KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRIM

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINA ÇAĞRIM

13:26:01 | 2019-01-08
Zeki Karahüseyin
Zeki Karahüseyin      karahuseyinzeki@gmail.com

YEŞİL SAHABİYE PROJESİ

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı sayın Dr. Memduh BÜYÜKKILIÇ seslenmek istiyorum.  Memduh başkana seslenmemin nedeni ise yazıyı kaleme aldığımda Memduh başkandan başka adayların ortaya çıkmadığındandır.

 

Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi: 22 Mayıs 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ve 10 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesinde, 515 bin metrekare büyüklüğündeki Sahabiye’de 700 bina ve 5 bin 400 bağımsız bölümün yıkılması ile 1 milyar dolarlık proje hayata geçirilecektir.

 

Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi alan büyüklüğü bakımından incelendiğin de, Türkiye’deki Kentsel Dönüşüm projeleri içerisinde büyüklük açısından ön plana çıktığı görülmektedir. Bu büyüklükteki Kentsel Dönüşüm projesinin sadece Kentsel Dönüşüm Projesi olarak anlam yüklenmesinin projeye haksızlık olduğunu düşünmekteyim. Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesinde başta “sıfır atık” sloganı ile çevreci bir proje olması gerektiğine inanmaktayım.

 

Sahabiye kentsel dönüşüm atık miktarı;

 

Sahabiye kentsel dönüşüm sürecinin 5 yıl süreceği öngörüldüğünde, tarafımızdan yapılan hesaplamalara göre, İnşaat/yıkıntı atığı 810.000 ton, hafriyat atığı 1.545.000 ton ve kazı atığı 15.000 ton olmak üzere toplam 2.370.000 ton/5 yıl atık meydana geleceğidir. Yıllık atık miktarı ise 474.000 ton, günlük ise 1.299 ton olması öngörülmektedir. Kamyonların 20 ton yük taşıyacağı varsayımla, günlük yaklaşık 65 kamyon Hafriyat, İnşat/Yıkıntı taşınacaktır.

 

Mevcut durum

 

Sahabiye Kentsel Dönüşüm I. projesinde mevcut yapıların ihale karşılığı yıkım esnasında ortaya çıkan, metal, karton, plastik, cam, kağıt ve ağaç atıkları karşılığında müteahhitlere ihale karşılığı verildiği ve yıkımın gerçekleştirildiği,  Hafriyat, İnşaat/Yıkıntı atıklarının ise ihtiyaç duyulan yerlerde vahşi depolamaya örnek olarak dolgu maddesi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

 

İlimizdeki diğer kentsel dönüşüm ve diğer inşaat projelerinde ortaya çıkan Hafriyat, İnşaat/Yıkıntı atıkları aynı şekilde ekonomik değeri olmayan bir şekilde depolanmaktadır.

 

Hafriyat, İnşaat/Yıkıntı atıklarının değerlendirilmesi

 

İlimizde başta Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi olmak üzere diğer projelerde meydana gelen Hafriyat, İnşaat/Yıkıntı atıkların değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması gerekmektedir.

 

Kayseri ili ve ilçelerinde kentsel dönüşüm sonrası meydana gelen hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının ve temel kazısı atıklarının, çevreye zarar vermeyecek şekilde öncelikle;

 

ü Üretim,

ü Kaynakta Azaltılması,

ü Toplanması,

ü Taşınması,

ü Geri Kazanılması, Değerlendirilmesi,

ü Geçici Biriktirilmesi,

ü Bertaraf Edilmesi.

 

Sonucunda, ekonomik fayda sağlanması, sürdürülebilir kalkınma ve çevrenin korunması yönelik projenin hayata geçirilmesi gerekmektedir.

 

Hafriyat toprağı, inşaat /yıkıntı atıklarının geri kazanılmış ürünleri ve kullanım alanları aşağıda şekilde değerlendirilmesi mümkündür.

                                                                                            

Hafriyat Atığı: Temel kazılarında ortaya çıkan hafriyat atıkları hayvansal atıklarla karıştırıldıktan sonra park ve bahçe’lere tekrar kullanımı, çim yetiştiriciliğinde hammadde ve kamu özel alanlarda peyzaj düzenlenmesinde olarak değerlendirilmesi.

 

Beton: Demir ayrıştırıldıktan ve beton parçalandıktan sonra grobeton, tesviye betonu, taşıyıcı eleman betonu, harç, sıva, duvar harcı için ince kum, bloklar, yol inşaatlarda alt yapı malzemesi olarak, yürüyüş yollarında, kaldırım yapımında, drenaj sisteminde ve kanalizasyon borusu döşemede, kablo, doğalgaz alt dolgu, gömlekleme ve yastıklama malzemesi, dolgu çakıl yollarda yüzey örtücü ve açık park alanlarında alt yapı dolgu malzemesi olarak değerlendirilebilir.

 

Tuğla, Kiremit ve Briket: Mobil, yarı mobil ve sabit tesislerde parçalanan tuğla, kiremit ve briket atıkları, yeni tuğla, kiremit ve briket yapımında kullanılmakta, drenaj malzemesi, peyzaj ürünleri, yol zemin altı katmanında değerlendirilmektedir.

Doğal Taş: Kullanılabilecek durumda olan taşlar duvarlarda, döşemelerde, kaldırımlarda, dekoratif ürünlerde, dolgu malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Mermer tozu asfaltlarda, çimento-beton harcında ve zemin iyileştirmelerde katkı malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Mermer parçaları ise beton ve asfalt karışımlarında agrega, dolgu malzemesi olarak kullanılabilmektedir.

 

Sonuç olarak…

 

 “Sıfır atık” ve “akıllı ev-akıllı kent” sloganıyla yola çıkacak olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından, çevreye zarar vermeden atıkların tekrar ekonomiye geri kazandırılması yönelik olarak kurulacak geri dönüşüm tesislerinin atıkların değerlendirilmesi hedeflenmelidir. Hazırlanacak proje ile başta Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi olmak üzere diğer kentsel dönüşüm projelerinde atık kullanımın oranı, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi % 35-50 olması gerekmektedir.

 

İlimizde son günlerde geri dönüşüm projeleri hayata geçirildiği bu süreçte “ sıfır atık” sloganına uygun olarak bu projenin hayata geçirilmesi hem ekonomik hem de çevre açısından çok büyük önem taşımaktadır.

 

Yeşil Sahabiye Projesinin Türkiye’de örnek bir proje olmasını arzuluyorsak Kayseri Büyükşehir Belediye başkan adaylarının Hafriyat, İnşaat/Yıkıntı atıklarının geri kazanılması projesine sahip çıkması gerektiğine inanmaktayım.

 

Tesisinin yatırım bedeli yaklaşık 30.000 TL civarında olup geri dönüş süresi yaklaşık 2-3 yıldır. Projenin mali değerleri açısından yatırım yapılabilir olduğunu görmekteyiz.

 

Sahabiye Kentsel dönüşüm projesi özelinde ilimizdeki diğer projeleri de kapsayacak şekilde Hafriyat, İnşaat/Yıkıntı atıkların değerlendirme tesisinin kurulması gerekmektedir. Bu projenin hayata geçirilmesinde hem ekonomik hem de ciddi bir kamusal yarar söz konusudur.
ETİKET :  

Tümü