, oturumlarına katıldığım belediye meclislerinde vs. toplantılarda  ve Kayseri kamuoyunda  aleyhimde olumlu, olumsuz bir süre mülahazaraların oluşmasına sebebiyet vermiştir” dedi.

Geçtiğimiz yıl Ocak ayında sosyal medya hesabından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye yönelik sert eleştirilerde bulunduğu ve bu yönde paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle o dönem MHP Kayseri Kocasinan Belediye Meclisi ve aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olan Hayri Solak, parti disiplin kuruluna sevk edilmiş ve ardından MHp’den ihraç edilmişti. Büyükşehir Belediyesi’nde Meclis Üyeliği düşen Solak, yaşanan bu gelişmeden sonra Kocasinan Belediyesi’nde Bağımsız Meclis üyesi olarak görev yapıyor. Solak’ın yerine ise Büyükşehir Belediye Meclisi’ne, Kocasinan Belediye Meclisi’nde de görev yapan MHP’li Meclis Üyesi Kazım Yücel getirilmişti.

SOLAK, MHP DİSİPLİN KURULU KARARINI YARGIYA TAŞIDI

Solak, MHP’den ihraç edilmesinin ardından konuyu yargıya taşıdı. MHP Disiplin  Kurulu’nun ihraç işlemini “hukuka aykırı” olduğu gerekçesiyle yargıya taşıyan Solak’ın bu başvurusu üzerine, “Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi savunmasının alınmadığı gerekçesiyle MHP Disiplin Kurulu'nun aldığı kararın "iptali" yönünde karar verdiği dile getirildi. Bu karar üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne başvuran Solak, Büyükşehir Meclis Üyeliği görevine dönme talebinde bulundu.  Ancak Büyükşehir Belediyesi’nden Solak’a gönderilen yazıda ise , “Partisi’nden yeniden ihraç edildiği” yönünde ifadeler yer aldı. Yargı kararının uygulanmadığını iddia eden Solak, bu konuda yeniden suç duyurusunda bulunduğunu belirtirken, Solak ile ilgili dikkat çeken bir gelişme daha yaşandı. 11 Mart’ta  Kadir Has Kongre Merkezi’nde yapılan İYİ Parti İl Kongresi’nde “Kocasinan Belediye Meclisi Üyesi Hayri Solak” ismi partiye katılan isimler arasında anons edildi.  

“BAĞLI BULUNDUĞUM MHP…”

 Kongre salonunda olmadığını ve bilgisi dışında bu anonsun yapıldığını belirten Solak, “İYİ Parti’nin yapılan İl Kongresinde beyanım, müracaatım, talebim ve şahsım salonda bulunmamasına rağmen sehven ya da kasıtlı olarak salonda ismim okunmuş. Basında da İYİ Parti’ye katıldığım yönünde haberler yer aldı.  Bu yönde kongre salonunda yapılan anons gerçeği yansıtmıyor. Bu olaydan sonra bağlı bulunduğum MHP’de, oturumlarına katıldığım belediye meclislerinde vs. toplantılarda  ve Kayseri kamuoyunda  aleyhimde olumlu, olumsuz bir süre mülahazaraların oluşmasına sebebiyet vermiştir. Ben İYİ Parti’ye katılmadım. Bu yöndeki açıklamalar gerçeği yansıtmıyor” dedi.

 

 

 
ETİKET :   MHP İYİ Parti Hayri Solak Belediye Meclis Üyesi Mahkeme İhraç Disiplin

Tümü