KARATEPE: AKLINIZA ESEN YERDE VİYADÜK, BATTI ÇIKTI YAPAMAZSINIZ

Karatepe’den Ankara’da, Kayseri göndermesi... O sözleri neyi hatırlattı?

15:58:18 | 2019-08-22

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politika Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe, “Aklınıza esen yerde viyadük, battı çıktı yapamazsınız. Bu bir tahribattır. Yerleşmiş şehri tahrip ediyorsunuz” diyerek bazı belediyeleri eleştirdi. Karatepe’nin bu konuşması Kayseri’de geçtiğimiz yıl yaptığı ve partilisi olan Büyükşehir Belediyesini ağırlıklı olarak eleştirdiği konuşmasını hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetimler Politika Kurulu himayesinde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliği ve Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) ev sahipliğinde TBB hizmet binasında Avrupa Hareketlilik Haftası bilgilendirme günü düzenlendi. Programın açılış konuşmasında insanı hareketli hale getirmenin, insan bedenini kullanmayı teşvik etmenin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politika Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe, “Fakat daha da önemlisi şehirlerimizi, yaşadığımız mekanlarımızı harekete uygun halde tutmak” diye konuştu.

“Bisiklete binene istihza ile bakılıyor”

Geçmişten örnekler vererek bisiklet kullanımının son dönemde ciddi şekilde kesildiğini anlatan Karatepe, “Bunun iki sebebi var. Bunlardan birisi otomobil ve teknoloji. Hayat ilerliyor, otomobil girdi hayatımıza. O gün bisiklet alamayanlar bugün otomobil alabiliyorlar. Türkiye bu şartlara geldi. Bu önemli bir avantaj. Fakat tek başına teknoloji, bisiklet kullanmayı ve yürümeyi engelleseydi Avrupalıların hiç yürümemesi ve hiç bisiklet kullanmaması gerekirdi. Belli ki başka bir şey var. Bunu düşünmemiz gerekiyor. Modernleşme hevesimiz var bizim. Bir an önce köylülükten, gerilikten kurtulmak istiyoruz. Bir an önce zengin olmak, lüks yaşamak istiyoruz. Onun için bunlar bize eski geliyor. Köyden göçen insan şehre geldiğinde ilk iş olarak bakır kaplarını, kilimlerini sattı. Onun yerine halıfleks aldı döşedi. Neden? Fabrikasyon olduğu için daha modern görünecek. Bir an önce modern görünmek için eski şeyleri terk ettik. Şimdilerde bu açıdan baktığımızda Kayseri’de bisiklete binmek fakirlik alameti olarak görülüyor. Fakirler bisiklete biniyor, otomobil alamayanlar bisiklete biniyor ve bisiklete binene istihza ile bakılıyor. Halbuki şuan çoğu zenginin babaları, dedeleri tasarruf ederek bisiklete binerek o sermayeyi yaptılar. Bu açıdan bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

“Yerleşmiş şehri tahrip ediyorsunuz”

Belediye başkanlarına çok iş düştüğünü söyleyen Karatepe, “Şehirlerimiz bisiklet sürmeye elverişli değil. Erkilet’te 10 kilometre yol yürürken yanımdan sürekli bisikletler geçerdi. O kadar çok bisikletli geçiyordu ki şimdi o caddede bisiklet sürülemez. Çünkü caddeler güvensiz. Caddeler bisiklete uygun değil. Bence bir miktar bu mesele üzerinde durmamız gerekir. Sizin ve bizim sorumluluğumuz, şehirlerimizin insanca yaşanır, şehirlerimizi hareket edilebilir, yürüyebilir hale getirmek lazım. Yozgat, Kayseri, Kırşehir, bunlar esasen büyükşehirler, metropol merkezleri değil. Özellikle 100 bin civarı olan şehirlerimizi düşünün. Normalde iki büyük caddeden ibaret. Siz bu caddelerin kesiştiği üç yerde battı çıktı ya da viyadük yaparsanız şehri zaten boğuyorsunuz. Yaşanmaz hale getiriyorsunuz. Milyonluk şehirlerde zorunludur, bunlar yapılır. Ankara’da yapılır. Ama Ankara’da da her yere yapılmaz. Atatürk’ün ismini taşıyan, anan, çağrıştıran bulvara siz aklınıza esen yerde viyadük, battı çıktı yapamazsınız. Bu bir tahribattır. Yerleşmiş şehri tahrip ediyorsunuz. Oluşmuş şehirlere müdahale etmeyin” ifadelerini kullandı.

KAYSERİ’DEKİ KONUŞMASINI HATIRLATTI

Diğer yandan Karatepe’in belediyelere yönelik bu yöndeki eleştirisi Kayseri’de yaptığı konuşmayı hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Şükrü Karatepe, geçen yıl kentte katıldığı Küçük Millet Meclisi’nde, “Nasıl bir belediye başkanı seçmeliyiz?” konusunu masaya yatırmış ve katılımcılara bilgi vermişti.

“KAZ OĞLUM BURAYA BİR BAT ÇIK, VUR OĞLUM ÜSTÜNDEN BİR VİYADÜK…”

Belediye Başkanlarının birikime saygılı olması gerektiğini belirten Karatepe, Kayseri Meydanı ve Sivas Caddesi örneği vererek, “Kaz oğlum buraya bir bat çık, vur oğlum üstünden bir viyadük, gir buradan, dal buradan yüz buradan diyemezsiniz. Tarihe saygılı olacaksınız. Birikime saygılı olacaksınız. Para nasıl birikiyor santim santim şehirde öyle birikir. İşte bir yapar biri tahrip ederse şehir olmaz” dedi.

“ALLAH KORUSUN RAYLI SİSTEMDE ONA NASİP OLMADI”

Karatepe, konuşmasında hayatını kaybeden CHP’li Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Niyazi Bahçecioğlu’dan da övgüye bahsetmiş ve Raylı Sistem göndermesi yapmıştı. Karatepe, “Niyazi Bahçecioğlu ile ilgili gelip, bana tuhaf şeyler söylerlerdi. Dedim ki en kötü işi yapsaydı,  Allah korusun raylı sistemde ona nasip olmadı. Niyazi Bahçecioğlu, Kayseri’nin gelmiş geçmiş en saygı değer belediye başkanlarından biridir ve arkasında hiçbir tahribat bırakmamıştır” sözleriyle de dikkat çekti. Karatepe  ayrıca “Belediye başkanı hangi görüşte olursa olsun, ister sol, ister sağ, muhafazakar, milliyetçi olsun kendi içinde tutarlı olan bir dünya görüşüne sahip olmalıdır” diye konuştu.

 

AK Parti'de Karatepe İsyanı!

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Sivas Caddesi’ndeki battı, çıktıları ve Raylı Sistemi eleştirdi. CHP’li eski Başkan Niyazi Bahçecioğlu’dan, “Arkasında hiçbir tahribat bırakmamıştır” diyerek övgüye bahsetti. İşte Karatepe’den, “Kızım sana söylüyorum ama gelinim sen anla” dedirten eleştiriler…

Haberin detayları için TIKLAYIN

 

 
ETİKET :   Şükrü Karatepe Belediyeler Battı çıktı Tepki Viyadük Bisiklet Açıklama Kayseri haberleri

Tümü