KİM YERLİ KİM MİLLİ

15:08:19 | 2015-10-02
Orhan KARAKAYA
Orhan KARAKAYA      orhankarakaya38@mynet.com

KİM YERLİ KİM MİLLİ

Başbakan ve Cumhurbaşkanı ya kasıtlı olarak yada halkın belli bir kesiminin kendisine ne olursa olsun inanmasından ve dinlemesinden olsa gerek tartışılacak laflar ediyor.

Dönem dönem kendi söylediklerini inkâr eden ve tersi söylemler yapsa da mesela; Belediye başkanlığı döneminde İstanbul a yapılacak 3.köprüye karşı çıkan ve ihanet olur diyen Tayyip Erdoğan şimdi İstanbul a 3.köprüyü yapmakla övünüyor. Nato nun Libya ya müdahalesi konusunda Nato nun Libya da ne işi var dedi. Sonra Libya ya asker gönderme tezkeresini TBMM geçirdi. Nato üyesi olmayan İsrail i İran dan korumak için Nato füzelerinin ülkemize yerleştirilmesi konusunda önce Füzelerden haberim yok dedi, sonra Füzenin kontrolü bizde olacak dedi. Kontrol Nato ya verildi.

En son 20 Eylül 2015 Pazar günü “milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses” mitinginde (mitingi güya sivil platform düzenliyormuş ama o sivil platform temsilcilerinden kimse konuşmadı. Sadece TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanı ve Başbakan konuştu.) yine çok konuşulan laf ederek halktan  “550 tane yerli ve milli bedeni ve kalbiyle bu ülke için çalışacak vekil seçmelerini istedi.”

Doğal olarak da bu yerli ve milli lafı çok tartışıldı, eleştirildi. Daha çok da eleştirileceğe, tartışılacağa benziyor. Ve bu lafın üstüne sorular sormak gerekiyor.

Yerli ve milli olmanın kriteri nedir?

Kimin bedeni ve kalbiyle bu ülkeye çalıştığını, çalışacağını nereden anlayacağız?

Yada şöyle soralım.

Koluna 700 milyarlık saat takan bakan, milletvekili yerli ve milli sayılır mı? Bedeni ve kalbiyle ülke için çalışmış sayılır mı?

Bu ülkenin yasalarına uymamak, mahkeme kararlarını tanımayarak kaçak saray yapmak, HES lerle doğayı talan etmek milli ve yerli olmanın şartları mıdır?

Yolsuzluk yapan, rüşvet alan, devletin olanaklarını kişisel çıkarları için kullanan kendisinin aday gösterip seçtiği dört eski bakan yerli ve milli kategorisine giriyor mu?

Bu eski dört bakan bedeni ve kalbiyle bu ülke için çalışmış oluyor mu?

Paraları sıfırlamak, halka yalan söylemek (camide içki içtiler vb) bu kriterlere uygun mudur?

7 Haziran seçim sonuçlarını, ortaya çıkan milli iradeyi beğenmeyerek, ülkenin 6 ay sonra seçimlere gitmesine neden olmak milli olmanın gereği midir?

Biz senin yerli ve milli derken Kürt olmayan, LGBT olmayan, Ermeni, Süryani, Alevi olmayan kısacası sizin gibi düşünmeyen, size biat etmeyen Müslümanları, Türkleri kast ettiğinizi biliyor ve anlıyoruz.

Sizin yerli ve milli kriteriniz AKP nin tek başına hükümet olması için her yolu mübah gören anlayışa sahip olmak olduğunu biliyoruz.

Ama kusura bakmayın siz böyle düşünüyor ve istiyorsanız bu halk yerli ve milli olmayı asla kabul etmeyecektir. Ezilen, sömürülen ama her yerde doğruyu söylemeyi, haklı ve doğruyu savunmayı kendi kimliği ve bedeniyle, etnik yapısıyla birlikte yaşamayı, Ermeni olmayı, LGBT, Ermeni, Süryani, Kürt, Türk olmayı tercih edecektir. Çünkü bu halk birlikte bu vatanı kurmuştur. Yıllarca birlikte zalimlere karşı savaşmayı bilmiş ve her şeye rağmen birlikte yaşamış halktır.  
ETİKET :  

Tümü