Meclis’te Kayseri’de çekilen o fotoğrafı gösteren Arık: İşte tamda beka bu!

CHP Milletvekili Arık “FETÖ borsasını araştıralım” dedi ve Elitaş’ın Adliye ziyareti ile Tayyar’ın, sözlerini meclis gündemine yeniden taşıdı…

17:36:27 | 2019-07-10

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) “FETÖ Borsasını araştıralım” teklifi Meclis’te reddedildi. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AK Parti eski Milletvekili Şamil Tayyar’ın, “FETÖ borsası var, milyon dolarları veren çıkıyor” sözlerini ve AK Parti Milletvekili Mustafa Elitaş’ın, grup başkanvekiliyken “Kriptolu  FETÖ’cülerin isimlerini verdim” yönünde açıklama yaptığı makam arabalı Adliye ziyaretinin fotoğrafını  Meclis gündemine taşıdı. “Gelin, ülkenin bekası için el birliğiyle hep birlikte bu FETÖ borsasını araştıralım” diyen Arık,  “İşte tamda beka bu. Ancak FETÖ’nin siyasi ayağının araştırılması konusunda iktidar partisi ve onu destekleyen parti sınıfta kalmıştır.” dedi.

Arık, Meclis’te Elitaş’ın adliye ziyaretine ilişkin fotoğrafı elinde göstererek, kürsüden seslendi. Konuşmasına, “Birkaç gün sonra üçüncü yılına gireceğimiz kalleş FETÖ ihanetinde ve bu ülkeyi vatan yapan, bu uğurda can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum” ifadeleriyle başlayan CHP Kayseri Milletvekili Arık, “Tabii ki FETÖ’ye her istediği verilmeseydi, bu ülkenin kahraman subaylarına kumpaslar kurulup FETÖ için mıntıka temizliği yapılmasaydı, belki de biz 15 Temmuz ihanetini yaşamayacaktık, 250 şehidimizi vermemiş olacaktık.

 

Arık, Elitaş'ın AK Parti Grup Başkanvekili iken resmi plakalı aracıyla Kayseri Adliyesini ziyaret ettiği fotoğrafı Meclis'te gösterdi. 

 

FETÖ’yle mücadele konusunda gerçekten samimi olmamız gerekiyor. 15 Temmuz’da bu milletin başına bombalar yağdıran bu örgütle mücadele konusunda ne kadar samimiyiz bunu araştırmak istiyorum. Eğer ki milletin temsilcisi olan bu Gazi Meclis, FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılması önergesine ‘Hayır araştırmayalım.’ diyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir, ortada bir samimiyetsizlik var demektir, ortada ‘Acaba ucu bana da dokunur mu?’ diye bir endişe, bir korku var demektir, 250 şehidimizin hatırasına saygısızlık var demektir. Bu FETÖ’yle mücadele konusunda gerçekten samimiysek bu işi sulandırmamak gerekir. Sırf sizin gibi düşünmüyor diye, size muhalif diye, FETÖ’yü bir silah gibi kullanıp, insanları ‘FETÖ’cü’ diye yaftalayıp zindanlara atıyorsanız, bu işi sulandırıyorsunuz demektir.” şeklinde konuştu.

“GELİN, TİCARİ AYAĞININ ARAŞTIRILMASI KONUSUNDA SINIFTA KALMAYIN”

 Konuşmasında, iktidarı eleştiren ve “Yeni bir parti kuracak diye Ali Babacan’a FETÖ sopasını gösteremezsiniz” diyen Arık, “şunları söyledi, “ Allah aşkına, sizlere soruyorum: Ömrü FETÖ’yle mücadeleyle geçmiş Eren Erdem’den, Emin Çölaşan’dan, Necati Doğru’dan FETÖ’cü olur mu? FETÖ’yle gerçekten mücadele edecekseniz, âdeta 15 Temmuz’a giden yolun kilometre taşlarını döşeyen, ‘Bana suikast düzenlenecekti.’ diye yaygara kopartıp FETÖ’nün devletin kozmik odasına girmesine vesile olan birisini Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kuruluna atayamazsınız. Olmaz beyler, FETÖ’yle mücadele böyle olmaz. FETÖ’yle gerçekten mücadele edecekseniz, sırf sizinle görüş ayrılığına düştü diye, yeni bir parti kuracak diye Ali Babacan’a FETÖ sopasını gösteremezsiniz. Maalesef ki bugüne kadar FETÖ’yle mücadele konusunda, özellikle FETÖ’nin siyasi ayağının araştırılması konusunda iktidar partisi ve onu destekleyen parti sınıfta kalmıştır. Gelin, ticari ayağının araştırılması konusunda sınıfta kalmayın.”

 “KRİPTO FETÖ’CÜLERİ SÖYLEDİM.’ DEDİ AMA GELİN GÖRÜN Kİ BİR KİŞİ TUTUKLANMADI”

 FETÖ Borsası ve AK Partili Elitaş’ın, Kayseri’deki Adliye ziyaretini de yeniden Meclis gündemine taşıyan CHP’li Arık, “15 Temmuz FETÖ ihanetinin ardından Türkiye yeni bir terimle tanıştı, o da “FETÖ borsası.” Peki, ne demek FETÖ borsası? En basit, en yalın tanımıyla zengin FETÖ’cülerin para karşılığında aklanırken fakirin fukaranın cezalandırılmasıdır. Milletimizin vicdanında derin yaralar açan FETÖ borsasını gündeme getiren AK PARTİ Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar şöyle diyor: ‘Gaziantep’te çok ciddi FETÖ borsası var, milyon dolarlar dönüyor. Türkiye'nin her yerinde var. HSK’ye suç duyurusunda bulundum.’ Aynı günlerde Kayseri’de tutuklu iş adamlarının davasının görüldüğü gün Kayseri Adliyesinin önünde kırmızı plakalı bu makam arabası dikkati çekiyor. Sayın milletvekilleri, bu makam arabası tam yarım gün savcıların, hâkimlerin kapısının önünde bekletildi. Bu duruma isyan eden AK PARTİ İstanbul Milletvekili Metin Külünk ‘Ey Kayserili, ne işin var başsavcının odasında? Çek arabanı adliyenin önünden.’ diye haykırıyordu. Biz adalete gölge düşürmeyin dediğimizde aldığımız cevap ise ‘Kriptocu FETÖ’cüleri söylemiş olamaz mıyım?’oluyordu. Tabii ki kriptocu FETÖ’cüleri ya da açık FETÖ’cüleri onlarla birlikte olan, onlarla iş tutan, onlarla kumpas kuranlar bilecekti, elbette ki biz bilmeyecektik. Sayın başkan vekili ‘Kripto FETÖ’cüleri söyledim.’ dedi ama gelin görün ki bir kişi tutuklanmadı, tam tersine kendi akrabası da olan ticaret odası başkanı dâhil çok sayıdaki iş adamı o gün serbest bırakıldı. İzmir’de FETÖ borsası iddiaları cinayete kadar uzandı. İstanbul’da AKP üyesi avukat, örgüt üyelerine para karşılığında takipsizlik verdiği için suçlandı. Hani diyorsunuz ya: ‘Beka, beka, beka, bu seçimleri kaybedersek ülkede beka sorunu olur.’ İşte, tam da beka bu. Gelin, ülkenin bekası için el birliğiyle hep birlikte bu FETÖ borsasını araştıralım. Zenginlerin suç işleyip yoksulların cezalandırıldığı bu çarpık düzen sizleri rahatsız etmiyor mu? Oğlunu ve eşini 15 Temmuzda şehit veren Nihal Olçok’un ‘250 şehidi kaça sattınız, değdi mi aldığınız, verdiklerinize?’ diye isyan etmesinden hiç rahatsızlık duymuyor musunuz?” dedi.

“FETÖ’NÜN TİCARİ AYAĞI DA, BUNLARDAN RANT SAĞLAYANLAR DA AYNI KİŞİLER”

Konuşmasında, “Biliyorum ki bu Gazi Meclis rahatsızlık duyuyor ama FETÖ’nün siyasi ayağının araştırılmasını istemeyen irade, FETÖ’nün ticari ayağının araştırılmasını da istemeyecektir.” diyen Arık, “Çünkü, FETÖ’nün siyasi ayağı da, FETÖ’nün ticari ayağı da, bunlardan rant sağlayanlar da aynı kişiler. Ben buradan, iktidar partisinin ve onun destekçisi küçük partinin FETÖ borsasının araştırılması önergesine karşı nasıl bir tutum sergileyeceğini gerçekten çok merak ediyorum. Aziz milletimizin de bunu izlemesini ve vicdanlarında sorgulamasını istiyorum. Eğer ki Nihal Olçok’un hatırasına azıcık saygınız varsa, eğer ki ‘250 şehidimizin kanı yerde kalmasın.’ diyorsak, eğer ki gerçekten FETÖ’yle mücadele ediyorsak gelin FETÖ borsasını hep birlikte araştıralım diyorum”

Haber: Cafer ZENGİN

 
ETİKET :   CHP Çetin Arık Meclis Fetö Borsası Açıklama Mustafa Elitaş Adliye ziyareti Şamil Tayyar Kayseri haberler TBMM

Tümü