Kayseri’de Belediyeler Faiz Batağında

Olay Türk TV’de konuşan ve “Vah Kayserimin haline vah” diyen İYİ Parti Belediye Meclis üyesi Yücel:

12:51:47 | 2019-05-17

Olay Türk TV’de Sansürsüz Ramazan Özel Programına katılan İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, Büyükşehir Belediyesi’ndeki borç tartışmaları ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Belediyelerin borç konusunu defalarca gündeme getirdiğini kaydeden Yücel, “Ben geçmişte de defalarca söyledim. Meclis’te Belediye Başkanlarına seslendim. Borçlu belediye alıyorsunuz, ama çıkıp bunu açıklamıyorsunuz. Ben de size kaleyi sattırmam borcu kapatmak için dedim. Kaleyi sembolik olarak söyledim. Şimdi borcu büyütüyorsunuz, altından kalk amazsınız dedim. Sonra yorucu 2-3 yıl atlattım. Allah kimseye yaşatmasın. Çok canım yandı. Ben Kayseri’de muhalefet yapacaksam, millet bana bu görevi verdiyse, yıllarsam da Allah kahretsin”

 “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’da olayı anladı. Baktı ki para bitti, bu yüzden gönül belediyeciliği dedi” ifadelerini kullanan Yücel, “Kayseri Belediyeleri faiz batağına girmiş. Borcun döndürülebilirliği kalmamış. Sayın Büyükkılıç, Büyükşehir’i Melikgazi ile karıştırıyor” şeklinde konuştu.

 

Olay Türk TV’de Sansürsüz Ramazan Özel programına katılan ve programda Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci ve İHA Bölge Müdürü Cem Atakan’ın sorularını yanıtlayan İYİ Parti Kocasinan ve aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere belediyelerin borçları konusunda açıklamalar da bulundu.

 

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş’ın bir süre önce yaptığı “Büyükşehir Borç Batağında” açıklamasını hatırlatan Yücel, “Sayın Dursun Ataş Kayseri Belediyesi’nin ciğerini biliyor. Grup Başkanvekilliği de yaptı. Milletvekili duyarlı olmalı. Sorunları dile getirmeli. Herkes kör, sağır, aptal değil. Birileri borçlanıldığını görüyor. Basından takip ettiğim kadarı ile Mehmet Özhaseki belediyeyi 100 -150 milyon ile devrediyorum demişti.  Belediyelerin borcu artıyor diye uyardım sembolik olarak bende size Kale’yi sattırmam dedim. Onun üzerine başıma gelmedik kalmadı yorucu bir 1-2 yıl atlattım.  Çok canım yandı. Ben muhalefet olarak karşınıza çıktım. Bu muhalefetten de bıkarsam,  Allah beni kahretsin dedim” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR’E 120 MİLYON TL BIRAKSANIZ YARIN BULAMAZSINIZ”

Büyükşehir Belediyesi’ne ilk Meclis toplantısında 120 milyon TL borçlanma yetkisi verilmesi konusunu da değerlendiren İYİ Partili Yücel, şunları söyledi,  “Banka 30 milyon TL’sini verdi gerisini vermiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin bugün 120 milyon TL para bıraksanız yarın bulamazsınız. Şu an 300 milyon TL götürün bir ay içerisinde ödeyecek borcu var. İhtiyacımız yok kelimesi şık ve doğru bir kelime değil. İhtiyacı var, ama bankadan bunu aldı alamadı, onu bilmiyorum.  Büyükşehir’in tahmini yıllık faiz ödemesi 100 milyon TL’dir. 100 Milyon TL dört tane İncesu bütçesi yapar, dört tane Yahyalı bütçesi yapar. Bana göre Belediyeler 3 lira geliri var iken tekrar  Belediye seçimini kazanalım diye 3 lira da banka faizine bulaştılar. Bunun çözümü sürekli arsa satarak değil, şehrimize turist, şehrimizin ürünlerini dünyaya satış en azından bu satışlardan yapılan festivaller 365 gün karda kış festivali yazda sucuk pastırma festivali yapmalıyız. Buraya yerli turist gelmeli.”

 

“KOCASİNAN BELEDİYESİ ÖZEL KALEMİNİN HARCAMASI 2 BUÇUK MİLYON TL”

Programda, “120 Milyon TL banka kredisinin faizi 40 milyon TL tutar” diyen  Yücel, “Yani ne borç yiğidin kamçısı benim öyle bir yiğit olmaya niyetim yok. Öylede borçlanmayın.  Sayın Tayyip Erdoğan olayı çözdü baktı ki para bitti, artık gönül Belediyeciliği diyor. Bizim bu borcu hızlı bir şekilde  düşürmemiz lazım, yoksa Kayseri ölçekli birçok şehrin geleceği ekseni kaydı, yörüngesi kaydı. Büyükşehir’in borcundan kaygılı bir meclis üyesiyim, Bunlar alelacele yapılmış bir yatırımların borçları. Bunlar Cumhurbaşkanımızın metal yorgunluğu söylemlerinden sonra yapılmış yatırımlar. Kocasinan’ı bir araştırdım. Belediye Başkanın yıllık maaşı 200 milyon TL. Kocasinan özel kaleminin harcaması 2 buçuk milyon TL. Açılışları karşılamaları buradan karşılamışlar ilk meclis toplantısında  bir yer yapıyorsunuz,  4 defa açılış yapıyorsunuz. Her birine 100’er bin TL’den 400 bin TL masraf ediyorsunuz. Gerek yok bu bir tasarruf edilmesi gereken bir durum olduğunu belirttim. Bilişim işleri ile ilgili 3 buçuk milyon liralık bir ödememiz var.  Fen işlerine bütçe ayırmışız buradan bütçeyi kaydırmışız. Park Bahçeye seçimin son yılı, 24 milyon TL’den 48 Milyon TL’ye çıkmış, yolu asfaltı unutun park bahçeye dönün demişler seçim olduğu için, 5 içerisinde seçimin olacağı yıl park bahçeyi düşünüyor iseniz yanlış. Bugünden başlayacaksınız park bahçeye ciddi bir faiz ödemesi olmuş bunun sorulması lazım” diye konuştu.

 “CHP’Lİ BELEDİYE VARDI, BU KADAR BORÇ YOKTU! BÜYÜKŞEHİR 10 YIL TASARRUF YAPSA BORCU ÖDEYEMEZ”

“Biz zamanlar Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetiminde bir belediye vardı böyle bir borcu yoktu” ifadelerini kullana Yücel,  “AK Parti borcu artırdı. Büyükşehir belediyesi 10 yıl tasarruf etse ödeyebilecek bir durumda değil, Çelik’in bıraktığı 4 yıllık banka faizini.  Ben Kayseri’ye  yazık oldu, yanlış idare edildi diye bakıyorum” dedi.

“FAİZ BATANIĞA GİRMİŞLER, DİNEN HARAM OLAN BİR KONUYA DA  EL ATMIŞLAR”

“İYİ Parti olarak Belediyeyi kazansaydık, kamuoyuna borcu açıklayacaktık” diyen Yücel, Büyükkılıç’ın da borcu açıklaması gerektiğini söyledi. Yücel, “Sayın Dursun Ataş, seçimi kazansaydı nasıl bir borç ile devraldığını deklare edecekti, ama bugün Büyükkılıç bunu deklare edemiyor.  Basit bir dokunuştan bahsedeyim bu saatten sonra Belediye başkanları, kaplıca seyahatlerini, Meclis üyelerini yurt dışına götürme kültüründen bir vaz geçmeli.  Acilen bankaya olan borçlar bitirmeli, faiz batağına girmişler. Dinen haram olan bir konuya da  el atmışlar. Borç Kayseri halkının kamçısı, belediye başkanların değil ki. Bütün Belediye Başkanlarına sesleniyorum, acil olarak banka borçlarını kapatsınlar. Ülkenin ekonomik durumu iyi değil. Kapatacak durumu yoksa çıkıp, halka açıklasınlar. Büyükkılıç, Melikgazi ile karıştırıyor.  Mustafa Çelik’te böyle derdi, ödenebilir,  borcun döndürülebilirliği önemli derdi. Bende bugün borcun döndürülebilirliği bitmiş diyorum. “ diye konuştu.

“VAH KAYSERİMİN HALİNE VAH”

 

Diğer yandan Yücel, Büyükşehir’e bankaların kredi vermediğini de savunarak, “Siz İller Bankası’ndan, Dünya Bankası’nda Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kredi alamıyorsanız vah Kayserimin haline vah. 120 Milyon kredinin çekildiği gün 117 milyon TL ödemesi var.  Ramazan ayında ekstra doğru konuşmamız lazım.  Benim duyumum bankaların kredi vermediği yönünde” dedi.

Haber: Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :   Haber Kayseri Son Dakika Kazım Yücel İYİ Parti Meclis Üyesi

Tümü