KÖYLÜ AZİZ GEORGE ANITI İSTİYOR

“Bölgemiz inanç turizmine açılsın” diyen köylüler, 70 milyon insanın inandığı Azizle ilgili çalışma yapılmasını istiyor.

17:33:22 | 2019-06-26

KAYSERİ Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın  “Brezilya ve Arjantin için özel öneme sahip Aziz George’un Yeşilhisar bölgemizde yaşaması bizim için önemli” açıklaması bölge sakinlerini sevindirdi.  İddiaya göre ilçeye bağlı Güzelöz Mahallesi'nde doğan Azize Brezilya nüfusunun 3'te 1'inin yani yaklaşık 70 milyonu inanıyor.  Bölge sakinleri de bu durumun fırsata çevrilmesi gerektiğine vurgu yaparak, 5 yıl önce gündeme gelen ancak bir adım atılmayan, Aziz George anıtının en yüksek tepeye yapılıp, bölgenin turizme açılmasını istiyor. Diğer yandan Vali Şehmus Günaydın’ın da turizmcilerin kendisine yönelik bu yöndeki talebinin ardından bölgede incelemede bulundu ve konuyla ilgili çalışma yapılması talimatı verdiği belirtildi.

 Kayseri'nin Yeşilhisar İlçesi'ne bağlı Güzelöz Mahallesi'ne yapılması planlanan Aziz Joerge Anıtı projesinin ne aşamada olduğu merak ediliyor. Bundan 5 yıl önce gündeme gelen anıt projesinin hayata geçirilip, geçirilmeyeceği merak konusu olurken bölge sakinleri, inanç turizmi açısında bu durumun fırsata çevrilmesi gerektiğini belirtiyor. Brezilyalılar tarafından köyün yüksek tepesine yapılması planlanan Aziz George  anıtının yılan hikayesine döndüğünü dile getiren bölge sakinlerinden ve aynı zamanda Turizm gönüllüsü Metin Oral, Brezilya nüfusunun 3'te 1'inin yani yaklaşık 70 milyonunun Aziz George ‘Yyi dini önderleri olarak kabul ettiğine dikkat çekti.

 “AZİZ GÜZELÖZ’DE DOĞDU”

Kayseri ve Nevşehir Valilikleri'nin düzenlediği turizm çalıştaylarında  da konuyla ilgili zaman zaman sunumlar  yaptığını da kaydeden  Oral, doğduğu yer olan Güzelöz’ün Brezilyalı turistlerden yoğun ilgi gördüğüne dikkat çekerek, “Brezilyalılar'ın köyümüze yani yeni adıyla mahallemize ilgi göstermesinin nedeni onlar için büyük öneme sahip olan dini önder Aziz George ‘nin bu köyde yaşamış olması.  Brezilyalılar'ın büyük saygı gösterdiği dini önder Aziz George’nin bu köyde doğduğu Arkeologlar tarafından belirlenmiş.” dedi.

 “BREZİLYALI İŞ KADINI ANITI YAPACAKTI”

 Doğduğu köyü turizme kazandırmak istediğini ve yıllardır da bu alanda çalışmalar yaptığını dile getiren Turizm gönüllüsü Metin Oral, “Köyümüzde yapılan incelemelerde bölgede bulunan kaya oyma kiliselerde Aziz George  ait resimler bulundu ve yapılan incelemelerin ardından Arkeologlar Aziz George’nin  burada doğduğuna kanaat getirdi. Brezilyalı iş kadını olan Malga Di Paula tarafından azizin anıtının yapılması planlanıyordu. Yaklaşık 5 yıl önce bu konuda çalışma başlatıldı. Belediyeler imar konusunda çalışma yapacaktı, ancak bir ses çıkmadı. Eğer bu anıt yapılsaydı, her yıl buraya binlerce turist gelecek ve tıpkı bizim Mekke'ye, Medine'ye gidip dua ettiğimiz gibi onlarda buraya gelip dua edeceklerdi” diye konuştu.

 

"ANITTA HİLAL VE AY OLACAKTI" 

Aziz George Anıtı'nın köyün en yüksek tepesine yapılmasının planlandığını belirten Oral, planlanan anıtta hilal ve ay simgelerinin olacağını belirterek, "Hilal, Müslümanlığın ve aynı zamanda Türklüğün simgesi. Ay ise Aziz George’nin ruhunun orada olduğunu temsil edecekti" diye konuştu.

 İLÇE BELEDİYE BAŞKANI: BÖLGENİN CANLANMASINI İSTİYORUZ

 Yeşilhisar Belediye Başkanı  Halit Taşyapan ise belediye olarak ferdi hareket etmediklerini ve Bakanlık desteği ile birlikte iş paylaşımı yapacaklarını söyledi. Taşyapan, şunları söyledi, “Hep birlikte balon turizminin bölgeyi  canlandırmasıyla birlikte Aziz George Kilisesi diye bire gerçek de burada var. Bu konu araştırılıyor. Özel bir şahsın mülkiyetinde gözüken bir kilise var ve ileriye dönük bir çalışma var. Anıtsal değerde de bir çalışma var. Daha önce çalışma yapılmış, arazi tespitine gidilmiş, ama bu belediye bünyesinde değil de Turizm Bakanlığı nezdinde konu çalışılıyor. Bölgenin canlandırılması adına biz de ortak çalışma yapacağız. Bu anıt ile ilgili de bir çalışma düşünülüyor. Anıt konusu da gündemde. Geçenlerde Nevşehir bölgesinden gelen turizmciler de önemsiyor bu işi. Biz de bu konuda üzerimize ne düşerse yaparız. Valimizde ziyaret etti bir süre önce bölgeyi. Anıt tekrar gündeme alınması konuşuldu, ama şu an durum sözlü şekilde, henüz altyapısı hazırlanmış değil”

VALİ GÜNAYDIN, BU KONUDA TALİMAT VERDİ

Konuyla ilgili olarak Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’a da bilgi verdiklerini anlatan Oral, “Sağolsun Valimiz yakından ilgilendi. Kapadokyalı Turizmciler de Valimize ulaşmış, bilgi vermiş. Biz de Güzelöz’de buluştuk ve Vali Beye de bilgi verdik. Başta kilise restorasyonu olmak üzere anıt konusu da gündeme geldi. Vali Bey de gerekli işlemlerin başlatılması yönünde talimat verdi.  Kaynak konusunda da destek vereceğini beyan etti.  İnşallah bölgemiz bu inanç turizminde önemli bir aşama kaydedecek ve Kayseri’ye bu alanda da katkı sunacak” diye konuştu.

Soğanlı ve Güzelöz başta olmak üzere bölgede planlanan balon uçuşları konusunda da önemli mesafe alındığını kaydeden Oral, bu konunun da sivil havacılık genel müdürlüğü ile imza aşamasında olduğunun kendilerine söylediğini kaydetti.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: AZİZ GEORGE’NİN YEŞİLHİSAR BÖLGEMİZDE YAŞAMASI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Diğer yandan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da konuyla ilgili olarak, “Brezilya ve Arjantin için özel öneme sahip Aziz George’un Yeşilhisar bölgemizde yaşaması bizim için önemli. Nevşehir’de yaptığımız toplantıda bu konuyla ilgili çekilecek film hakkında görüşmeler yaptık ve filmde Yeşilhisar bölgemizin de yer almasını dile getirdik” ifadelerini kullandı.

 

AZİZ GEORGE KİMDİR?

www.kapadokyadayim.com adlı internet sitesinde “Aziz George Kimdir?” başlığı altında şu ifadeler yer alıyor: Aziz George (St. George) Hristiyan dünyasının önemli isimlerinden birisidir. En meşhur efsanelerden biri olan Aziz George ve Ejderha (St. George and The Dragon)ile tanınan ve kutsal günü 23 Nisan olarak anılan önemli bir kişidir.

 Bu hikâye Ortadoğu üzerinden Avrupa’ya gelmiştir. Romalı bir asker olan George’un, üzerinde Roma İmparatorluğunun bulunduğu şimdiki Türkiye topraklarında yaşadığı bilinir. Aziz ünvanını bölgeden bir süre sonra sürülüp, işkence edilip öldürülmesinin ardından almıştır. St. Georgios’un bu efsanesinin Kapadokya için bu kadar özel olmasının nedeni, George’un yaşadığı bu bölgenin Hristiyanlaşmasının hikâyesi olmasından kaynaklanmaktadır.

Hz. İsa’nın en önemli müritlerinden biri olan St. George, tüm dünyada büyük saygı ve sevgiyi kazanan bir şehit olmuştur. Hikâyesi din şehitlerine karşı olan hassasiyeti ve sevgisiyle beraber Hristiyanlık mücadelesi vermeye başlaması, binbaşı olması ile başlamaktadır. Açıkgözlülüğü, zekâsı, merhameti, dinine bağlılığı gibi özelliklerle hemen dikkat çekmeyi başarmıştı. Bu nedenle kısa sürede Başkomutan ünvanını alarak askerlik hayatını Hristiyan dininin ilkelerinden ayrılmadan geçirdi.

Bu din için başlayan zor günlerle beraber Roma İmparatorluğu’ndaki yüksek rütbeli kişilere emirler gönderilerek tüm Hristiyanların tutuklanması emredildi. Ancak Aziz George bu fikre katılmadı ve kendi bölgesinde bu emirleri kesinlikle uygulamadı. Bunun üzerine kin ve nefretle dolup taşan imparator St. George’un çok ciddi işkencelere maruz bırakılması emrini verdi. Adeta bedenini delik deşik hale getirmek üzere çok sayıda zehirli, sivri oklarla işkenceye başlandı. Ancak efsaneye göre oklar kesinlikle George’un bedenine varmadan bükülüyor ya da eğiliyor, ona zarar veremiyordu. Hırsını alamayan imparator daha sonra da onu zindana hapsetti. Ayaklarını bağlayarak göğsüne devasa bir taş yerleştirip ölüme terk ettiler. Mucizelerle beraber Aziz George’un ölmemesi ve Kapadokya’da bulunan bir köye musallat olan dehşet saçan bir ejderhayı öldürmesi üzerine adı büyük bir ün yapıp, Orta Çağ’dan bu zamana kadar ulaşmıştır. Portekiz, Çin, İngiltere, Kanada, Katalonya, Etiyopya, Yunanistan, Rusya, Sırbistan ve Bulgaristan gibi birçok bölgede aziz kabul edilir. Beyaz üzerine kırmızı artılı İngiltere bayrağı aynı zamanda Aziz George Bayrağı olarak da bilinir. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :  

Tümü