Fiyatlar ucuzlayacak

Hükümet el atıyor!

09:35:54 | 2017-07-07

Hükümet, tüketicinin gıda ürünlerini daha ucuza tüketmesi, enflasyonu tetikleyen fiyatları aşağı çekmek için yeni bir hamleye daha hazırlanıyor. Gıda Komitesi, et ve süt ürünleri başta olmak üzere 25 üründe fiyatların aşağı çekilmesi için üretimden rafa varıncaya kadar ki tüm süreci kapsayan bir yol haritası hazırladı.

Gümrük, dış ticaret tedbirlerinin ardından üretim, dağıtım kanalları başta olmak üzere yeni tedbirler devreye giriyor. Gıda Komitesi’nden bir ekip Hollanda’ya giderek gıda ambalajlama standartları konusunda inceleme yaptı. Üretimden ambalaj kriterlerine kadar alınacak önlemlerle birlikte fiyatların yaklaşık yüzde 45 ucuzlaması bekleniyor. Gıda piyasasında istikrarlı arz-fiyat oluşumunu destekleyecek veri bazlı izleme sistemi kuruldu.

Özellikle 25 üründe üretim aşamasından başlayarak tüm veriler toplandı. Teşvikler ihtiyaca göre güncellenecek. Sebze ve meyveler sınıflandırılacak. Ürünlere cinsleri itibariyle etiket vererek daha belirgin hale getirilecek. Verimliliği artıracak önlemlerle, ürünlerde yüzde 30’a varan fire aşamasına yönelik tedbirler devreye girecek. Büyük marketler üretici birlikleri bir araya getirilecek. Üreticilerin piyasada etkin yer alması için vergi avantajı da sağlanacak. Komisyonculuk organize edilecek.

Takvim Gazetesi
ETİKET :   Hükümet Gıda Komitesi Gıda ürünleri Büyük marketler Üretici birlikleri Verimliliği artıracak önlemler

Tümü