İHMALDEN Mİ HAYATINI KAYBETTİ? ŞOK İDDİA!

13:16:21 | 2019-09-06

KAYSERİ’nin Pınarbaşı ilçesinde 54 yaşında olan 3 çocuk annesi Neziha Ataş, geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Aynı zamanda İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş’ın amcasının kızı olan Neziha Ataş’ın yakınları, evlerine yaklaşık 50 metre uzaklıkta bulunan ilçe devlet hastanesindeki sağlık personelinin hastalarına müdahale etmediklerini öne sürerek, şikayetçi oldu. İddiaya göre, ilçedeki  iki ambulans görevdeydi, bu nedenle Pınarbaşı’na 35  km uzaklıktaki Sarız ilçesinden ambulans beklendi. Hasta yakınları da ilçe devlet hastanesinden ambulans gelene kadar hastaya müdahale edilmesi konusunda yardım istedi ancak, bir gelenin olmadığı belirtildi.

 

Pınarbaşı ilçesinde önceki gün meydana gelen olayda iddiaya göre, öğle saatlerinde 3 çocuk annesi 54 yaşındaki Neziha Ataş, kalp krizi geçirdi. Yakınları 112’yi aradı. Ancak ilçede görevli iki ambulansın görevde olduğu belirtildi. Bunun üzerine Sarız’dan ambulans istendi. Sarız’dan gelecek ambulansın da gecikeceği ihtimalini değerlendiren Yeni Camii Mahallesi’nde oturan yakınları,  evlerine yaklaşık 50 metre uzaklıkta bulunan İlçe Devlet Hastanesine giderek, hastane yöneticilerinden yardım istedi. Ancak kalp krizi geçiren kadının yakınları, 2-3 kez bu yönde girişimde bulunmalarına rağmen olumlu yanıt alamadıklarını öne sürdü. Hastane personelinin “Biz nöbet yerimizi terk edemeyiz, bu nedenle hastayı siz getirin” dedikleri belirtildi.

 Kalp krizi geçiren yakınlarının kilolu olduğunu ve bunun yanında gelişi güzel taşınmasının daha büyük sıkıntıya yol açabileceği düşüncesiyle 112 ekibinin uyarısıyla hastayı kendi imkanlarıyla hastaneye götüremediklerini ifade eden hayatını kaybeden Neziha Ataş’ın yeğeni Funda Ataş, “Biz sadece yanlış bir şey yapmaktan korktuk. İşinde uzman sağlık görevlilerinin müdahale etmesini istedik. Çünkü hastane evimize çok yakın. Zaten 112 ekiplerini aradığımızda da bize hastayı kımıldatmayın uyarısı yapıldı. Birkaç kez evimize 50 metre uzaklıktaki hastaneye gidip, yardım istememize rağmen kimse ilgilenmedi. Polis ekipleri de sağlıkçılardan önce geldi ve onlarda girişimlerde bulundular, ama  yine olmadı. Hatta bize sedye verdiler ve siz getirin dediler. Hastamız göz göre göre ölüme terk edildi. Hastane bize 50 metre uzaklıkta olan bir yer, biz sadece ambulans Sarız ilçesinden geç gelebilir ve bu nedenle gelip ilk müdahaleyi yapmalarını istedik. Birkaç kez gidip, talepte bulunduk, ama kimse gelmedi. Daha sonra hastane Başhekimi müdahale için 30-40 dakika sonra geldi, ama iş işten geçmişti. İlçemize 35 km olan Sarız’dan gelen ambulansla, evimize 50 metre uzaklıkta olan hastanedeki sağlık ekipleri aynı anda geldi. ” şeklinde konuştu.

AİLE YAKINLARINDAN “İHMAL VAR” İDDİASI

Diğer yandan geçirdiği kalp krizinin ardından hayatını kaybeden Neziha Ataş, Pınarbaşı ilçesinde dün son yolculuğuna uğurlandı. Aynı zamanda İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş’ın da amcasının kızı olan 3 çocuk annesi Neziha Ataş, Merkez Camisi’nde öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrasında Avşarpotuklu Mahallesinde toprağa verildi. Cenazeye Milletvekili Dursun Ataş da katıldı. Ataş’ın da yaşanan olayların ardından durumu ilgili birimlere ilettiği ifade edilirken, ailenin de aynı zamanda hastane yönetimi hakkında ihmalleri olduğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

SAĞLIK MÜDÜRÜ BENLİ: İDDİALARI ARAŞTIRIYORUZ

Kayseri Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli de söz konusu iddiaların kendilerine de ulaştığını ve konunun araştırıldığını söyledi. Aileye baş sağlığı dileklerini de ileten Benli, “Pınarbaşı ilçemizde o an iki ambulans görevde olduğu için en yakın Sarız’dan da ambulans yönlendirilmiş. Hastamız daha önce bypass ameliyatı olmuş ve bu yönce sıkıntıları varmış. Başhekimimiz olaya müdahale için kendisi de harekete geçmiş. Yani sağlık ekiplerimiz 18 dakikada da olay yerine ulaşmış, ancak vardıklarında hastanın hayatını kaybettiği belirtildi. Şu an aile yakınlarını bazı iddiaları da var. Tabi konu sıcağı sıcağına olduğu için bazı yanlış anlaşılmalar da olabilir. Biz konuyla ilgili iç soruşturma başlattık. Her yönüyle araştırıyoruz. Yapılan incelemenin ardından eğer bir ihmal varsa, gereken de yapılır.” diye konuştu.

“AMBULANS KULLANIMI KONUSUNDA DUYARLI OLALIM”

Ambulans kullanımı konusunda da vatandaşlara çağrıda bulunan Benli, “Ne yazık ki bazen ambulansları gereksiz kullanma dediğimiz bir konu ortaya çıkıyor. Acil olmayan konularda gereksiz taleplerde bulunuluyor. Örneğin bir ambulansın Sarız’dan Kayseri’ye gereksiz yere gitmesi en az 4 saat. Bu nedenle vatandaşlarımızdan rica ediyoruz, bu gibi konularda duyarlı olsunlar. Ambulanslarımızı acil olmayan durumlarda meşgul etmeyelim.” dedi.

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

 

 

 
ETİKET :   Pınarbaşı Sağlık İhmal iddiası Dursun Ataş Ali Ramazan Benli Şok iddia Kayseri haberler 112 ekibi Sarız Ambulans

Tümü