Korkuyorlar!

Kayseri Sanayiciler Derneği Başkanı Kızılkaya’dan Düşündüren Açıklamalar:

14:47:53 | 2019-01-27

Kayseri Sanayiciler Derneği Başkanı ve aynı zamanda İncesu OSB Mütevelli Heyeti Başkan vekili Memici Kızılkaya, ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi ve çarpıcı açıklamalar yaptı.

“Durum vahim” diyen Kızılkaya, OSB seçimleri ile ilgili de konuştu. Diğer yandan Kızılkaya, Oda Başkanları ile ilgili de dikkat çeken ifadeler kullanarak, “Sıkıntıları konuşmaya korkuyorlar” şeklinde konuştu.

 

Kayseri Sanayiciler Derneği Başkanı ve bunun yanında İncesu OSB Mütevelli Heyeti Başkanvekili Memici Kızılkaya, ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Kızılkaya, Kayseri sanayisinde durumun  içi açıcı olmadığını belirterek,  “Durum vahim.  Kayseri çok kötü. Alış yok, satış yok. Üretiyorsun peşin satacak adam yok. Çekle alış veriş yapılıyor, çeki ödeyen yok. ” ifadelerini kullandı.

 

“ÇEK YASASINDA DÜZENLEME YAPILMALI, BORÇ BORÇLA KAPATILIYOR”

 

Bankaların sanayiciye verdiği kredilerde sıkıntılar yaşandığını ifade eden Kızlkaya, çek yasasında yeniden düzenleme çağrısı yaptı.  Kızılkaya, “Bankalardan borçlar erteleniyor deniyor ama bu iyilik değil. Çünkü borcu borçla kapatıyoruz. Bankalarda bunu vermiyor. Amerika’da Trump  konuşuyor, döviz iniyor, çıkıyor. Döviz oynak, faizler yüksek. Bankalardan kredi alamıyoruz. Çek yasası değişmeli. Avrupa Birliği uyum yasalarında hiçbir ticari suça hapis cezası yok” dedi.

 

AVRUPA’YA SATIYORUZ, AMA TÜRKİYE’DE SATAMIYORUZ”

 

 “Avrupa ülkelerine ocak satıyoruz ama Türkiye’de bu ocakları bize sattırmıyorlar” ifadeleri ile de dikkat çeken Kızılkaya,  Oda başkanlarını da eleştirerek,  “Sıkıntıları konuşmaya korkuyorlar.” dedi.

Kızılkaya, şu ifadeleri kullandı, “Oda Başkanları bizim derdimizle  fazla ilgilenmiyorlar. Belki de konuşmuyorlar, korkuyorlar konuşmaya . Cumhurbaşkanı mücadele ediyor ama, aşağıda bilgi veren yok. Biz yıllardır ocak üretiyoruz.  Gaz kesici olacak deniyor, engel üzerine engel çıkarılıyor. Doğuda hala tezek yakılıyor.  Avrupa’ya gönderiyoruz, ama Türkiye’ye satamıyoruz. Sanayiciye destek olunması lazım. Bize köstek olmasınlar yeter. Eskiden nasıl yapıyorduk? Bir sürü yasa çıkarıldı ama bize bir faydası yok”

 Kızılkaya, OSB’de gündeme gelen Suriyeli işçi konusu ile ilgili de dikkat çeken ifadeler kullanarak, “2 yıl böyle bir durum vardı. Şimdi yabancı işçi gelmiyor. Türk işçi de yok. İş beğenmezlik var. Sosyal yardım alıyorlar, gelmiyorlar.” dedi.

 

ADAY OLACAK MI?

Diğer yandan Kayseri Sanayiciler Derneği  Başkanı Memici Kızılkaya, Organize Sanayi Bölgesinde yapılacak seçimde aday olup olmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayarak, “Siyasilerin gündemi seçim, bizim gündemimiz üretim geçim. Millet geçim derdinde. Ben aday olmayı düşünmüyorum. Hasyüncü’nün aday olacağını düşünmüyorum.  Ahmet Kürtüncü ile Tahir Nursaçan aday olacak gibi. Biz 12 sene hizmet ettik, bizden geçti artık.” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)
ETİKET :   Haber Kayseri Memici Kızılkaya Sanayiciler Derneği Başkanı Çek Yasası

Tümü