Kayseri’de ikinci tek tırnaklı vakası

Özdanacı markasından açıklama bekleniyor...

21:20:14 | 2019-10-12

Yapılan denetimlerde alınan numunelerin sonucunu kamuoyuna açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı Kayseri’de de taklit ve tağşiş ürünler üreten firmaları ifşa etti.

Kayseri’de Özdanacı markasıyla üretim yapan firmanın ürünlerinde tek tırnaklı eti tespit edildiği ortay çıktı.

Daha önce de Hacı Baba lokantası tek tırnaklı et skandalına karışmış ve lokanta kapanmıştı.

Bakanlık Kayseri’de tek tırnaklı etiyle kavurma üreten Özdanacı’nın yanısıra baş eti, sakadat, deri dokusu ve kanatlı eti ile et ürünleri üretimi yapan firmaları trans ve tohum yağı ile Ege Damlası markasıyla zeytinyağı üreten firmayı deşifre etti.

İŞTE BAKANLIĞIN AÇIKLAMASI

Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Kamuoyuna Duyurulur

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;

-Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,

-Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,

-Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve

-Firmaların "güvenilir gıda üretimi"nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. 

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 618 firmaya ait 1211 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1283 firmaya ait 2816 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.       

İŞTE O FİRMALARIN TAM LİSTESİ

Balanlık tarafından Türkiye genelinde taklit ve tağşiş ürünler ürettiği için ifşa edilen firmalar ve markalarının listesine ulaşmak için TIKLAYIN 

 TEK TIRNAKLI HAYVANLAR NELERDİR?

At, eşek, zebra ile bunların melezleri olan katır, bardo ve zebroit gibi tırnak yapısı bir bütün parçadan oluşan hayvanlardır. Domuz da tek tırnaklı hayvanlar grubunda yer alır. Sindirim sistemleri ile de farklılık gösterirler; çift tırnaklı hayvanlar gibi çok odacıklı değildir. geviş de getirmezler. Bu hayvanların eti tek tırnaklı olarak adlandırılır. Hileli gıda ürünleri satışı yapanlar bu tür hayvanların etini ürünlerinde kullanabiliyor.
ETİKET :   kayseri son dakika tek tırnaklı tarım bakanlığı sahte zeytinyağı

Tümü