KAYSERİ SANAYİCİLERİNİN ELEKTRİK İSYANI

KAYSERİ SANAYİCİLERİNİN ELEKTRİK İSYANI

08:51:01 | 2019-06-18
Zeki Karahüseyin
Zeki Karahüseyin      karahuseyinzeki@gmail.com

Geçen haftaki köşe yazımda Kayseri sanayisinde kullanılan enerjideki daralmadan bahsetmiştim. Köşe yazımdan sonra başta Kayseri OSB bölgesi olmak üzere diğer sanayi bölgelerinde faaliyet gösteren sanayicilerimizden uzun süredir üretimlerindeki daralmadan dolayı enerji tüketiminde daralma olduğunu söylediler.

Ayrıca sanayicilerimizin elektrik faturalarındaki “YEKDEM” konusunda da feryatlarına dile getirdiler. YEKDEM konusunda tam bilgi sahibi olmak ve şikayet konularını dinlemek içinde birkaç sanayicimizle görüştüm.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM), sanayicilerimizin faturalanmış olan tüketimleri üzerinden ek ücret alınmasıdır. Son Kaynak Tedarik Tarifesi Hakkında Tebliği ile 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren YEKDEM ile sanayicilerimiz bir önceki aya göre faturalarında yüzde 25 varan artış yaşadıklarını bildirdiler.

Her ay içerisinde ortaya çıkacak Pazar fiyatı ve dönemsel YEKDEM fiyat artışları nedeni ile bir sonraki faturanın ön görülmemesi nedeniyle sağlıklı maliyet hesapları yapamadıklarını dile getirmişlerdir.

Kayseri’de bir sanayicimizin 2019 yılı aylar içerisinde kullanmış olduğu faturalanmış elektrik birim fiyatları aşağıda verilmiştir.

Dönemsel YEKDEM Fiyat Artışı (2019)

Aylar Kayseri OSB Değişim (%) İncesu OSB Değişim (%)
Ocak 0,3928 - 0,3727 -
Şubat 0,4714 20,00 0,4438 19,08
Mart 0,4666 - 1,02 0,4492 1,22
Nisan 0,4035 -13,52 0,4089 - 8,97
Mayıs 0,4675 15,86 0,5173 26,51
KDV dahil fiyat

Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi faturalanmış elektrik birim fiyatı aynı il içerisinde faaliyet gösteren 2 ayrı organize Sanayi Bölgesinde farklılık gösterirken aylar içerisinde de birim fiyatlarında artış ve azalış gösterse de 2019 yılı ilk 5 ayında artış göstermiştir. Sanayicilerimiz elektrik tüketimindeki bölgesel ve ayık fark nedenin YEKDEM olduğunu söylemektedirler.

Birim fiyatları aylar içerisinde artış ve azalış gösterse de ilk 5 ayda Kayseri OSB artış yüzde 19,02 olur iken aynı dönemde İncesu OSB artış yüzde 38,40 olarak gerçekleşmiştir.

Sanayicilerimizin imalatında en büyük gider kalemlerin başında elektrik gelmektedir. İlimizdeki bazı sektörlerde ise üretimlerinde enerji yoğun olduğu ve elektrik maliyetinin ilk sırada geldiği görülmektedir.

Görüş aldığım sanayicilerimiz, elektrik tüketimin fazla olan sektörlerin desteklenmesi gerekirken cezalandırıldığı ve bununda sürdürülebilir olmadığını ve böyle devam etmesi durumunda enerji yoğun sektörlerin sıkıntıya gireceğini söylemişlerdir. Ayrıca sanayicilerimiz emek yoğun sektörlerin istihdam seferberliği ile desteklendiğini, mobilya sektöründeki KDV oranın indirimi, beyaz eşya sektöründeki ÖTV kaldırılmasının sektör sanayicisi için can suyu olduğunu söyleyerek, zor günler geçiren enerji yoğun sektörlerden en azından faturalarından YEKDEM alınmamasının gerektiğini belirtmişlerdir.

Sonuç olarak

Türkiye ve Kaysersideki OSB bölgelerinde “son kaynak tedarik tarifesi “uygulaması sonucu elektrik faturalarında yüzde 25 artış meydana gelmiştir. Bu uygulama sadece OSB bölgelerini kapsamaktadır. OSB dışında kalıp ulusal tarife’den elektrik alan firmalar, OSB’lerde faaliyet gösteren firmalara oranla daha ucuz elektrik kullanmaktadırlar.

Bu uygulama OSB’lerde ve OSB dışında faaliyet gösteren aynı sektörlerdeki firmalar arasında maliyetlerinde farklılık oluşturmaktadırlar. OSB dışında faaliyet gösteren firmalar maliyet açısından avantajlı duruma gelmekte olup buda haksız rekabete yol açmaktadır.

OSB faaliyet gösteren firmalarımızın bu ortak sıkıntısının tek başlarına çözmeleri imkansızdır. Başta OSB yönetimi, Sanayi Odası yönetimi ve seçilmişler başta olmak üzere sanayicimizin bu sıkıntısının hükümet nezdinde çözülmesi için ivedilikle çalışma başlatmaları gerekmektedir.

Çok zor bir süreçten geçen sanayicimizin bu gün yanında olmaz isek yarın beklide çok geç kalmış olabiliriz. Çok zor şartlar altında üretim yapan sanayicimizin omuzlarına daha fazla yük yüklemeyelim.
ETİKET :  

Tümü