Kayseri’deki cinayet Uluslararası basında

15:37:20 | 2020-08-06

Kayseri’de 150 milyon Avroluk çimento fabrikası kurmak için milyonlarca lira para harcayan ve  önceki gün Mimarsinan Mahallesi’ndeki işyerinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden işadamının kim ya kimler tarafından öldürüldüğü merak konusu olurken, cinayetin uluslararası boyutunun olabileceği iddia ediliyor. Diğer yandan Kayseri’de öldürülen Orhan Adıbelli’nin, Uluslararası basında hakkında çıkan haberler ise dikkat çekti.

 

Almanya, Hollanda, Belçika başta olmak üzere bazı haber sitelerinde yer alan haberlerde, Adıbelli’nin adı çete, uyuşturucu kaçakçılığı ve Antwerp Limanı'nı hacklemesi olaylarında da geçiyor. Haberlerde yine ithalat-ihracat  yapan şirketi de bulunan Adıbelli’nin, Türkiye’ye firar ettiğine dair bilgilere de yer veriliyor. Öldürülen Adıbelli, yurt dışında yargılandığı Antwerp Limanı'nı hacklemesi olayı nedeniyle 15 yıl hapis ve 90 bin avro para cezasına çarptırıldığı, daha sonra Türkiye'ye kaçtığı ifadeleri de yer alıyor.

 

 

İŞYERİNİN BAHÇESİNDE VURULDU

Aslen Yozgat nüfusuna kayıtlı olan ve Avrupa’da liman ticareti yaptığı belirtilen Orhan Adıbelli, Kocasinan ilçesine bağlı Mimarsinan Mahallesi Tarsus Sokak üzerinde bulunan iş yerinin bahçesinde henüz kimliği belirlenemeyen bir kişi tarafından vurularak ağır yaralandı. Vücuduna isabet eden kurşunlarla ağır yaralanan Adıbelli, ambulansla kaldırıldığı Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi acil servisinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Polisin, cinayeti işleyen kişi ya da kişilerin yakalanmasına yönelik soruşturması sürüyor.

KAYSERİ’YE 150 MİLYON AVROLUK YATIRIM YAPIYORDU

Peki, Orhan Adıbelli kim ve Kayseri bağlantısı ne?

Orhan Adıbelli, Bünyan İlçesi Akmescit sınırlarında bulunan ve Eras Holding tarafından ÇED raporu alınarak projesi hazır edilen Çimento Fabrikası projesi ile ruhsatını Eras Holding’ten, 14 milyon dolara satın alarak adını duyurdu. Adıbelli daha sonra da çimento fabrikasının üzerine yapılacağı 761 bin metrekare araziyi de, o tarihte yaklaşık 13 milyon liraya Milli Emlak’tan satın aldı. Adıbelli, Kayseri Malatya Karayolu üzerindeki çimento fabrikası alanı üzerinde 20 milyon Avro’nun üzerinde para harcayarak çimento fabrikası inşaatını önemli bir aşamaya getirmişti. 150 milyon Avro’luk proje tamamlandığında 1,5 milyon ton çimento üretimi planlanan fabrikada ilk etapta 600 kişinin istihdam edileceği ifade ediliyordu.

ULUSLARARASI CİNAYET Mİ?

Orhan Adıbelli’nin adının Avrupa’da uluslararası Uyuşturucu kaçakçılığına karıştığı, 4-5 yıldır bu konuda sıkıntı yaşadığı hatta Avrupa ülkelerinde bulunan parasının bloke edildiği ve blokenin kaldırılması için yasal mücadele içinde olduğu belirtilirken, Adıbelli’nin uluslararası bir cinayete kurban gitmiş olabileceği de iddia ediliyor.

KAYSERİ’DE ÖLDÜRÜLEN ADIBELLİ DIŞ BASININ GÜNDEMİNDE YER ALMIŞ

Bazı Avrupa ülkelerine ait haber sitelerinde Adıbelli ile ilgili çıkan haberler de dikkat çekiyor.

Özellikle “Antwerp liman korsanları için ağır hapis cezaları” başlıklı haberde şu ifadeler yer alıyor:

Çetenin BT Departmanı

İki teknoloji danışmanı uyuşturucu kaçakçılarının Antwerp Limanı'nı hacklemesine nasıl yardımcı oldu? Antwerp liman korsanları için ağır hapis cezaları.

Çetenin liderleri Orhan Adibelli ve Ahmet O., sırasıyla 15 ve 13 yıl hapis cezası ve 90.000 ve 78.000 avro para cezası alacaklar. Her ikisi de Türkiye'ye kaçtı.

ADIBELLİ HAKKINDA ÇIKAN YAZI VE HABERLERDE DETAYLI ŞEKİLDE TARİF EDİLMİŞ!

Adibelli'nin ithalat-ihracat şirketi işlettiğini yazan yabancı basın, ayrıca iş görüşmelerini de yakın takibe almış. Hatta ne giydiği ve nasıl biri olduğuna dair de ifadeler kullanılmış. İşte o haberlerden birin de geçen ifadeler;  Kahverengi deri yelek, pahalı kot pantolon ve düğmeli gömlekleri tercih eden bıyıklı Adibelli, şaşırtıcı derecede el becerisi olan, para konusunda şövalye olmuştu. Maertens 1 milyon € 'dan fazla yatırım aradığını söylediğinde gözlerini kırpmadı….

AVRUPA BASINI ADIBELLİ İLEİLGİLİ TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERİ DE TAKİP ETMİŞ

Avrupa basını Kayseri’de önceki gün öldürülen Adıbelli ile ilgili olarak Türkiye’deki haberleri de yakından takip etmiş. Yine dış basında yer alan bir haberde Türkiye’deki haber kaynakları örnek gösterilerek, şu ifadeler kullanılmış: Türk basında çıkan haberlere göre, Türkiye'de büyük bir Belçika-Hollandalı kokain soruşturmasında eski bir şüpheli tasfiye edildi. Orhan Adıbelli (49) 2012 yılında Türkiye'ye kaçarken, tanınmış genç yazılım girişimcileri tutuklandı, yargılandı ve nihayetinde Belçika'da hüküm giydi.

KAYSERİ,’DEKİ CİNAYET DE DIŞ BASINDA YER ALDI

“crimesite” adlı internet sitesinde de çıkan haberde Kayseri’deki cinayete yer verildi. Haberde

“Bir süre Rotterdam'da da ofisi bulunan Orhan Adibelli, Türkiye'de Kayseri'de bir çimento şirketine sahipti. Bu şirkette, Salı günü silahlı bir yabancı tarafından vuruldu. Olay, saat 14:00 civarında meydana geldi. Adibelli hala hastaneye kaldırıldı, ancak sonunda üç ateşli yaradan öldü.Adibelli, büyük bir kokain soruşturmasında Belçika'da önemli bir şüpheliydi. Adibelli tarafından kullanılan Rotterdam'daki Laan op Zuid'deki bir dairede, polis 2011 yılında oldukça gelişmiş casusluk ekipmanlarından oluşan bir koleksiyon buldu. Kendisi ve diğer şüpheli Ahmet O., Belçika adalet sistemine göre Türkiye'ye kaçtı.”

 

 

 

 

ÖLDÜRÜLEN ADIBELLİ MEMLEKETİ YOZGAT’A DA YATIRIM YAPMAYI PLANLIYORDU

 

 

Mimarsinan Mahallesi’nde öldürülen Adıbelli, memleketi Yozgat’a da yatırım yapmak için girişimlerde bulunmuştu. Hatta Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’ne ait internet sitesinde,

“Türkiye’nin en büyük değerli madenler geri dönüşüm fabrikası Yozgat’ta kuruluyor” başlıklı haber de yer alıyor. Fabrikanın kurulacağı alanda Adıbelli ve beraberindekiler incelemeler de bulunurken objektiflere yansımıştı.

 

Haberde, “Kocaeli’de faaliyet gösteren ve elektronik atıkları işleyip içerisinde bulunan değerli madenleri ülke ekonomisine kazandıran Teknodrom Değerli Madenler Geri Dönüşüm firması kapasitesini artırarak, Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’ne (YOSB) taşınma kararı aldı.

25 bin metre kare açık alan, 25 bin metre kare kapalı alan olmak üzere toplam 50 bin metre kare üzerine kurulacak olan Teknodrom, Türkiye’deki en büyük rafinasyon fabrikası olacak.

İlk etapta 200 kişiyi istihdam edeceklerini söyleyen Firma Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Adıbelli, YOSB Müdürlüğüne arsa tahsisi için başvuruda bulundu.

MEMLEKETİ YOZGAT’A YATIRIM YAPMAYI PLANLIYORDU!

Kendisinin Yozgat sevdalısı bir Yozgatlı olduğunu ve bu yüzden yatırımı memleketine yapmak istediğini vurgulayan Orhan Adıbelli, “Firmamızı Kocaeli’de kurduk ve orada faaliyet göstermekteyiz. Ancak büyüme, Türkiye’nin en büyüğü olma kararı aldık. Bunun için de bize en uygun yer memleketimiz olan Yozgat’tı. Teşviklerinin yanı sıra ülkemizin her yerine ulaşım kolaylığını da düşünerek ve firma danışmanımız Süleyman Kandemir Beyin yönlendirmesiyle YOSB’de firmamızı kurmaya karar verdik. Uygun olan arsaları inceleyip, arsa tahsisi için müracaatımızı yaptık. İnşallah en kısa zamanda Yozgat’ta faaliyete başlayıp ülke ekonomisine katkıda bulunacağız. Rafinasyon alanında,  halkın diliyle geri dönüşüm alanında Türkiye’nin en büyük fabrikasını kuracağımız burada günlük 100 ton kapasitemiz olacak” dedi.

 

2003 yılında yola çıktıklarında bilgisayar sistemleri ve demir çelik sektöründe faaliyet gösterdiklerini dile getiren Adıbelli, “Bilgisayar sistemleri üzerinde hem satış yapıp hem de bu elektronik ürünlerin nereye gittiğini düşündük. Araştırmalarımız sonrasında bu elektronik ürünlerin çöpe giderek doğayı kirlettiğini gördük. Bu zamana kadar sattığımız tüm elektronikleri toparlayıp bunların geri dönüşümünü düşündük. 5 Yıl boyunca konusunda uzman profesörlerle herhangi bir kazanç elde etmeden bu projeyi oluşturduk. Şimdi ise devasa büyük firmaların yaptığı rafine işlemini ülkemize kazandırmış bulunmaktayız” şeklinde konuştu.

“DÜNYA LİDERİ OLACAĞIZ”

2016 yılına gelmemize rağmen neredeyse tüm elektronik ürünlerin yurt dışından temin edildiğini ifade eden Orhan Adıbelli, atıklardaki değerli madenleri ülke ekonomisine kazandırdıklarını söylemişti. “Dünyada lider konuma geleceğiz” ifadelerini de kullan Adıbelli, “Hedeflerimiz arasında tüm Avrupa, Afrika, doğu ülkeleri ve Amerika kıtalarının tek rafine şirketi olmak var” dedi. Akü atıklarının da çevreye çok zararlı olduğunu söyleyen Orhan Adıbelli, “Yozgat’a geldikten sonra yatırımlarımızı durdurmayacağız ve rafinasyonun yanı sıra akü geri dönüşüm tesisini de kuracağız” demişti.
ETİKET :   Kayseri Haberler Son Dakika Kayseri Olay Kayseri Haberleri Orhan Adıbelli 150 milyon Avroluk çimento fabrikası Uluslararası basında Almanya Hollanda Belçika Adıbelli’nin adı çete uyuşturucu kaçakçılığı ve Antwerp Limanını hacklemesi Yozgat Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi acil servisinde Orhan Adıbelli Bünyan İlçesi Akmescit Eras Holding

Tümü