Kocasinan Belediyesi’nden Çiftçilere Yeni Gelir Kapısı

Kocasinan'da Tıbbi Aromatik Bitki atağı

11:27:48 | 2019-05-09

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Olay Türk TV’nin Ramazan Sokağından yaptığı canlı yayınına katıldı. Belediye çalışmalarını anlatan Çolakbayrakdar, Tıbbi aromatik bitkiler ürettiklerini endüstriyel hale getirdiklerini ifade ederek, çiftçilere yeni gelir kapısı oluşturduklarını geçen yıl ilk meyvelerini aldıklarını belirtti.

 

Kayseri’nin Kocasinan ilçe Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Olay Türk TV’nin Dünya Ticaret Merkezindeki Ramazan Sokağından yaptığı canlı yayınına katıldı. Sansürsüz Ramazan Özel programında televizyonun Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci ve Gazeteci Cem Atakan’ın sorularını yanıtlayan Çolakbayrakdar, aynı zamanda belediye çalışmalarını ve projelerini de anlattı.

“TIBBİ ARAMOTİK BİTKİLER İSTİHDAM OLUŞTURACAK”

Kayseri'de tarıma yeni bir boyut kazandıran Kocasinan Belediyesi'nin 2 yıl önce başlattığı Tıbbi Ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi meyvelerini verdi. Başkan Çolakbayrakdar, “Tıbbi aromatik bitkiler, Ekinezya, Tıbbi kekik, Nane, Lavanta, adaçayı, gibi 2 yıl önce başladığımız bu ürünlerin Kayseri’de yetişebilir mi, yetişirse Ziraat için, hemşerilerimize bir katkısı olur mu diye başladık. Bunlar iki senedir yetiştiriyoruz. Biz bunları yetiştirdik ama bunların yağının çıkarılması, ürün haline getirilmesi, endüstriyel hale getirilmesinde bu işin olmazsa olmazı dedik. Geçen sene hasat ettiğimiz ürünlerimizi tamamen amatör şekilde , Ahievran Teknik lisesi öğrencilerimiz nihai bir ürün haline geldiğini gösterdik. Şimdi artık bunların verimliliği, kalitesi, artık bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Çiftçilerimize dedik ki Kayseri ‘de  bu ürünler üretilebiliyor. Bundan sonra endüstri haline gelmesi bizim için önemli,  sanayicimizle iş adamlarımızla birlikte bu ürünlerin satışını yapacaklar ki çiftçimiz para kazansın. Bundan sonra endüstri haline gelmesi bizim için önemli yeni bir Pazar oluşturacak, istihdam oluşturacak. Kayserimiz için ekonomik bir gelir sağlayacak. Biz sadece yol kaldırım yapan bir belediye değiliz. İnsanın yaşaması ve yaşatması için ne gerekiyorsa biz orada varız. Biz işin olmazsa olmaz tarafı ekonomi tarafı, istihdam tarafı tarım tarafında da varız. Biz tarım ve hayvancılıkta Kocasinan olarak yüzde yirmisini Kocasinan ilçe sınırları içerisinde üretiliyor. Bunun endüstriyel hale getirilmesi, kozmetik sektörü, ila sektörü ile ilgili gıda sektörü ile ilgili bunlar çay olarakta tüketimi noktasında alternatif oluşturulabilecek bir ürün.

Bu iş Kocasinan’a değer katma açısından önemli bir şey, Sanayi şehri Kayseri,Ticaret şehri Kayseri, Spor şehri Kayseri, Eğitim Şehri Kayseri, bunları alt alta eklediğinizde bunların içinin de doldurulması inin dolu dolu olması lazım. Daha fazlasını yapmamız gerekir çünkü siz yerinizde sayarsanız arkadan birileri sizi gelip geçer siz geride kalırsınız. Üretim noktasında tarımsal üretim olmadan hiçbir şey olmaz. Çiftçi üretmeli ki şehirde yaşayan insanlar tüketebilmeli, gıdalarını ihtiyaçlarını karşılayabilmeli.

 

Kayseri’de huzur içerisinde bir seçim geçti. Biz çıktık yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlattık. Projelerimizde nereden nereye geldiğimizi anlattık. Nasıl bir Kocasinan istiyorsunuz dedik. Hemşerilerimizin bir kez daha görevi verdi. Bizde onlara daha iyi hizmetler üreteceğiz. Kocasinan ilçesinde herkesin 7 den 70’e herkesin Belediye Başkanı olacağım. Hizmet üretirken ihtiyaçları doğrultusunda hizmet üreteceğiz. Tesisleri ile Sosyal Belediyecilik alanında çalışmalarımız olacak.

 

“HAYVANCILIKTA DİJİTAL DÖNEM”

Küçükbaş hayvancılığın yoğun bir şekilde yapıldığı bir ileyiz. Meraların daha sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için üzerinde yapılması gereken faaliyetlerin temizlik yapılması oraların güçlendirilmesi o da gündemimizin içerisinde. 

Tarımda dijital dönüşüm projesine başlamadan önce sahada bir anket yaptık. çiftçimiz, ziraatçımız yeniliğe açıksa yeniliğe açık olduğu noktaların üzerinden gitmek lazım. Geleneksel yöntemleri de bozmadan yeniliğe entegre etmemiz lazım.

Hayvancılıkla uğraşan hemşerilerimize örneklemelerle uygulamalarla anlatacağız.  Daha verimli üretim olacak, çiftçinin üretimi artacak, herkesin yüzü gülecek.

Hem ulaşım konforu, hem çevrenin imarlaşması konusunda albenili olması olmazsa olmazlardan biri. Şehir merkezindeki ve kırsal merkezimizdeki bölgelerimizde ciddi bir yol ağı bulunmakta. Merkez’deki ihtiyaç olan bölgelerimizi bu dönem bitireceğiz. Asfalt yapmakla bitmiyor alt yapı kurumlarının da çalışmaları var, biz bütün altyapı kurumları ile birlikte koordineli bir şekilde yapıyoruz. 

Belediye AVM’lerin yapımı konusunda yönlendirici değildir. İmar planına uygun bir şekilde projesini yaptıracak belediye’de ruhsatını verecek.

Yeni sloganımız “yaşamak ve yaşatmak için” belediyemiz üzerine düşen ne varsa biz varız. Kocasinan’a katacakları hareketi iyi yönetmemiz lazım. Çekim merkezi cazibe merkezi olması lazım.

BAYRAMHACI GÜZEL BİR TABİAT

Orda çalışır bir vaziyette bir kaplıca var, bu yerlerin tesislerin iyi modern olması yatırımcıların işi. İmar planına ve yatırımcının talebini görmek lazım.  Talebe uygun bizim şartlarımız buna izin veriyor mu vermiyor mu buna bakmak lazım veriyorsa şartları nedir, vermiyorsa vermeme şartları nedir  una bakmak lazım. Orası gerçekten tabiat harikası bir yer o güzelliği de koruyacak bir yapılaşmanın önünü açmak lazım. Yoksa orası betonlaşır. Yatırımcı oradaki eski yapıları yapsa restore etse o zaman anlamlı olur. Yeniden yapılaşma orayı bozar. Taş binalar restore edilerek yapılırsa Kayseri için, turizm için iyi bir yer olur. Şeklinde konuştu. Haber: Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :   Haber Kayseri Son Dakika Kocasinan Belediyesi Ahmet Çolakbayrakdar Tıbbi Aromatik Bitkiler Bayramhacı Dijital tarım

Tümü