TOBB Başkanı sordu: Kayseri hızlı treni hak etmiyor mu?

20:41:36 | 2017-12-25

Kayseri Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen “Sanayi Gecesine” yerli otomobil konusu damgasını vurdu.  Bu konuda söz alan Kayseri cephesi yerli otomobil konusundaki beklentilerini sıraladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, bu konuda katılımcılara illerin güçlerini birleştirmesi önerisinde bulundu. Geceye katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise “Türkiye, Dünyayı kıskandıracak bir büyüme yakaladı” ifadelerini kullandı. Kayseri Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen “Sanayi Gecesi’ne” her yıl olduğu gibi yine hızlı tren konusu da gündeme geldi. Yıllardır adeta yılan hikayesine dönen hızlı tren hakkında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, salondakilere sordu: “Kayseri hızlı treni, hak ediyor mu, etmiyor mu?”

Kayseri  Sanayi Odası (KAYSO) tarafından düzenlenen "Sanayi Gecesinde" başarılı işadamları ödüllendirildi. Geceye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Süleyman Kamçı, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı ve Ak Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Ak Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, KAYSO Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, İlçe belediye başkanları ve sanayiciler katıldı.

BÜYÜKSİMİTÇİ: BİZ YERLİ OTOMOBİLİN YAPIMI İÇİN KAYSERİ'Yİ ÖNERDİK

 Törende konuşan Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, yerli otomobil konusuna değinerek, “Biz yerli otomobilin yapımı için Kayseri'yi önerdik" dedi. Büyüksimitçi, "Çok isabetli olduğunu düşündüğümüz 5 tane güzide şirketimiz otomobil girişim grubunda yer aldı. Bu şirketlerde geçtiğimiz günlerde açıklandı. Biz yerli otomobilin yapımı için Kayseri'yi önerdik. Yerli otomobil için yer verebiliriz" dedi. Büyüksimitçi, konuşmasında ödül alacak iş adamlarını da tebrik etti.

HİSARCIKLIOĞLU: İLLER GÜÇLERİNİ YERLİ OTOMOBİL İÇİN BİRLEŞTİRMELİ

Dünyada artık yeni trendin şehirler yarışması olduğunu söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu ise yerli otomobil konusuna değinerek, “İç Anadolu’daki iller yerli otomobilde  birlik olmalı” dedi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yerli otomobil konusunda önemli ölçüde yol alındığını belirtirken, yatırım yeri ile ilgili daha vakit olduğunu söyledi. Her kentin ve bölgenin bu konuda talepleri olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, illerin güçlerini birleştirmesini önerdi.

BAKAN TÜFENKCİ: TÜRKİYE DÜNYAYI KISKANDIRACAK BİR BÜYÜME YAKALADI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise, Sanayi Gecesi’nde yaptığı konuşmada, “Ülkemiz ekonomisi gerek iç, gerekse dış yatırımcılara güven vermektedir” diye konuştu. Bakan Tüfenkci, ayrıca “Türkiye dünyayı kıskandıracak bir büyüme yakaladı” ifadelerini  de kullandı. Tüfenkci, “Ülkemiz ekonomisi gerek iç gerekse dış yatırımcılara güven vermektedir. 2016’daki hain darbe girişimlerine rağmen o da yetmezmiş gibi ekonomik bir terörün altına imza atmaya ve bir takım şer odaklarıyla birlikte hareket etmelerine rağmen ayakta durdu ve 2017’de çok güçlü bir başlangıç yaptı. Baktığımız zaman üçüncü çeyrekte Türkiye dünyayı kıskandıracak büyüme oranını yakaladı. Bütün zorluklara rağmen Türkiye 2017 yılında 1 milyon 355 bin insanına ilave istihdam sağladı. Bu rakam az bir rakam değil. Son 7 yılın ortalamalarına baktığımızda Türkiye her yıl 1 milyon insanımıza iş sağlamış durumda. Önümüzdeki dönemlerde de bu rakamların üzerinde istihdam sağlayacağız. Onun için yüzde 5’lerin üzerinde büyümeler yakalayarak bu insanlarımıza iş bulmak zorundayız. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından Türkiye'nin ilk 500 ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu arasına giren Kayseri firmaları ile 2016 ihracatında Kayseri'de ilk 15'e giren firmalar ödüllendirildi. Gece ayrıca  8 firmaya da özel ödül verildi.

 SANAYİ GECESİNE YİNE BİR HIZLI TREN DAMGASINI VURDU!

 Kayseri Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen “Sanayi Gecesine” yerli otomobil konusu damgasını vurdu.  Bu konuda söz alan Kayseri cephesi yerli otomobil konusundaki beklentilerini sıraladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, bu konuda katılımcılara illerin güçlerini birleştirmesi önerisinde bulundu.

“KAYSERİ DEVLETTEN BİR ŞEY BEKLEMEDİ”

Konuşmasında Kayseri’den övgüyle bahseden Hisarcıklıoğlu, Kayseri devletten bir şey beklemedi. Eğitim tesislerinin yüzde 85’i Kayserili hayırseverlerin, iş adamlarının desteği ile yapıldı” dedi. Hisarcıklıoğlu, konuşmasında Kayseri’de yıllardır yılan hikayesine dönen hızlı tren ve havaalanı konusunu da gündeme getirdi. Hisarcıklıoğlu, “Kayseri hızlı treni, Otoyolu, gümrüklü havaalanını hak ediyor mu, etmiyor mu?” diye sordu.

“EĞİTİM TESİSLERİNİN YÜZDE 85’İNİ KAYSERİLİ HAYIRSEVERLER  YAPTI”

Dünyada artık yeni trendin şehirler yarışması olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Yani şehirleri ne kadar büyütürseniz, ülkeniz de o kadar büyüyor. Kayseri bu anlamda bir başarı hikayesi. Tamamen kendi dinamikleri ile ortaya çıkmış bir başarı hikayesi. Kayseri eskiden beri bir ticaret şehriydi. Kendi insanının emeği ile Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden biri oldu. Ustalar, işçiler fabrika kurdu. Yetmedi, tamamen kendi imkanları ile Kayseri bir Turizm şehri haline geldi. Dünyanın en uzun pistini, en modern tesislerini bu şehre kurduk. Yetmedi, şimdi 3 üniversitemizle çok önemli bir eğitim şehri haline geldik. 3 Büyük şehirden sonra en yüksek puanla öğrenci alıyoruz. Burada da devletten bir şey beklemedik biz. Eğitim tesislerinin % 85’i Kayserili hayırseverlerin, iş adamlarının desteği ile yapıldı. Türkiye de tek bu anlamda. Biz devletten bir şey istemedik, Kendi imkanlarımızla bu noktaya geldik. Şehrimizi, ülkemizi büyütmeye de devam ediyoruz. Bakın küresel krizden bu yana; İstihdam, İhracat. Bu iki rakamda da Türkiye ortalamasının en az 10 puan üstündeyiz.Biz diyoruz ki şehrimizi, ülkemizi büyütmeye devam etmek istiyoruz. Şimdi bütün bunları yapan Kayseri hızlı treni, Otoyolu, gümrüklü havaalanını hak ediyor mu, etmiyor mu?” dedi.

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

 

 

 
ETİKET :  

Tümü