KAYSERİ'DE UYUŞTURUCU BELASININ VEBALİ...

KAYSERİ'DE UYUŞTURUCU BELASININ VEBALİ...

07:10:21 | 2017-08-17
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Kayseri'de uyuşturucuyla mücadele konusunda ayakta alkışlanacak bir mücadele sergileniyor.

Kim tarafından?

Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından.

Kayseri'de uzun yıllardır çözülemeyen seri cinayetlerden, FETÖ operasyonlarına, toplum destekli polis hizmetlerinden uyuşturucuyla mücadeleye varana kadar Kayseri polisinin puanı yüz üzerinden 100.

Teşbihte hata olmasın; at sahibine göre kişner derler, Kayseri Emniyet Müdürü İbrahim Kulular'ın "çok iyi bir polis müdürü" olmasının bu işlerdeki katkısı inkar edilemeyecek kadar önemli. Tabi bu tek başına yapılabilecek bir değil. Müdürün ekibi de bu başarılı sürecin puzzle'ın parçası gibi bir parçası.

Birkaç gün üstüste yazılarla ele alacağım konu ise şehrimizdeki uyuşturucu belası ve vebali.

Kayseri Emniyeti'ne bu konuda söylenebilecek hiçbir şey yok. Kısıtlı imkanlarla, sayıca yetersiz personelle on numara iş çıkarıyorlar.

Uyuşturucu şehrimizde aldı başını gidiyor, polisin yaptıklarını çıkarın geride mücadele adına esaslı hiçbir şey yok.

Bu şehrin Bakanı, milletvekilleri, belediye başkanları, Rektörleri uyuşturucu konusunu sahiplenmiyor.

Valisi de diyeceğim ama Vali bey İçişileri Bakanlığı'nın uyuşturucuyla kararlı mücadele tavrı çerçevesinde hareket etmeye çalıştığı için diğerleri kadar kusurlu değilse de bence yetersiz.

Geçtiğimiz günlerde İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Vali Süleyman Kamçı bir açıklama yaptı:

"Hedefimiz Sokakta Uyuşturucu Satıcısının Kalmaması"

Bu tür açıklamalar elbette umut verici. Uyuşturucu İle Mücadele Komisyonu'nu da Valilik koordine ediyor.

Aileler çaresiz, aileler perişan...

Şöyle izah edeyim...

Kayseri'nin arka mahallelerinde, viranelerinde, en işlek caddelerdeki parklarda, camilerin avlularında ve hatta Cumhuriyet Meydanı'nda uyuşturucu kullandığı için sızıp kalan gencecik çocukları gördükçe içimiz parçalanıyor.

Polis çok profesyonel bir şekilde bu işin üzerine gidiyor; geçen yıl uyuşturucu kullanmaktan hakkında işlem yapılanların sayısı 1000 civarındayken bu yıl Ağustos'un sonlarına yaklaştığımız şu günlerde uyuşturucu kullanmaktan işlem yapılanların sayısı 1000'i geçti...

Mübalağa etmediğimi istatistiklere baktığınızda göreceksiniz.

Tahmin edilen Kayseri'de ki uyuşturucu kullanıcısı sayısı 10 binin üzeri...

Polis uyuşturucu satıcılarını tabiri caizse öttürüyor... Devamı da gelecek, inşallah kökleri kazınacak.

Gram gram satanından kilo kilo satanına kadar göz açtırmadan bir mücadele içerisinde polis. Bu nedenle de 81 il arasında uyuşturucuyla mücadelede en başarılı ikinci il Kayseri Emniyeti oldu.

Peki bu uyuşturucu kullanan çocuklar, kadınlar, erkekler daha sonra ne oluyor?

Polisiye önlemler almak bu işte yeterli mi?

Polis, polis, polis....

Polisten başka bu konuda mücadele için üzerinde vebal bulunanlar yok mu?

Polis üzerine düşeni yapıyor, ya bizler?

Uyuşturucu kullanan kişilerin tedavi edilmesi, rehabilite edilebilmesi için atılan eseslı bir adım var mı Kayseri'de?

Yok...

Birçok kez yazdım birçok kez de 38 Kent Tv ekranlarında dile getirdim.

Bu şehirde uyuşturucu kullanan kişilerin tedavi olabileceği yeterli bir merkez yok.

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer'in Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi iken açtığı 10 erkek 2 kadın yatak kapasiteli AMATEM'le sınırlı bir durum söz konusu. Orada da sıraya girmeniz gerekiyor...

Polisin hakkında Kayseri'de uyuşturucu kullanmaktan işlem yaptığı kişi sayısı ilk 8 ayda 1000'in üzerinde diyorum dikkat edin.

AMATEM, İsmail Tamer zamanında kurulduktan sonra bu konu üstüne çivi bile çakan olmamış desek yeridir.

Güya şehrimizde hastaneler birleştirildi, Kayseri Kamu Hastaneleri Birliği kuruldu başına burayı CEO gibi yönetecek Genel Sekreter bile atandı. Ama şehirdeki uyuşturucu vehametine paralel bir adım atılmadığı ortada...

Bölge Hastanesi bünyesinde bu işler düşünüldü mü onu da bilmiyorum.

Allah razı olsun İsmail Tamer'den ki O zamanında düşünmüş hiç değilse, 12 yatak kapasiteli de olsa bir AMATEM var Kayseri'de.

Kayseri'de çocuğunun uyuşturucu kullandığından şüphelenen ailelerin çocuğunun adli siciline zarar vermeden tespit yaptırabileceği bir devlet kuruluşu yok. Ancak adli bir vaka ile çocukta uyuşturucu tespit edilecek ki veliler öyle tedbir alma yoluna gidebilsin. Dolayısıyla çocuğunun uyuşturucu kullandığından emin olmayan aileler tedavi için bir adım bile atamıyor. Gerçi atsa bile tedavi edecek yer yok Kayseri'de...

Defalarca yazıp söyledim; Uyuşturucu tedavisiyle ilgilenen uzmanlar çocuk yaştaki kullanıcılarla yetişkinlerin uyuşturucu tedavisinin yöntemlerinin farklı olduğunu beyan ediyor. İzmir'de EGEBAM örneği ortada...

18 yaşındaki fiziksel bağımlılık yapmayan madde kullanmış çocuğun tedavisiyle eroin, koain gibi ağır bağımlılık yapan 20 yaş üstü yetişkinin tedavisi aynı yerde yapılamaz, yapılmamalı da... İkisi aynı yerde tanışır, bulaşır uyuşturucu kullanan çocuk daha da vahimleşir gibi bir durumdan endişe etmez misiniz siz olsanız?

Uyuşturucu kullanan bir çocuğa devletin bakış açısı bu çocuğu nasıl tedavi eder nasıl uyuşturucudan uzak tutarız değil, hemen karakola götürüp ifadesini almak sonra savcının karşısına çıkartıp adli kontrol şartıyla serbestsin diyerek ürkütmek...

Sonra? Sonrası tedavi edecek merkez olmadığı için meçhul...

Bu böyle ama durum daha da vahim...

Kendi rızasıyla tedavi olmak için sıraya girip haftalar, günler sonra AMATEM'e yatan kişiyle Savcılığın zorunlu tedavi kararıyla AMATEM'e yatırılan kişi aynı yerde tedavi edilemez, edilmemeli de... Ama Kayseri'de başka çare yok.

Zorla tedaviye getirilen kişi bırakmak istemezken bırakmayı isteyen kişilerle aynı yere konulduğunda buradan sağlıklı bir sonuç alabilir misiniz?

İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, Tıp Fakültesi Hastanesi vs neden bu konularda adım atmaz?

Yahu hepsini bırakın, "Bu iş aslında belediyenin işi değil ama sosyal sorumluluk" diyerek ota boka yatırım yapan belediyeler el atsa Kayseri'de çocuk yaştaki uyuşturucu kullanıcılarının ayrı, yetişkin uyuşturucu kullanıcılarının ayrı, zorunlu tedavi için getirilen uyuşturucu kullanıcılarının ayrı tedavi edileceği merkezleri pekala kurabilirler.

Ama belediye uhdesinde bulunan, restore ettirilmeyi bekleyen arka mahallelerdeki viranelerin uyuşturucu kullanıcılarının merkezi haline gelmesine bile müdahale etmeyip, viranelere kimsenin giremeyeceği kapı pencere bile takmayan belediyelerden bu işe el atmalarını beklemekle hata mı ediyorum...

Viranelere sık sık baskın yapan polis mi viraneye kapı pencere taksın ya da restore edilecekse restore etsin yıkılacaksa yıksın. Neyi bekliyor bu belediyeler neyi, seyrediyor anlamıyorum.

Bakan Mehmet Özhaseki el atsa Sağlık Bakanı'na rica etse bile Kayseri'de tedavi merkezi konusunu çözer.

Milletvekillerinden hiç değilse İsmail Tamer uğraşır, AMATEM'i Kayseri'ye açan adam diyorsunuz o da yok.

Bu vebal hepimizin boynunda...

Bakan'ından valisine, milletvekilinden belediye başkanına, gazetecisinden işadamına, aileden arkadaşa bu vebal hepimizin...

Bundan sonra bu konu üzerine sık sık yazıp çarpıklıkları ve tespitlerimi dile getireceğim.

Aslında ifade etmeye çalıştığım bu sorunlar sadece Kayseri'de yok. Uyuşturucuyla mücadelede hassas olduğunu gördüğümüz İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya da birileri sadece polisiye önlemlerle bu işin olmayacağını yukarıda izah ettiğim çarpıklıklara el atılması gerektiğini anlatmalı.
ETİKET :   Kayseri uyuşturucu amatem

Tümü