Kayseri 5’ten 20’ye düştü!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan İYİ Parti Milletvekili Ataş, hükümete “Nerede milliliğiniz, nerede yerliliğiniz” diyen sordu.

11:06:47 | 2019-01-11

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye büyük Millet Meclisi’nde dikkat çeken açıklamalar yaptı.  Ziraat Bankası’nın spor kulüplerinin borçlarını ödeyecek olması konusunda yaşanan tartışmalara değinen Ataş, “Bu hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır. Bu yanlış politikalar sonucunda Türkiye bugün kendi etini ve samanını üretemez hâle gelmiştir.” dedi. Hükümetin politikalarını eleştiren Ataş, “Vatandaşımızı kuru soğana maalesef ki muhtaç bıraktınız. Karkas etin maliyetinden haberiniz dahi yok. ‘Çok yiyoruz ki etin fiyatı yükseliyor.’ diyorsunuz ama bu eti kim yiyor? Vatandaşın et yediği yok. Çiftçilere üretim desteğini vermeyenler ‘Paramız var ki ithalat yapıyoruz.’ diyorlar. Nerede sizin milliliğiniz, hani sizin yerliliğiniz?” ifadelerini kullandı.

“Tarım alanında yapılan kamu yatırımlarında 2008 yılında 5’inci sırada olan Kayseri bugün 20’nci sıraya gerilemiştir.” ifadelerini de kullanan Ataş,  “Kayseri, tarım yapılan alan dağılımında iller arasında ülkemizde 6’ncı sıradayken hak ettiği desteği bir türlü bu Hükümetten görememiştir. Kamu kaynaklarından mahrum bırakılan şehrimizde tarıma dayalı alanlarda da maalesef ki gerileme olmuştur.” dedi.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun, Ataş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuştu. Dikkat çeken açıklamalar yapan Ataş,  “Vergi Kanunlarıyla Bazı  Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşmelerinde partisi adına konuştu. Ataş, “Kanun maddesinde Tarım Ürünleri  Lisanslı Depoculuk Kanunu kapsamında bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Düzenlemede çiftçilerin lisanslı depolara teslim ettiği ürünler karşılığında aldıkları elektronik senedin vergiden muaf edilmesinin ertelenmesidir ve bu vergi muafiyetinin ertelenmesiyle de çiftçinin korunduğu zannedilmektedir. Bu Hükümet iktidara geldiği günden itibaren Türkiye tarımda bir gerileme yaşamıştır. Türkiye’de tarımda ihracatçı bir ülke durumundayken 2017 yılı resmî rakamlarına göre ülkemiz 5,7 milyar dolar ihracata karşılık 9 milyar dolar ithalat yapar hâle gelmiştir. Bu 9 milyar dolar Türk çiftçisinin cebine değil, yabancı çiftçilerin cebine girmiştir. Tarımsal üretim 2002 yılında yüzde 10,3 iken bugün cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesi olan yüzde 5,7’ye gerilemiştir. 2002-2017 dönemlerinde en büyük açık tahıl sektöründe verilmiştir. Bu sektördeki toplam dış ticaret açığı 54 milyar dolardır. Canlı hayvan sektöründe ise 5 milyar dolarlık dış ticaret açığı verilmiştir.” diye konuştu.

“TARIMIN BUGÜN GELDİĞİ NOKTA ORTADA”

Hükümetin tarımsal desteğe yeterince önem vermediğini savunan Ataş, “Görülmektedir ki iktidar kanunlara dayanarak tarımsal desteğe ayırması gereken ödeneği yıllardan beri yandaş müteahhitlere, havuz medyasının finansmanına, geçiş garantili köprülere, hasta garantili hastanelere harcamayı tercih etmiştir. Bu durum, ülkemizin tarımda bugün geldiği noktanın sebebidir.” dedi. Konuşmasında, “Bugün çiftçilerimiz mazot fiyatının sürekli artmasından, gübre fiyatlarının yükselmesinden, mahsulün para etmemesinden dolayı ekim yapamaz hâle gelmiştir” diyen Ataş, Ziraat Bankası’nın spor kulüplerinin borcunu ödemesi ne yönelik tartışmaları da değerlendirerek, bu yöndeki karara tepki gösterdi.

“ÇOK ET YİYORSUNUZ DİYENLER, BU ETİ KİM YİYOR?”

Ataş, şu ifadeleri kullandı, “Borçlanarak ekim yapan çiftçilerimizse ektiğini biçemez, biçtiğini satamaz durumdadır. Çiftçilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerine, Ziraat Bankasına ve özel bankalara olan kredi borçlarını tekrar yüksek faizli kredilerle yenilemeye çalışmaktadır. Buna karşılık, temelini çiftçilerin oluşturduğu Ziraat Bankası, çiftçilerimizin sorunları yerine milyar dolarlık spor kulüplerinin borçlarını üstlenmektedir. Bu hem yazıktır hem günahtır hem de ayıptır. Bu yanlış politikalar sonucunda Türkiye bugün kendi etini ve samanını üretemez hâle gelmiştir. Vatandaşımızı kuru soğana maalesef ki muhtaç bıraktınız. Karkas etin maliyetinden haberiniz dahi yok. ‘Çok yiyoruz ki etin fiyatı yükseliyor.’ diyorsunuz ama bu eti kim yiyor? Vatandaşın et yediği falan da yok. Çiftçilerimizin kanunen hakkı olan üretim desteğini vermeyenler ‘Paramız var ki ithalat yapıyoruz.’ diyorlar. Nerede sizin milliliğiniz, hani sizin yerliliğiniz?

“HİSSEDİLEN ENFLASYON FARKLI”

Geçen hafta yıllık enflasyonun yüzde 20,30 diye açıklandığını kaydeden Ataş, bu rakamların vatandaşın hissettiği enflasyonun çok çok altında olduğunu belirtti. Ataş, “ Gerçek enflasyonu merak edeniniz varsa gidip bir gübre fiyatlarına bakın. Geçen yıl 85 lira olan gübre fiyatı bugün 200 liradır ama çiftçi yetiştirdiği ürünü hâlâ aynı fiyata dahi satamamaktadır.” diye konuştu.

 “KAYSERİ’DE ÇİFTÇİLERİN YAŞADIĞI SORUNLARI GÜNDEME TAŞIDI”

Kayseri’de de çiftçilerin yaşadığı sorunları da Meclis gündemine taşıyan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Seçim bölgem olan Kayseri’de de çiftçilerimizin durumu çok farklı değildir. Kayseri’nin kırsal ilçeleri, tarımla uğraşan ilçeleri sürekli göç vermektedir çünkü çiftçi kendi kaderine terk edilmiş, kendine yetemez durumdadır. Tarım alanında yapılan kamu yatırımlarında 2008 yılında 5’inci sırada olan Kayseri bugün 20’nci sıraya gerilemiştir. Üstelik Kayseri, tarım yapılan alan dağılımında iller arasında ülkemizde 6’ncı sıradayken hak ettiği desteği bir türlü bu Hükümetten görememiştir. Kamu kaynaklarından mahrum bırakılan şehrimizde tarıma dayalı alanlarda da maalesef ki gerileme olmuştur. Tatlı su balıkçılığında Pınarbaşı, Bünyan ilçeleri başta olmak üzere Kayseri’miz ülkemizde alabalıkta en çok üretim yapan 5 ilden biriyken bugün balıkçılarımız birer birer batmaktadır. Yahyalı’nın elmasını, Yeşilhisar’ın kayısısını, Pınarbaşı’nın patatesini muhafaza edeceği soğuk hava depoları dahi bulunmamaktadır. Bu ürünlerin paketlenmesine ve pazarlanmasına yönelik bir çalışma maalesef ki yapılamamıştır. Temelleri seneler önce atılan Yamula Barajı, Bahçelik Barajı, Develi 2. Merhale Barajlarının sulama ayakları projeleri on yıllardır bitirilememiştir ve çiftçinin hizmetine sunulamamıştır. Hayvancılıkta önemli bir üretim potansiyeline sahip ilimiz maalesef ki IPARD Projesi kapsamına dahi alınamamıştır. Yani Kayseri’miz tüm ilçeleriyle birlikte devlet desteklerinden devamlı mahrum bırakılmaktadır.”

“BİR KEZ OLSUN BİZİM FİKİRLERİMİZİ ALIP ONA GÖRE HAREKET EDİLSİN”

Mecliste 27’nci Dönemin başladığı günden bu yana birçok milletvekilinin Meclis kürsüsünden  Türkiye’de tarımın bitme noktasına geldiğini birçok kez dile getirdiğini ifade eden Ataş, “Ancak iktidar sahipleri çiftçiye ve tarımın içinde bulunduğu sorunlara kayıtsız kalmaktadır. Benim de üyesi olduğum Orman ve Köy İşleri Komisyonu bir kere dahi toplantı yapmamıştır. Bugün Tarım ve Orman Komisyonu Başkanımız çıktı, diyor ki: ‘Bu konu üzerinde siyaset yapmak çok kolay olduğu için herkes siyaset yapıyor.’ Toplasın Komisyonu, bir kez olsun bizim fikirlerimizi alıp ona göre hareket edilsin diyorum. Artık bu konularda fazla siyaset yapılmadan, Türkiye’nin tüm geleceğini ilgilendiren bu konunun bir an önce masaya yatırılarak ele alınması gerektiğini söylüyorum” şeklinde konuştu.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş Haberler Son dakika Tarım Hayvancılık Sıkıntı

Tümü