İYİ Parti Milletvekili Ataş: Durum riskli! Ciddi tehdit var

17:48:01 | 2018-11-06

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye’de tarımın çöküş aşamasına geldiğini savunarak, Meclis Araştırma önergesi verdi. Ataş, “Tarım stratejik bir sektör. Türkiye bugün tarımsal arz ve gıda güvenliği bakımından riskli ülkeler arasına girmiştir ve ülkede bu konuda ciddi tehdit altında” dedi.

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, partili Milletvekillerinin de desteği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına tarım konusunda sorunları tespiti ve çözümü için Meclis araştırma önergesi verdi. Tarımda yaşananlarla birlikte sosyal anlamda da sıkıntıların ortaya çıktığını anlatan Ataş, “Türk tarımı son 16 yıldır uygulanan yanlış politikalar nedeniyle çöküş aşamasına gelmiştir. Bu çöküş tarımsal üretim istihdam, dış ticaret ve tarımsal enflasyon göstergelerine de yansımıştır. Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerin başında girdi maliyetlerinin artması gibi nedenlerle tarım ve hayvancılık gelmektedir. Türkiye bugün tarımsal arz ve gıda güvenliği bakımından riskli ülkeler arasına girmiştir, Türk tarımının sorunları bütüncül bir anlayışla ele alınmalı, Türk çiftçisi sadece bir bakanlığın uyguladığı yanlış politikalara mahkum edilmemelidir. Türkiye'nin tarımsal üretim bakımından tekrar kendi kendine yeter bir ülke olmasının önündeki engeller tespit edilmelidir. Tarım sektöründeki çözülme, sadece iktisadi yönleriyle değil, sosyal boyutlanıla da ele alınmalı, üreticinin kırsal kesimdeki tarımsal üretimi bırakma nedenleri de ortaya konulmalıdır.” diye konuştu.

‘TARIMDAKİ ÇÖKÜŞ, BÜYÜK İLLERİMİZE GÖÇ BASKISI OLARAK YANSIMIŞTIR’

Türkiye için stratejik bir sektör olan tanında tüm alt sektör ve ürünleriyle birlikte hem arz tarafında hem de talep tarafında sorunların detaylı bir şekilde araştırılması gerektiğini savunan Ataş, “Özellikle, son tüketici için ciddi bir sorun olan gıda enflasyonun nedenleri değer zinciri ve ekosistem yaklaşımı çerçevesinde ele alınmalıdır. Tarımdaki çöküş, büyük illerimize göç baskısı olarak yansımış, birçok yeni sosyal sorunun ortaya çıkmasına da neden olmuştur. Türk tarımının sorunlarının, ulusal ve il düzeyinde üretim ve talep merkezlerini de dikkate alarak ortaya koymak ve bu sorunlara ilişkin doğru çözüm önerileri geliştirilmesini sağlamak amacıyla Meclis araştırması talebinde bulunduk” dedi.

‘EKİLEBİLİR TARIM ALANLARI GEÇEN 15 YILDA YÜZDE 15 ORANINDA AZALMIŞTIR’

Açıklamasında, “Temel gıda ürünlerindeki toplam ortalama fiyat artışının 2003-2017 yıllan arasında 4.5 katı geçmiştir.” diyen Ataş,  şöyle konuştu, “Türkiye'de ekilebilir tarım alanları geçen 15 yılda yüzde 15 oranında azalmıştır. Kişi başına düşen sulanabilir arazi büyüklüğü de son 35 yılda yan yarıya düşmüştür.  Dış ticaret bakımından, 2003 yılında Türkiye tarımsal üretimde kendi kendine yeten bir ülke iken, 2017 yılı sonu itibariyle birçok temel tarım ürününde net ithalatçı haline gelmiş, tarımsal dış ticaret açığı 3,3 milyar düzeyinde gerçekleşmiştir. Ürün bazında, mercimek, nohut, ceviz, badem, buğday, et ve canlı hayvan  bugün birçok tarım ürününde Türkiye dışa bağımlı hale gelmiştir. Bu durum Türkiye'ni tarımsal arz ve gıda güvenliğini tehdit etmektedir.”

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

 

 
ETİKET :   Kayseri Haberler Dursun Ataş Tarım Risk Önerge Araştırma Türkiye Kayseri son dakika

Tümü