Kayseri’deki o bölge koruma altına alındı!

12:29:10 | 2019-08-15

TARIM ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Paklar Genel Müdürlüğü sulak alanlardaki tescil çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda aralarında Kayseri’deki Tuzla Gölü’de olmak üzere 3 sulak alan ‘Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan’ olarak tescil edilerek koruma altına alındı.

Ulusal Sulak Alan Komisyonu'nun geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantıda alınan karar gereğince Afyonkarahisar'da Karamık Sazlıkları, Muğla'da Metruk Tuzlası ve Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesindeki Tuzla Gölü olmak üzere 3 sulak alan Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan olarak tescil edilerek koruma altına alındı.

TUZLA GÖLÜNDEN TUZ ELDE EDİLİYOR

Bölgede Palas-Tuzhisar Gölü olarak da anılan Tuzla Gölü, Sarıoğlan İlçesi’nin Güneybatı kesiminde, Palas Ovası’nda yaklaşık 233 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. Tuz da elde  edilen gölün bir bölümü, sazlık ve bataklık. Metruk Tuzlası ve Tuzla Gölü, allı turnaların ülkemizdeki önemli konaklama alanlarından biri olması bakımından büyük önem taşıyor. Karamık Sazlıkları ise Batı Anadolu Bölgesi'nin en tabii sulak alanlarından biri olup içerdiği adacıklar ve turbalık yapısı ile karbon tutumunun yanı sıra iklim değişikliğinin önlenmesinde de kıymetli bir sulak alan olarak karşımıza çıkıyor.

2014 yılında Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği'nde yapılan düzenleme ile yürürlüğe konulan sulak alanların tescil edilerek korunmasına ilişkin uygulama kapsamında Ramsar Alanı, Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan ve Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan olarak üç farklı kategoride tescil yapılıyor.

SULAK ALANLARIN BÜYÜKLÜĞÜ 995 BİN 364 HEKTAR OLDU

Bu 3 sulak alanın tescili ile Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan Sayısı 56'ya yükselirken Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında belirtilen diğer statülerle birlikte koruma altına alınan toplam sulak sayısı 79'a ulaştı.  Bu sulak alanların kapsadığı alan büyüklüğü ise 995 bin 364 hektar oldu.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Tuzla Gölü Koruma altında Palas Sarıoğlan Haberler Son dakika Tarım Orman Bakanlık

Tümü