MELEKLER İŞ BAŞINDA

AKKIŞLA Kaymakamlığı örnek bir proje ile dikkat çekiyor.

10:18:41 | 2014-11-26

Kaymakamlık ilçede yaklaşık 500 civarındaki yaşlı ve engelli vatandaşın yemek, sağlık ve temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için, çalışma başlattı. Bu kapsamda hayata geçirilen proje kapsamında da 5 kadının istihdamı sağlandı. Kaymakamlık öncülüğünde şimdi o 5 kadın yani yardım melekleri,  beraberindeki sağlık ekipleri engeli ve yaşlıların bulunduğu ihtiyaç sahibi evlere umut taşıyor.

 

 

Akkışla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde hazırlanan proje kapsamında ihtiyaç sahibi yaşlı ve engelli  vatandaşların temizlik, sıcak yemek gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Konuyla ilgili olarak bilgi veren Akkışla Kaymakamı Cevat Gün, ilçede  mevcut kayıtlara göre 500 civarında yaşlı ve engelli vatandaşın bulunduğunu söyledi.  Gün, “Bu vatandaşlarımızın birçoğu kimsesiz olmaları nedeniyle temizlik, sağlık, sıcak yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayamamakta. Bahse konu ihtiyaçların karşılanması amacıyla hazırlanan ‘Bize de Bir Merhaba’ isimli proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kabul edildi ve ilçemizde uygulanmaya başlandı. Projemizin amacı sağlık, temizlik, sıcak yemek gibi kendi başlarına yapamadıkları gibi bu işleri onlar için yapacak bir yakını da bulunmayan ve ilçemizin muhtelif mahallelerinde ikamet eden muhterem büyüklerimizin ve engelli vatandaşlarımızın bu ihtiyaçlarını karşılayıp onlara yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Geneli itibariyle yalnız yaşayan fayda sahibi vatandaşlarımız için bu proje sadece maddi ihtiyaçlarının karşılanması anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda çalışanların evlerinde geçirdiği süre boyunca onlara yalnızlıklarını unutturan yeni bir nefes, sosyal bir aktivite işlevi  de görmektedir” dedi.

“PROJE KAPSAMINDA 5 KADIN İSTİDAM EDİLDİ”

Proje kapsamında 5 kadının istihdam edildiğini de ifade eden Gün, “Bu projede görev alan personelimiz de vakıf yardımları alanlar arasından seçildi. Aynı zamanda sağlık ekibimiz de var. Kaymakamlıkça hazırlanan iş çizelgesi doğrultusunda ekipler, haftada en az bir kez ziyaret edilen her evde temizlik, sağlık kontrolleri yapıyor. En az 3 çeşit sıcak yemekte pişiriliyor. Bunun yanında hanede yıkanması gereken her türlü giyecek, nevresim gibi eşyalar da alınıp Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan çamaşırhanede yıkanıyor, kurutuluyor, ütüleniyor ve ve paketlenerek bir sonraki ziyarette evlere teslim ediliyor.

“PROJEYİ 10 AY SONRADA DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

Evlerde çalışanlar tarafından tespit edilen ve ihtiyaç olunduğuna dair rapor edilen eşyalarında vakıf tarafından karşılandığını dile getiren Kaymakam Cevat Gün, kendisinin de düzenli olarak mahalle ziyaretleri gerçekleştirip, projeyi yakından takip ettiğini söyledi.  Sosyal aktivitelerle vatandaşların sosyal hayata dahil olmasını da sağladıklarını belirten Gün, şöyle konuştu. “Bu aktiviteler, yaşlı ve engellilerimizin daha önce farklı nedenlerle yapmaya imkân bulamadıkları konularda düzenlenmektedir. Örneğin Kayseri merkezine geziler düzenledik. Bu etkinliklerimize Valimiz Orhan Düzgün’ de katıldı ve bizlere destek verdi, yaşlılarımızla bir araya geldi. Kısacası toplumsal bir yaranın tedavisi gibi önemli bir fonksiyon üstlenen ve 10 ay olarak planlanan projenin devamı için Kaymakamlığımızca gerekli çalışmaları da yapıyoruz”

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Akkışla Kaymakam Kadınlar Melekler İş başı

Tümü