KADINLARI DÜŞÜNÜRLER Mİ?

KADINLARI DÜŞÜNÜRLER Mİ?

08:10:21 | 2016-04-08
Orhan KARAKAYA
Orhan KARAKAYA      orhankarakaya38@mynet.com

Daha önceki bir köşe yazımda kadınların niçin AKP’yi desteklememeleri gerektiğine dair Recep Tayyip Erdoğan’dan başlayarak AKP temsilcilerinin kadınlara bakışını, sözlerini aktarmıştım. Şimdi bu durumu tekrar kısaca hatırlayalım ve yine soralım. Bu kafa kadınları, kadın haklarını savunur mu? Savunabilir mi? Savunmaya kalksa samimi midir?

 “Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum” “Kadın mıdır, kız mıdır?” Recep Tayyip Erdoğan

“Şimdi geliyorum çok enteresan şurada bir grup, affedersiniz edebim müsaade etmiyor tabii de, sırtlarını dönerek işaret yapıyorlar. Şimdi ne anlama geldiği belli de, tabii edebimiz müsaade etmez” Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan (Iğdır’da arkalarını dönerek kendisini protesto eden kadınlara söylüyor.)  

“Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün? Anası ölsün." İ.Melih Gökçek / 

“Anasının hatasını çocuk niye ödüyor? Tecavüze uğrayan kadın kendini öldürsün!” İ.Melih Gökçek

“Tecavüze uğrayan kadın doğursun, devlet (biz) bakarız” Sağlık Bakanı Recep Akdağ

“Kadına şiddet abartılıyor” Aile Bakanı Fatma Şahin (her gün 4-5 kadının öldürüldüğü, onlarcasının şiddete uğradığı ülkenin Aile Bakanın sözü)

“Kadın iffetli olacak, herkesin içinde kahkaha atmayacak” Bülent Arınç

“Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından masumdur” A.Sefer Üstün

“Bosna da kadınlar tecavüze uğradı ama doğurdular.” İnsan Hakları Komisyon Başkanı A.Sefer Üstün

Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya satılıktır ya da kiralıktır.” AKP Ünye İlçe yöneticisi

Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek.” Mehmet Şimşek

Kendisinden iş isteyen kadına “Evdeki işler yetmiyor mu?” diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Erdoğlu

“Belediye başkan vekilliği ve yardımcılığı için kadınlara görev vermeyeceğiz.” Yücel Barakazi-AKP Bingöl Belediye Başkanı

“Kızlar okuyunca erkekler evlenecek kız bulamıyor." Erhan Ekmekçi / AKP İl Genel Meclis Üyesi

Son olarak 3 Nisan 2016 tarihinde Trabzon İl Müftülüğü görevlisi olarak toplantıya katılan Ayşe Yılmaz’ın konuşmasını keserek;

“Sen kimsinde bize vaaz veriyorsun. Bu bayan nereden çıktı? Bu ne iş? Erkekler kadınlardan vaaz mı alırmış? Bizim kadılardan alacağımız eğitime ihtiyacımız yok.”diyen AKP Of belediyesi başkan vekili Halil Alireisoğlu

Kadınlar hakkında hakaret, aşağılayıcı, küçük düşürücü bu kadar söz söyleyen AKP yetkilisi, yöneticisi, temsilcisi olmuşken, AKP tarafından, bu sözleri söyleyen erkek partililerin hiçbiri hakkında soruşturma açılmamışken, hiçbiri partiden uzaklaştırılmamışken, bu kişilerden hiçbiri AKP’nin yetkililerince kamuoyu önünde azarlanmışken, hiçbirisine siz ne diyorsunuz, siz kadınları niye aşağılıyor, kadınlar hakkında nasıl böyle konuşuyorsunuz denmemişken…

Şimdi Sema Ramazanoğlu’na söylenen söz üzerinden; Kadınlara bakışını yukarıda ki sözlerle tescilleyen, sicilini oluşturan bir parti ve partililer bugün çıkmış kadınları savunmaya soyunuyorlar. Ne kadar inandırıcı olabilir. Ya da ne kadar inandırıcıdır.

Kız çocuklarının tecavüze uğradığı, tacize uğradığı, istismar edildiği ülkemde… O zaman seslerini, tepkilerini biraz olsun yükseltmeyenler, aynı şekilde okullarda öğretmenlerin tacizine, tecavüzüne, istismarına uğrayan öğrenciler hakkında, bu olaylar nedeniyle intihar eden öğrenciler varken sesi çıkmayan, yetkilileri göreve, istifaya çağır(a)mayan adı sendika olanlar bugünlerde sendika ve sendikacı kimliği ile sokağa çıkıyor. 45 çocuğa tecavüz edildiğinde, istismar edildiğinde, taciz edildiğinde, çocuklar intihar ettiğinde neredeydiniz? Bakan Muammer Güler, Rezza Zarrab’ın “önüne yatarım” dediğinde neredeydiniz diye sormazlar mı?

Tecavüzcülerin, istismarcıların, tacizcilerin savunulduğu, kollandığı, gerekli cezalara çarptırılmadığı, taciz, istismar konularının saklandığı, saklanmaya çalışıldığı, ortaya çıkmaması için yayın yasakları konduğu ülkemde, Allah için, söyleyin bu da mı gol değil?
ETİKET :  

Tümü