HASEKİ GİTTİ HORTLADILAR!

Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan’dan şok açıklamalar:

16:01:25 | 2019-05-20

Kayseri Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, Olay Türk TV’de konuştu. Dünya Ticaret Merkezi’nde kurulu olan Ramazan Sokağı’nda ‘Sansürsüz Ramazan Özel’ programına katılan  ve canlı yayında çarpıcı açıklamalar yapan Alan, OSB’de Başkan Tahir Nursaçan’a, açık destek verdiğini belirterek, “Başarıyı kimse engelleyemez. Cumhurbaşkanımız Tahir bey’i  yakinen takip ediyor, çok iyi de diyalogları var” dedi.

 

SEN ESNAFLARIN BAŞKANI MISIN, SEYYARLARIN MI?

Programda esnafın seyyarlardan yana dertli olduğunu da dile getiren Alan, “Haseki gitti seyyar  hortladı ortalıkta. Bizim kendi Suriyelilerimiz var, 50 plakalı, 51 plakalı kamyonlarla patates, soğanı her bölgede satıyorlar. Başkan Mustafa Palancıoğlu’na gittim ve Melikgazi’de hortlama var dedim. Başkan Memduh Büyükkılıç’a da gittim ve başkanım böyle olmaz bu. Sen esnafların başkanı mısın, seyyarların mı? dedim. Biraz sert oldu” ifadelerini kullandı.

 

Kayseri’nin yeni nesil ilk dijital televizyonu Olay Türk TV’nin Ramazan Sokağı’ndan yaptığı canlı yayına konuk olan Kayseri Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, televizyonun Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci, ve İHA Bölge Müdürü Cem Atakan’ın sorularını yanıtladı ve aynı zamanda yaptıkları çalışmaları anlattı.

“OSB’DE NURSAÇAN’A AÇIK DESTEK VERDİM”

OSB seçim sürecinde Başkan Tahir Nursaçan’a açık destek vermesiyle gündeme gelen Alan, bu konuda yaptığı açıklamada, “Mızrak çuvala sığmaz, başarıları kimse engelleyemez” dedi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ TAHİR BEY’İ TAKİP EDİYOR”

Alan, “Ben Tahir Nursaçan’ın tüm çalışmalarını yakinen takip ediyorum.  Seçimler öncesinde başarı dilemeye gittik. Kurban kestik, açık olarak destek olduk. Benim mezarım Hacılar’da, onun da mezarı Hacılar’da. Ben hiçbir sakınca görmüyorum. Çok çalışkan birisi, birilerinin yerine geldi diye bir şeyler yapmak istediler. Yapmayın, bu memleket bizim memleket. Mızrak çuvala sığmaz. Başarıları kimse engelleyemez. Organize Sanayi Bölgesi’nin hizmet binası ne kadar güzel oldu. Tahir Nursaçan, ‘fuar işi benim namusumdur’ dedi. Çok hoşuma gitti, çünkü hiçbir yönetici bu sözü kullanmaz. Okul açtı, televizyonlarında kendi sanayicilerini öne çıkardı. Yaptığı dergi ile de her tarafa ulaştı. Ben beğeniyorum, yönetici olarak kendisini başarılar diliyorum. Cumhurbaşkanımız Tahir bey’i  yakinen takip ediyor, çok iyi de diyalogları var. Seçimden önce ve seçimden sonra da 40 oda başkanı ile birlikte gittim, başarı diledim” şeklinde konuştu.

 

“BİZİM KENDİ SURİYELİLERİMİZ VAR”

 Kayseri’de seyyar satıcılarda son aylarda artışın olduğunu ve bu durumun esnafı rahatsız ettiğini anlatan Alan, bu konuda bazı belediye başkanlarına da gönderme yaptı.

“Haseki gitti seyyar  hortladı ortalıkta” diyen Alan, şunları söyledi, “Bizim şehirde seyyarlardan yana derdimiz var, esnaflar olarak. Haseki gitti seyyar  hortladı ortalıkta.  Bizim kendi Suriyelilerimiz var. 50 plakalı, 51 plakalı kamyonlarla patates, soğanı her bölgede satıyorlar. Kazaya da sebep oluyorlar. Bu iş için hale gidip rüsum (vergi) ödenmesi lazım. Büyükşehir’de yaşıyorsak bunun bedeli var. Ben Mustafa bey’i ziyaretimde söyledim. Mustafa Palancıoğlu’na  Melikgazi’de bu işte hortlama var dedim. Hürriyet pazar yerine toplanıyor  kamyonlar, akşam gerekirse orda yatıyorlar gitmiyorlar.  Nevşehir, Niğde’den diyorlar ki, ‘Kayseri bu konuda serbest gidelim’ diyorlar. Camilerin önünde meyve sebze bitti, takım elbise satıyorlar artık. Büyükşehir’de yaşıyorsak bunun bir bedeli var. Kocasinan böyle değil ayırarak söylemiyorum. Melikgazi benim için ne ise Kocasinan da benim için aynı. Kocasinan’da daha iyi, yok denecek kadar az.”

“ESNAFLARIN MI, SEYYARLARIN MI BAŞKANISINIZ?”

Bu konuda Başkan Büyükkılıç’a da dert yandıklarını dile getiren Alan, “Memduh Bey Melikgazi Belediye başkanı iken gittik, başkanım böyle olmaz bu, sen esnafların başkanı mısın, seyyarların mı? dedim. Biraz sert oldu sözüm. Benim zabıtalarla ilgili, Emniyet’ten de destek alalım dedim.  Emniyet Müdürünü aradı,  şahidim ben kendisine ‘sen nereye istiyorsan polis veririm, memleket bizim’ dedi. Bir hafta mücadele edildi.  Palancıoğlu’na siz kibarsınız, Avrupai Belediye başkanısınız dedim. O da ‘hep beraber çözeceğiz. Siz de, poliste, benim zabıtam da olacak’ dedi. Biz, bu işte varız.” ifadelerini kullandı.

“ 200 BİN LİRA KREDİ VEREBİLİYORUZ, AMA HERKESE DEĞİL…”

Esnaf kredileri hakkında da açıklama yapan Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan, esnaf kredilerin de limiti arttırma şanslarının olmadığını belirterek, şunları söyledi, “Kredi miktarını Bakanlık ve Genel Müdürlük belirliyor. Şu anda 200 bin lira kredi verebiliyoruz. Herkese de 200 bin lira kredi vermiyoruz. İşletmecinin alacağı kredi var. Seçerek veriyoruz. İpotek alıyoruz, kefalet alıyoruz. Daha önce 60 ay vade ile kredi veriyorduk, şimdi 48 ay’a düşürüldü. Faiz oranlarımız yüzde 10 ile veriyoruz. Biz de Devlet desteği var. Biz kefil kooperatifiz” Haber: Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :  

Tümü