"Kendi çocukları, kardeşleri, anneleri olsa böyle mi yaparlar?"

Engelli öğrenci velilerinin taşınan okul tepkisi

19:47:46 | 2017-02-02

KAYSERİ’de veliler, engelli çocuklarının eğitim gördüğü okulun taşınmasına tepki gösterdi. Öğrencilerin fiziki koşulları uygun olmayan uzak bir okula gönderildiğini ifade eden veliler, “Kuş uçmaz kervan geçmez dağın tepesinde bulunan bir okulda engelli öğrencilerin ne işi var? Kendi çocukları kardeşleri olsa bunu yaparlar mı?” diye sordu. Diğer yandan veliler eski okulların ise bölgede engelli öğrencilerden alınıp, ihtiyaç olmamasına rağmen İmam Hatip yapıldığını savundu.

Kayseri’de veliler, Gazeteciler Cemiyeti’nde özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklarının eğitim gördüğü okullarının taşınmasına tepki gösterdi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Özel Aliye Boydak Ortaokulu’nun adının değiştirilerek Şehit Cennet Yiğit Özel Eğitim Uygulama Merkezi olduğunu belirten Öğrenci Velisi Oktay Arık, “Engelli öğrencilerin eğitim gördüğü bu okul ne yazık ki başka bir yere taşınmış ve hem öğrenciler hem de veliler mağdur edilmiştir” dedi. Kayseri’deki yetkililere durumu anlatmalarına rağmen herhangi bir cevap alamadıklarını ifade eden Arık, “187 engelli öğrenci Melikgazi ilçesinde bulunan bu okulda eğitim görüyordu. İki ay sonra bu okulun kapatılacağı söylendi ve çocuklar uzak bir yere bu kez de Kocasinan İlçesi sınırlarında bulunan ve yine eski adı Reşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olan darbe girişimi sonrasında da Şehit Yiğitcan Çiga Özel Eğitim Uygulama Merkezi adı verilen okula taşındı. Ancak bu okulun fiziki şartları engelli öğrenciler için uygun değil. Bizim çocuklarımız bunu hak etmiyor. Bu konuda hassas davranması gereken kamu görevlileri görevlerini yapmıyor” şeklinde konuştu. Bu konuda hukuk mücadelesi başlattıklarını dile getiren Öğrenci velisi Oktay Arık, “Hukuk savaşımız sürüyor. Kayseri 1’inci İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açtık, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’na da Ankara 8’inci İdare Mahkemesi’nde dava açtık. Elimizde aynı zamanda bu süreçte kısa zaman aralıkları ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tarafıma gönderilen iki belge var. Dava açtıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen ilk belgede okulunuz yerinde duruyor yazıyor. Daha sonra gelen ikinci yazı da ise o okulunuz Erkilet’teki okula taşındı deniyor. Ortada bir çelişki var. Bu çelişkiden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan cevap istiyoruz. Şu an taşınan okulda fiziki şartlar uygun değil. Engelli öğürenciler için asansör, yemekhane, tuvaletlerde klozet mevcut değil. Bununla ilgili Milli Eğitim Baknımızdan, Başbakanımızdan ve Cumhurbaşkanımızdan yardım bekliyoruz. Aynı zamanda öğrenciler şu an servislerle okula taşınıyor ancak servislerinde durumu uygun değil. Alçak basamaklı araçlar yok ve öğrenciler üst üste okula gidiyor. Engelli öğrencilere bu yapılan yakışıyor mu?” ifadelerini kullandı.

"İMAM HATİP OKULUNA İHTİYAÇ MI VAR?"

Okulun çevresinin de uygun olmadığını savunan Arık, “Sağlık açısından uygun değil. Orada besi çiftlikleri var. Gaz tesissi var. Bu açıdan da uygun değil. Eski okula dönmek istiyoruz. Eski okulun da İmam Hatip yapılacağını öğrendik. İhtiyaç mı var? Merkez Kocasinan ilçesinde 8, Melikgazi’de ise 20 olmak üzere toplam 28 İmam Hatip okulu var? İhtiyaç olmayan yere neden İmam Hatip açılıyor?” diye konuştu.

"ZENGİN MAHALLESİ OLDUĞU İÇİN BİZİ İSTEMİYORLAR"

Arık’ın ardından söz alan diğer veliler de, “Engelli öğrenciler ve aileleri olarak neden toplum içinde dışlanıyoruz. Milli Eğitim yetkilileri bizden ne istiyor? Müdürün annesi, kardeşi engelli olsa ne yapardı? Böyle mi yapardı? Engelliler toplumdan dışlanıyor. Şu anki taşınan okul da bunu gösteriyor. Dağın tepesinde, etrafında yerleşim alanı yok. Neden dışlanıyoruz? Bizim çocuklarımızın eğitime diğer çocuklardan daha fazla var. Eski okulumuzun yeri zengin kesim olduğu için bizi istemiyorlar. Bizi dağın tepesinde atıyorlar, şimdi orada ağır tonajlı kamyonlar çalışıyor. Ailesiz gelenler oluyor, o çocukların başlarına bir şey gelse kim hesap verecek? Savunmasız çocuklar orada kendilerini nasıl savunacaklar?” şeklinde görüş belirtti ve yetkilileri göreve davet etti. Diğer yandan aileler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım ve diğer ilgili bakan ve birimlere de mektup yazarak, sorunları için çözüm bulunmasını talep etti.

Haber/Foto:Cafer ZENGİN

 

 
ETİKET :   Kayseri Okul tepkisi Engelli veliler Erkilet Dava açtılar

Tümü