Sucuk Haberleri

Sucuk Haberleri

Flaş! Kayseri'de sucuk üretim fabrikasında yangın

Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde sucuk üretim fabrikasında çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin 1 saatlik çalışması sonucu söndürülürken, fabrikada geniş çapta maddi hasar oluştu.

Evlerinde sucuk yapacak vatandaşlara uyarı

Kayseri'de baharatçılık yapan Kaya Eldek, evlerinde kurban etleri ile sucuk yapmak isteyen vatandaşlara önerilerde bulunarak, 'Sucuk yaparken, korunacak ilk şey et olmalıdır. En kötü baharat bile eti güzelleştirir. Fakat et ekşidiği zaman hiçbir baharat çözüm değildir' dedi.

Büyükşehir Belediyesi: Kayseri Kurban Bayramı'na hazır

Büyükşehir Belediyesi, her Kurban Bayramı'nda olduğu gibi bu bayramda da Kayserililer için çalışmalar gerçekleştiriyor. Büyükşehir ekiplerince Kurban Bayramı'nda vatandaşların hiçbir sorunla karşılaşmamaları için bayram süresince pek çok tedbir alındı. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri tarafından Kurban Bayramı süresince açık alanlarda et çekimi ve sucuk yapımına izin verilmeyecek.

Esnaf: Bu sene gurbetçilerden beklentimiz çok

Gurbetçi vatandaşların ülkeye gelmesi ile birlikte, pastırma ve sucuk satışlarında artışların başladığını söyleyen pastırmacı Yasin Güzel, 'Kurban öncesi gelen gurbetçilerimiz işlerimizi hareketlendirdi' dedi.

Sucuk ve pastırma denildiğinde akla ilk gelen şehir Kayseri'dir!

Sivas Ticaret Borsası tarafından 2020 yılında Sivas pastırmasına yönelik başlatılan Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alımı süreci tamamlandığı açıklaması yapılmıştı. Bu yöndeki açıklamanın ardından Kayseri Ticaret Borsasından açıklama geldi: Sucuk ve pastırma denildiğinde akla ilk gelen şehir Kayseri'dir! Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, coğrafi işaret tescilli ürünlerde sürekliliğin sağlanması için etkin denetimin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Afyon'dan Kayseri'ye atanan Vali'nin sucukla sınavı! 'Kayseri sucuğu mu, Afyon sucuğu mu?'

Kayseri'nin yeni Valisi Gökmen Çiçek, merak edilen sucuk tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Vatandaşlara pastırma ve sucuk teşekkürü!

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, ilerleyen yıllarda Türkiye'de pastırma ve sucuk üretiminde daha fazla pay sahibi olmayı hedeflediklerini söyleyerek, 'Ramazan ayında Kayseri'de 6 bin ton sucuk ve bin 500 ton pastırma üretildi' dedi.

Dikkat çeken detay! Yeni Vali, 3 ay önce “Kayseri’ye vali olursam onlara ne derim?” demiş!

3 ay önce sorulan sucuk sorusuna “Kayseri’ye vali olursam onlara ne derim?” demişti

Pastırma ve sucuk içine ilgi arttı

Kayseri'de Ramazan ayı ile beraber kente özgü ürünlerden pastırma ve sucuk içine olan ilgi arttı. Esnaf Yasin Güzel, 'Kayseri'de sucuk içi Ramazan ayında bir adettir' dedi.

Sucuk ve pastırmaya Ramazan'da zam olacak mı?

Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Ramazan ayında pastırma ve sucuk fiyatlarında artış olmayacak dedi.

En fazla sucuk ekmeği yemek için yarıştılar

Erciyes Kayak Merkezi'nde düzenlenen 'Sucukla Patla' yarışmasına katılanlar, 10 dakika içerisinde en fazla sucuk ekmeği yemek için yarıştı.

Erciyes'te 'Sucukla Patla' Yarışması düzenlenecek

Türkiye'nin geleneksel tek Sucuk Ekmek Yeme Yarışması 'Sucukla Patla' yine Erciyes Kayak Merkezi'nde düzenlenecek. Yarışmacılar sucuğun dibine vurmak için kıyasıya mücadele edecek.

CHP İl Başkanı Özer'den dikkat çeken tepki: Sahi neden çıt yok?

Kayseri ile Afyon arasında sucuk tartışması sürerken, CHP İl Başkanı Ümit Özer’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

AK Parti İl Başkanından Kayseri’ye hodri meydan: Kayseri açıklama yapmasın!

AK Parti Afyon İl Başkanı, Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış'a da cevap verdi:

AK Parti İl Başkanı Çopuroğlu, bu açıklamaya ne diyecek?

Kayseri ile Afyon sucuğu arasındaki çekişmeyle ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Kayseri’nin Afyonkarahisar ile sucuk ve et konusunda yarışmasının mümkün olmadığını söyledi. Uluçay,  "Kayseri  kat ve kat geçmiştir" dedi. Bu sözlere AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu'nun ne yanıt vereceği merak konusu oldu.

Afyon, Kayseri'yi nasıl solladı?

Pastırma ve sucuğun anavatanı Kayseri, tarım ve hayvancılık rakamlarında geride kaldı... Resmi veriler, acı gerçekleri gözler önüne seriyor.

 Afyon - Kayseri pastırma, sucuk çekişmesi sürüyor

Afyonkarahisar Tarım Orman Müdürü İbrahim Acar’ın geçtiğimiz günlerde, Afyonkarahisar’da Kayseri’den 8-9 kat fazla sucuk üretildiğin açıklamasının ardından Kayseri ile Afyonkarahisar arasında başlayan sucuk tartışması sürüyor.

Pastırma ve sucuk tartışmasına Kayserili esnaf da dahil oldu

Son günlerde Kayseri ile Afyonkarahisar arasında yaşanan 'pastırma ve sucuk kimin' tartışmasına Kastamonulu üreticilerin de dahil olmasına Kayserili esnaf ve vatandaşlar tepki gösterdi. Esnaf Yasin Güzel, 'Pastırma Kayseri'nin, ülkemizin her yerindeki insanlar bunu çok iyi bilir' dedi.

Pastırma, sucuk kavgası büyüyor

Afyonkarahisar Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar'ın 'Afyonkarahisar'da Kayseri'nin 8-9 katı sucuk üretiliyor' sözlerine tepki gösteren Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış, 'Tavuk sucuğuyla ilgili Afyon zikredilebilir ama et sucuğuyla ilgili asla Afyon ismi öne çıkamaz. İllerimiz isimleri unutulmuş olunca Kayseri'nin sucuk ve pastırmasını öne sürerek bir açıklama yapma gereğinde bulunuyorlar' dedi.

Büyükkılıç'tan bu kez de sucuk ekmek sözü!

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kariyer Günleri kapsamında Vefa Anadolu Lisesi'nde öğrencilerle buluştu. Öğrencilerin sıcak ve samimi ilgisiyle karşılaşan Büyükkılıç, gençlerle tecrübelerini paylaştı.

Melikgazi Belediyesi'nden mantı, sucuk ve pastırma ikramı...

Melikgazi Belediyesi, Erciyes Dağında kayak yapan vatandaşları Kayseri lezzetleri ile buluşturdu.

Esnaf diyor ki: Vatandaş pastırma-sucuk yiyemiyor

"Vatandaşlar çok fazla pastırma sucuk yiyemiyor. İnsanlar pastırma ve sucuklardan az almaya başladı"

KTO, Coğrafi İşaretli Ürünleri YÖREX Fuarı'nda tanıttı

Kayseri Ticaret Odası (KTO), Antalya'da bu yıl 11'incisi gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX'te açtığı stant ile yine göz doldurdu. Kayseri'nin tescilli ürünleri arasında yer alan Pastırma, sucuk, mantı, katmer, yağlama ve tandır böreği açılan stantla gelen ziyaretçilere tanıtıldı.

Başkan Büyükkılıç pastırma ve sucuğun merkezi Karpuzatan'da esnafla buluştu

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ile birlikte Karpuzatan'daki esnafları ziyaret ederek, talep ve isteklerini dinledi. Büyükkılıç, 'Karpuzatan'daki sektörün hem beklentilerini, taleplerini, hem de mevcut durumlarını öğrenme, değerlendirme, birlikte görüşme fırsatı bulduk' dedi.

İncesu üzümü pekmeze nasıl dönüşüyor?

Kayseri'nin İncesu ilçesinde başta coğrafi işaretli 'kara evrek' üzümü olmak üzere 'parmak', 'gül üzümü', 'buludu', 'sireder', 'çavuş', 'karaser karası', 'ildeş' gibi 30 çeşit üzüm yetiştiriliyor. İlçede üzüm hasadı ile birlikte geleneksel usullerle gerçekleştirilen pekmez, pestil, cevizli sucuk yapımı da başladı.

Pastırma ve sucuk bu sene zamlı yapılacak

Pastırma ve sucuğu ile ünlü Kayseri'de Kurban Bayramı öncesinde baharat fiyatları arttı. Baharatçı Kaya Eldek, 'Baharat fiyatlarında bu sene yüzde 10'luk bir artış var' dedi.

Pastırma satışları normalleşmiş!

1 Haziran'da başlayan yeni normalleşmenin ardından vatandaşların dışarı çıkmaya başlaması ile pastırma ve sucuk satışlarının yüzde 20 arttığını söyleyen Pastırmacı Yasin Güzel, Kısıtlamaların kalkması, satışları yüzde 20 artırdı dedi.

Ramazan ayında pastırma ve sucukta fiyat artışı olmayacak

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Ramazan ayında sofraların vazgeçilmesi olan pastırma ve sucuğun fiyatında artış olmayacağını söyleyerek, merdiven altı üretim yapan firmalara karşı vatandaşları dikkatli olması konusunda uyardı.

Pastırma tartışmasına Sivas'ta dahil oldu

Sivas'ın merkeze bağlı 150 haneli Kızılca köyünde yaklaşık 400 pastırma ustası bulunuyor. Türkiye'nin dört bir yanına ün salan Kızılca köylü ustalar Kayseri başta olmak üzere çeşitli illerdeki pastırma üretim merkezlerinde çalışıyor.

O Listede Kayseri’den 12 ürün var!

Kayseri’nin değerlerine sahip çıkmak, yöresel ürünlerini markalaştırmak ve bu topraklarda tarihi bağları olan değerleri gelecek nesillere aktarmak için coğrafi işaretleme önemli bir yer tutuyor. Peki, Kayseri bugüne kadar hangi ürünlerini Türk Patent ve Marka Kurumunca tescil ettirdi?