Videolu Haber: İşte Ekonominin Hali!

38 KENT TV’de bu kez “Kayseri ekonomisi nereye gidiyor?” konusu masaya yatırıldı. Programa katılan konuklardan dikkat çeken tespitler ve açıklamalar…

12:40:37 | 2017-11-27

Kayseri Ekonomisi nereye gidiyor? İşte bu konuda ve ekonomide yaşanan diğer sorunlar 38 Kent TV’de masaya yatırıldı. Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci’nin sunduğu Sansürsüz programına katılan iş çevreleri dikkat çeken açıklamalar  yaptı. En dikkat çekici açıklamalarda biri de  Kayseri Sanayiciler Derneği Başkanı Memici Kızılkaya’dan geldi. Kızılkaya, iç piyasada da sıkıntıların yaşandığını belirterek,  Şu an işçilerin maaşı ödenemez durumda çok eziyet çekiyorlar. Mesela teşvik alındı, teşvik yasası çıkardılar. Buradan da Cumhuriyet Savcılarını suç duyurusunda bulunuyorum. TÜBİTAK, KOSGEB, ORAN buradan para alanların yüzde 70’i FETÖ’ye gitti o paralar. Onların incelenmesini istiyorum” dedi.

 

 

Orta Anadolu’nun farklı ve özgün uydu kanalı 38 Kent TV, kentin ve ülkenin sorunlarına ışık tutmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Kentsel dönüşümün masaya yatırıldığı 38 Kent TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci’nin hazırlayıp, sunduğu Sansürsüz programında bu kez de Kayseri ekonomisinin nereye gittiği konuşuldu.

Programa  Kayseri Sanayiciler Derneği Başkanı Memici Kızılkaya, Kayseri Genç Girişimciler Derneği Başkanı Mehmet Gülsoy, Kayseri Ticaret Odası eski Başkanvekili Ahmet Erkan ve Ekonomist Zeki Karahüseyin konuk oldu.

Ticaret Odası Eski Başkanvekili Ahmet Erkan, programda yaptığı konuşmada Kayseri’nin ticaret şehri olduğunu ancak içlerine sinmeyen durumların olduğunu belirtti.

“İçimize sinmeyen şeyler var. Ekonomi çok iyi yere gitmiyor,

 kayseri’de sıkıntı söz konusu”

Erkan, “Eski bir ticaret erbabı ve sanayici olarak Kayseri’yi değerlendirdiğimizde içimize sinmeyen şeyler var acaba ticarette geri mi kalıyoruz diye kaygılar var. Kayseri sanayisi kolaycılığa talip oldu, alt yapısı çok iyi olmasına rağmen kabiliyetli insanların olmasına rağmen katma değeri az olan ürünlere yöneldi organize sanayimiz.  Mobilya sanayi haline dönüştü veya çelik kapı sanayi haline dönüştü. Bu da ekonomiyi ister istemez etkiliyor. Böyle olunca ihracatımızda fazla olmuyor. Sıralamada Türkiye ölçeğinde 12’inci sıradayız ihracatta. Bunun da sebebi arsa fiyatlarını çok pahalı tuttuk. Sanayiciye sermaye imkanı tanımaz duruma getirdik. Arsa pahalı olunca sanayici de mobilya ya da çelik kapıyı tercih etti. Daha kolay üretirim hesabıyla.  Ekonomi çok iyi yere gitmiyor. Kayseri’de sıkıntı söz konusu” dedi.

  “HEP DUA EDERDİK İSTİKBAL’İN BAŞINA BİR ŞEY GELMESİN KAYSERİ MAHVOLUR DİYE…”

 Kayseri’nin ihracatının 2003-2004’lerde 900 milyon dolar civarında olduğunu şimdi ise bu rakamın

1600 milyar dolar  olduğunu kaydeden Erkan, şöyle konuştu: “Türkiye’nin ihracatına baktığımızda 34 milyar dolardan 150 milyar doların üzerine çıktı. Yani Türkiye’nin ihracatı 4 kat artmasına rağmen Kayseri bir kat bile artamamış.  Alt yapı çok önemli, sanayi alt yapısı var ama ihracat yok. İhracatta olmayınca şehirde gayri safi milli hasıla düşük, kişi başına düşen milli gelir düşük. Bakıyorsunuz bir durgunluk yaşanıyor Kayseri’de sebebi ihracatın az olması.

Hep dua ederdik İstikbal’in başına bir şey gelmesin Kayseri mahvolur diye. Başına iş geldi sahipleri terörist çıktı FETÖcü çıktı. Devlette el koymuş durumda Kayseri’nin ekonomisi ister istemez etkileniyor. Bir firmaya bağlı olmak da doğru değildi”

 

“BU ŞEHRİN SİVİL TOPLUMUNUN TEKRAR DİZAYN EDİLMESİ LAZIM”

Kayseri’deki STK’ları da sorunları yeterinde gündeme getiremediğini dile getiren Erkan, “Kayseri Ticaret Odası, 17 bin oda üyesini temsil ediyor. Kazancılar Çarşısı gibi en önemli yerimizde ‘Allah’ a çok şükür’ deniyor ama işler iyi değil.  Bunu Ticaret Odası Başkanı dile getirecek. Getirecek gücü yok, şehrin en büyük handikabı bana göre bu. Bu şehrin sivil toplumunun tekrar dizayn edilmesi lazım. Sivil toplum olmayınca da şehirde bazı şeyler söylenmiyor”  dedi.

“SAVUNMA SANAYİNİN BİR KOLUNDAN MUTLAKA KAYSERİ’NİN YARARLANMASI LAZIM”

Kayseri Sanayiciler Derneği Başkanı Memici Kızılkaya da konuşmasında Kayseri’nin, Türkiye’den soyutlanamayacağını belirtti. “Kayseri Türkiye ile bir bütün” diyen Kızılkaya, “Döviz, mazot enflasyon, vergi yükseliyor. Yükselmeyen hiçbir şey yok ki Türkiye’nin düşmanları çoğalıyor. Sanayi ve tarım ürünleri azalıyor. Bunun da Kayseri’ye yansımaları oluyor.  Savunma sanayinin bir kolundan mutlaka Kayseri’nin yararlanması lazım. İlk uçağı biz Kayseri’de yaptık, tank fabrikamız var. Bunları bütün olarak üretemezsek de parçalarının yapılacağı yer Kayseri, alt yapısı burada var. Siyasilerimizden ricamız bu konuyla ilgilenmeleri.  Nükleer enerji santrali kuruluyor 20 bin tane parça üretilecek. Bu parçaların bir kısmının Kayseri’de üretilmesine talibiz” şeklinde konuştu.

 

“TÜBİTAK, KOSGEB, ORAN BURADAN PARA ALANLARIN YÜZDE 70’İ FETÖ’YE GİTTİ”

 

İç piyasada çok büyük bir sıkıntının olduğunu kaydeden Kızılkaya, şu ifadeleri kullandı: “Şu an işçilerin maaşı ödenemez durumda çok eziyet çekiyorlar.  Banka kredileri yerine verilmiyor. Mesela teşvik alındı, teşvik yasası çıkardılar. Buradan da Cumhuriyet Savcılarını suç duyurusunda bulunuyorum. TÜBİTAK, KOSGEB, ORAN buradan para alanların yüzde 70’i FETÖ’ye gitti o paralar. Onların incelenmesini istiyorum.

FETÖ’nün ekonomiye büyük zararı oldu. Şimdikinden daha fazla geçmişteki zararları. Bu kaynakları sünger gibi emdiler. Yurt dışına FETÖ’ye gitti para. Bazı yerler el konuldu inşallah iyi olur.  Bunun yanında Kayseri’ye mutlaka hızlı trenin gelmesi de lazım.  Öyle tali istasyon filan değil, transit Kayseri’ye gelmesi lazım”

“ETİ, BUĞDAYI BİLE İTHAL EDER DURUMDAYIZ”

Kayseri Genç Girişimciler Derneği Başkanı Mehmet Gülsoy da etin, buğdayın ülkede ithal edilir hale gelinmesine tepki gösterdi. Teşviklerde de Kayseri’nin yeterince yararlanamadığını ifade eden Gülsoy, “Devletin verdiği bölgesel teşviklerde Kayseri 2’inci bölgede.Ne tarımda ne de diğer konularda teşvik alamıyor ve Türkiye ekonomisinin son yıllarına baktığımız zamanda  ithalata dayalı bir ekonomi var. Eti, buğdayı bile ithal eder durumdayız. Kayseri bu teşvikleri aldığı zaman bir süt tesisi kurduğunda bile süt tesisiyle beraber et fiyatlarını da aşağı çekecektir. 3 organize sanayi bölgesinde 1200’ün üzerinde firma var ama sektör sayısı bir elin parmak sayısını geçmez” dedi.

“STK’LAR BİR ARAYA GELİP, BASKI KURMALI”

“Kayseri ticaretin ve sanayini başkenti ise neden yerli üretim otomobil fabrikasını Kayseri’ye kurulmasın?”  diye soran Gülsoy, “Bütün sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelip bu konuda baskı yapması gerekiyor. Bu fabrika Kayseri’ye kurulursa Kayseri’nin ekonomik anlamdaki marka değeri çok daha fazla yükselecektir. Devlet eliyle bölgesel kalkınmada Kayseri’yi bir tık daha öne alsınlar da girişimciye de işletme sahibine de fabrikası olana da bu teşviklerden faydalanması konusunda yol açsınlar. O zaman Kayseri ekonomisi çok daha iyi yere gelecektir”

FETÖ soruşturmalarına da değinen Gülsoy, “Bir TV programında bir yorumcu Kayseri Türkiye’nin Pensilvanyasıdır ifadesini kullandı. Bu ifadeye yol açacak ne varsa ortadan kaldırılması gerekiyor” dedi.

“ARTIŞIN NEDENİ BOĞAZLIYAN ŞEKER FABRİKASI”

Programın konukları arasında yer alan bir diğer isim Ekonomist Zeki Karahüseyin  de Kayseri’nin tarım alanı olarak Türkiye’nin 6’ıncı büyük şehri olduğuna dikkat çekerek,   “Bitkisel üretimde son 10 yılda yüzde 86,39’luk bir artış olmuş. Artışın sebeplerinden biri, Boğazlıyan Şeker Fabrikası’nın açılmasından sonra  Kayseri’deki pancar üretiminin artması. Bunun yanında son yılarda hayvancılık verimi yerinde sayan yatay bir seyirde” dedi.
ETİKET :   Kayseri Son Dakika 38 Kent TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci Kayseri Ekonomisi Memici Kızılkaya Mehmet Gülsoy Ahmet Erkan Zeki Karahüseyin

Tümü