Görenler şaşkına döndü!

14:46:37 | 2018-08-18

 KAYSERİ'de bir hasta sedye ile ortada kaldı. Erciyes Üniversitesi (ERÜ)Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören KOAH hastası  72 yaşındaki Naciye Törk' ü tedavisi yapıldıktan sonra göğüs hastalıkları bölümünden taburcu edildi ve kalp bölümüne de götürülmesi söylendi.Söz konusu serviste de “yatış” yapılamayacağın belirtilmesiyle hastayı yakınları  ambulans verilmediği gerekçesiyle  ilçeye özel araçla götürmek üzere sedyesiyle  kampus önünden geçen  Talas Bulvarına kadar götürdü. Hastane yönetimi devreye girince hasta, kardiyoloji bölümüne yeniden yatırıldı. Olayla ilğili Sağlık Müdürlügü ve hastane yönetimi soruşturma başlattı.
 
 
 
Develi İlçesinden tedavi için ambulansla Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine getirilen KOAH hastası 72 yaşındaki Naciye Törk’e Gögüs hastalıkları bölümünde  ilk müdahalede bulunuldu. Daha sonra hastanın kalp bölümüne de görülmesi gerektiği belirtildi. Bunun üzerine hasta yakınları, yaşlı kadını kardiyoloji bölümüne götürdü. Ancak, hasta yakınlarına hastane görevlilerince, aynı gün işlem yapılamayacağını ve bu nedenle de yatışın gerçekleştirilemeyeceğinin söylendiği iddia edildi.  Bunun üzerine aile, iddiaya göre bu kez de Develi’ye nakil için ambulans talebinde bulundu. Ancak, taburcu olan hastaya  ambulans verilemeyeceği söylendi..
 
SEDYE İLE YOLA DÜŞTÜLER
 
Hal böyle olunca 72 yaşındaki kadın sedye ile, ERÜ Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesinden sedyeyle alınarak, kampus çıkışındaki 700 metre  ötedeki Talas Bulvarına, kendilerine ait özel araçlarının park edili olduğu alana götürülmek istendi. Talas Bulvarında yakınları tarafından sedye ile  yaşlı kadının taşındığı görenler de meraklı gözlerle yaşananları izledi. Yaşlı kadının ogğlu Vedat Törk ''Törk, “Develi’den geliyorum. Develi Hastanesi’nden fakülte aciline  ambulansla geldik. Acilden göğüs servisine yatış yapıldı. Bir gün yattıktan sonra bizim hastamız değil diye taburcu ettiler, sondasında Kardiyoloji’nin görmesi gerekiyor dediler. Sekreterlik ‘aynı gün taburcu  olan hasta başka birimde muayene olamaz’ dedi.  Sedyedeki oksijen tüpünü dahi aldılar. Ambulans vermediler. Ben de  annemi özel aracımızla evimize götürmlek üzere sedyeyle hastaneden ayrıldım.mi?”
 
 
 
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ OLAYA EL ATTI
 
Diğer yandan olayın ardından Sağlık Müdürlüğü de harekete geçti. Konunun araştırıldığını ifade eden Müdürlük  yetkilileri, olaya müdahale etti. Hastanın yeniden yatışı sağlandı. Müdürlük yetkilileri, hasta yakınları tarafından ortaya atılan iddiaların da araştırılacağını ifade etti. Hastanın taburcu olsa bile sedyesiyle  hastaneden kampus alanı dışına kadar  700 metre götürülmesi, sedyeli yolculuğu güvenlik görevlilerinin görmemesi tartışma konusu olurken,
 
ERÜ Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi yetkilileri ise yazılı bir açıklama yaparak,olayın tamamen hasta yakınları tarafından sorun haline getirildiğine dikkat çekildi. Hastane yazılı açıklamasında  şöyle denildi :
 
HASTANE YÖNETİMİ '' HASTA YAKINLARI ŞOV YAPMA YOLUNA GİTTİ''
 
''17.08.2018 Cuma günü saat 14:09 da olaydan haberimiz olmuş ve hasta yakınları telefonla aranarak varsa yaşadığı mağduriyet derhal çözüleceği ve hastasının kardiyoloji muayenesinin yaptırılacağı bildirilmiştir.Hasta yakını idarenin bu talebini reddederek, hastasını sedyeyle kendi imkanlarını kullanarak hastane dışına çıkarmıştır. Bunun üzerine güvenlik ekiplerine talimat verilerek hasta kardiyoloji polikliniğine getirtilerek muayenesi yaptırılmış ve kardiyoloji servisine yatırılarak tedavi altına alınmıştır. Hasta yakını hiç bir surette idareye başvurmamış ambulans talebinde bulunmamıştır. Hasta yakını idarenin tüm iyimser yaklaşımını reddederek, yolda sedye üzerinde hastasının resimlerini çekerek basına iletmiş ve adeta şov yapma yoluna gitmiştir. Sağlıkta şiddetin artmış olduğu şu dönemde hasta yakınlarının sorun yaşadığında idaremize başvurduğunda süratle çözüm üretileceğini özellikle vurgulamak isterim''
ETİKET :  

Tümü