KORENA VİRÜS VE RUH SAĞLIĞIMIZ

02:10:27 | 2020-05-18
Asma
Asma      beyhanasma@yahoo.com

 Tetikte olmanız için içinizden gelen bir uyarı olan “endişe”, yaklaşan gerçek bir tehlike ve tehdit öğesi ile baş etmemiz için panik yapmadan önlemler almanızı sağlar.

 

Tabiî ki buda ister istemez dost olan endişe bizleri çözümler ve stratejiler üretmeye yönlendirir. Dost olmayan ve kontrolden çıkan endişe olarak bilinen “kaygı” ise, bizi tekerleğin içinde dönen hamster gibi yapar adeta, sürekli aynı gerçek dışı döngüde dönüp dururuz ancak hiçbir gerçekçi çözüm üretmeyiz. Ilımlı duygusal bir stres yaratan endişe kafamızın içinde, daha ciddi bir duygusal stres yaratan kaygı ise bedenimizde gerçekleşir. Kaygı ataklarının en iyi ilacı kişinin kendi çarpık gerçeklik algısı yerine gerçek gerçekliği ve bilimsel verileri hâkim kılması ve beden farkındalığını arttırmasıdır diye düşünüyorum.

 

Bu nedenle korona virüs salgını hakkında bir fikrimiz ve bilgimiz yoksa doğru kaynakları okuyarak bilinçlenmeliyiz. Unutmayalım ki, bilgisizlik sizde daha fazla korku ve kaygı yaratır. Lütfen, rica ediyorum, asılsız haberlere inanmayınız, gereksiz kaygıya sürüklenmeyiniz, önlem alın ama panik atak olmayınız. Evet, doğru okuyorsunuz, hayatımızı felce uğratan korona virüs değil gereksiz panik ve bilgisizlik olacaktır.

 

Bir süre normal günlük hayatınızı yaşamaya devam edemezsiniz ama hem rehavete düşmeden hem de paniğe kapılmadan sağlığınız için gerekenleri yapabilirsiniz.

 

Sorgulanmamış ve gerçek dışı olan inançlarınızla ve bunların bir sonucu olan korku ve kaygılarınızla, kendi kazdığınız kuyuya düşmemeniz ve panik olmamanız ama korona virüs için de önlem almanız gerekir. Hepimiz yaşamımız boyunca grip olduk ve iyileştik şükür! Korona virüs salgını da diğer salgınlar gibi geçecek ve geçmişin tozlu raflarındaki yerini alacak inşallah. Unutmayın, hiçbir virüs, korku, kaygı ve gereksiz panik kadar hızla buluşamaz, yayılamaz ve mutasyona uğrayamaz.

 

Lütfen Korona virüs korkusunun ve kaygısının Korona virüs gerçeğinden daha büyük olmasına ve paniğe dönüşmesine müsaade etmeyiniz. Korona virüs salgını nedeniyle bir süre normal günlük hayatınızı yaşamaya devam edemeyeceğiniz gerçeğini kabul edin ama hem rehavete düşmeden hem de paniğe kapılmadan sağlığınız için gerekenleri yapınız. Sağlık ve huzurla kalınız.
ETİKET :   Kayseri Son Dakika Kayseri Olay

Tümü