KORONA VİRÜS VE RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNLEMLER

23:18:02 | 2020-05-23
Asma
Asma      beyhanasma@yahoo.com

Bu zor geçmekte olan  korena konusunun bol konuşulduğu günlerde düşünce ve hislerimizin farkında olmak zorundayız. Düşüncelerimiz için kanıtlarımızı inceleyip ve olası farklı yorumları değerlendirmemiz gerek. Ne olabilir bunlar:

Yoga, meditasyon, nefes ve gevşeme egzersizleri yapabiliriz, hobi edinebiliriz, müzik dinleyebiliriz, film izleyebiliriz, spor yapabiliriz, sağlıklı beslenmek zorundayız, bol sıvı almak zorundayız, stresten uzak durmak zorundayız, uyku düzenimize dikkat etmeliyiz, kapalı alanları sık sık havalandırmalıyız, mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlara girmemeliyiz, asansör yerine merdivenleri kullanmalıyız, riskli durumlarda ellerinizi sabunlu suyla yıkamalıyız, yüksek alkollü kolonya ve diğer el dezenfektanlarını kullanmalıyız, burnunuza tuzlu su ile lavaj yapmalıyız, ağzınıza ve boğazınıza mikrop öldürücü sıvılarla gargara yapmalıyız, maske takmak zorundayız, kıyafetlerinizi her eve geldiğimizde değiştirmeliyiz,  bizler gibi sıcak kanlı Türk insanına tokalaşmaktan  sarılmaktan öpüşmekten uzak durmak biraz zor olacak ama bu kuralıda disiplinle yerine getirmeliyiz. 

 Bir yine küçük öğüt oda Papatya, yeşil çay, yasemin, melisa, sarı kantaron, lavanta gibi gerginliğinizi ve kaygınızı azaltarak sakinleşmenize yardımcı olacak olan bitkisel ürünleri sık kullanmak bugünlerde faydalı.Bu korena virüs “Her şerde bir hayır vardır” dedirtircesine bize hayatımıza çekidüzen vermeyi, ihmal ettiklerimizin, vazgeçtiklerimizin önemini, fiziksel ve ruhsal sağlığın tüm maddi değerlerin üstünde olduğunu çok çarpıcı bir şekilde adeta yüzümüze sert bir tokat atarak hatırlattı.

 İçinde bulunduğumuz durum, her yaştan, ırktan, kültürden tüm insanları “Korona Okulu”nun öğrencisi yaptı adeta ve bize şunları öğretti: “Kendine gel; sipariş gündemlerle uğraşırken kendini kendinden tutsak etmiştin... İçine doğru yürümeye başla... Kendinle yalnız kalmayı öğren. Başkalarının gözünden nasıl göründüğünü görme fırsatını yakala... Herkes gibi olarak var olmayı öğrettiler sana; bu vesileyle hiç kimse gibi olabileceğini öğren... Öncelediklerini ertele, ertelediklerini öncele... İhtiyaçlarını yeniden tarif et... Yakın akrabalarınla tanış... Başkaları için bir şeyler yapmaya başla... Yakın ilişkilerini yenile: Yeniden ebeveyn ol…Nesne ilişkilerini nicelik üzerinden değil nitelik üzerinden kur... Hayatı keşfet; az şeyle mutlu olmak mümkün... Basit şeylerdeki büyüyü gör; suyu yeniden tat, nefeslerini derin al, ekmeğe hürmet et... varlığını fark et; var edildiğini gör... Minnet duygularını keskinleştir...” Ve son olarak şunu eklemekte fayda var, sadece korona virüsten korunmaya çalışmayın, sanki korona virüsten hasta olmuşsunuz gibi başkalarına bulaştırmamaya da çalışın...

 

 

 

 
ETİKET :  

Tümü