Ekonomi Haberleri

Ekonomi Haberleri

'AKP de ekonomi modeli de iflas etmiştir!'

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, AKP’nin ekonomi modellerinin Türk ekonomisini iflasın eşiğine getirdiğini söyledi. “AKP ile Türk Ekonomisi Cumhuriyet tarihinin en kötü zamanını yaşamaktadır” diyen Ataş, “AKP’nin ekonomi modeliyle enflasyon yükselmiş, döviz kuru sürekli artış göstermiş, işsizlik oranları tarihî zirvelere çıkmış, Merkez Bankasından 128 milyar dolar buharlaşmış, Türk lirasının değeri pula dönüşmüş, dış ticaret açığı, cari açık ve bütçe açığı tarihî rekorlar kırmıştır” dedi. Milletvekili Ataş, “Bugün milyonlarca insanımızı açlık sınırında yaşamaya mahkûm eden bu iktidarın da saçma ekonomi politikalarının da yandaşlarının da sonu gelmiştir” diye konuştu.

Ticaret Odası Başkanı Gülsoy, milletvekili adayı olacak mı? İşte yanıtı...

Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, milletvekili adayı olacak mı? Bu konuda Meclis'te konuştu. Gülsoy, "Bir çok meclis üyem, meslek komitesi üyem, değerli iş dünyasının temsilcileri ve kamuoyundan arkadaşlarımız bizleri daha güzel ve şerefli bir göreve layık görüp mecliste görmek istediklerini samimi olarak dille ifade ettiler" dedi.

OSB Başkanı: İşsizlik azalıyor...

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, TÜİK tarafından açıklanan 2022 yılı işsizlik rakamlarına ilişkin değerlendirme bulundu. Başkan Yalçın, 'İşsizlikteki azalma Türkiye'nin ekonomik gücünü ortaya koymaktadır. 2022 yılında yaşanan tüm zorluklara rağmen işsizliğin azalma göstermesi büyük önem arz etmektedir' dedi.

Köylü böyle isyan etti: Tavuklara yem alamıyoruz! Kapıyı açık bırakıyoruz, tilki gelip yesin diye, halimiz bu...

CHP Kayseri İl Başkanlığı görevinden milletvekili aday adaylığı için ayrılan Ümit Özer, vatandaşlara yönelik ziyaretlerini sürdürüyor. İlçe ziyaretleri sırasında bir vatandaşın yem fiyatlarındaki artış yüzünden hayvanları sattığını ve bunun yanı sıra tavuklara bile yem alamadıkları için kümesin kapısını açık bıraktıklarına yönelik sözleri dikkat çekti.

Emeklinin sofrasından 5 yıl içinde 390 ramazan pidesi ve 446 ekmek eksildi!

Büyükşehirlerde 330 gram pide 2022’de 6 lira iken bugün 300 gram pide 10 liradan satılıyor. İstanbul’da 12 buçuk liraya kadar çıkıyor. Ekmek çok çeşitlendi tahıllısı, kepeklisi gibi. Kilosu 18 liradan başlıyor. Bulunduğu satış bölgesine göre, yörenin gelir durumuna göre ekmek fiyatlarında değişkenlik söz konusu.

Boydaklar'ın hissesinin Erciyes Anadolu Holding’e geçtiği ilan edildi!

Erciyes Anadolu Holding, hazineye devri kararlaştırılan Bellona, Boyçelik, Form Sünger ve HES Hacılar Elektrik Anonimin de aralarında yer aldığı şirketlerinin hazineye devredildiğini ve 17 Mart 2023 tarihinden itibaren tescil işleminin yapıldığını resmen Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilan etti.

Ramazan ayı öncesi market fiyatları!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ramazan ayında gıda ihtiyacının eksiksiz temin edilebilmesinin ve sağlıklı gıdaya erişimin daha bir önem kazandığına dikkat çekerek “Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle gözler gıda fiyatlarına çevrildi. Beklentimiz, bütün kesimlerin sorumlu davranması, artan talebin suistimal edilmemesi, tüketicilerin yeterli ve güvenilir gıdaya uygun fiyatla erişebilmesidir” dedi.

Kayseri’de son 15 yılda tüketici kredisi 29 kat, 'batık kredi' ise 72 kat arttı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri Kayseri ile ilgili dikkat çeken tabloyu gözler önüne serdi.

İşte Deprem Bölgesinin Kayseri Ekonomisine etkisi!

Deprem Bölgesindeki illerin Kayseri ekonomisine etkisi ne? Kayseri'nin deprem bölgesi ile ticaret hacmi 11 milyar lira. İşte detaylar...

Ataş'tan Meclis'te dikkat çeken konuşma: Milleti enkaz altında bıraktınız, sonra çıkıp helallik istiyorsunuz!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te yaptığı konuşmayla dikkat çekti. AKP İktidarına tepki gösteren Ataş, “FETÖ'ye aldatıldınız, başımıza bombalar yağdı, yüzlerce vatandaşımızı kaybettik, çıkıp helallik istediniz. Pandemide milleti mağdur ettiniz, sonra çıkıp helallik istediniz. Çünkü siz milleti enkaz altında bıraktınız, sonra çıkıp helallik istediniz. Millet size hakkını helal etmiyor, bunların hesabını sandıkta soracak” dedi. “Göz göre gelen felakete kulak tıkayan, sorumluluğu bulunan herkesin adalet huzurunda hesap vermesini sağlayacağız” diyen Milletvekili Ataş, “Bu feryat eden anneye, enkazın altındaki ailesiyle konuşa konuşa onları ebediyete uğurlayan çocuğumuza ve kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza borcumuzdur” diye konuştu. Milletin AKP’ye güvenmediğini dile getiren Milletvekili Dursun Ataş, deprem nedeniyle gerçekleştirilen “Türkiye tek yürek” kampanyasında dikkat çekerek, toplanan paranın akıbetinin de tıpkı daha önce toplanan “deprem vergileri” gibi belirsiz olduğunu söyledi. Ataş, “Deprem için alınan sadece özel iletişim vergisinin 1999-2022 yılları arasındaki toplamı bugün 160 milyar liradır yani ‘Türkiye Tek Yürek’ kampanyasında toplanan miktardan daha fazla, ama bu paranın akıbeti de belirsiz” ifadelerini kullandı

Borsa haftaya yükselişle başladı

Borsa, haftaya yüzde 0,56'lık yükselişle başladı.

‘AKP seçimi kaybedeceğini anladı ama seçimlik rüşvete vatandaş prim vermez!’

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’te vatandaşın yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. AKP’nin seçim yaklaştıkça ve kaybedeceğini anlayınca seçimden seçime verdiği rüşvete vatandaşın artık prim vermeyeceğini ifade eden Ataş, AKP iktidarının ‘Ekonomi büyüdü, bu nedenle de kamuya olan borçları yapılandırıyoruz’ açıklamasının en hafif tabiriyle palavradan ibaret olduğunu söyledi. Ataş, “Kaybedeceğini anlayan iktidar şu an telaşla tüm tuşlara basmaktadır. Bunu yaparken umurlarında olan ne devlet ne millet, akıllarında olan tek şey saltanatlarını sürdürebilmektir. AKP, vatandaşı önce yoksulluğa, açlığa mahkûm etti, finansal istikrarı bozdu, ekonomiyi iflasın eşiğine getirmiş, vergi adaletini bozmuş, şimdi de çıkmış vergi yapılandırması yapmaktan bahsediyor. Asıl yapılandırılması gereken AKP'nin kendisidir, asıl sorun bizzat AKP'nin kendisidir. Milletimiz sorunun kaynağını sandıkta kurutacaktır” şeklinde konuştu.

Deprem bölgesi için 5 proje

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki 12 Sanayi Odasının Başkanları olarak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında, İstanbul Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde depremden etkilenen 11 ilin ekonomilerinin yeniden canlandırılması ve normalleşmesi sürecine katkı sağlamak amacıyla bir araya geldik.

Kayseri Şeker, halka arz için bir kez daha SPK'nın kapısını çaldı!

Kayseri Şeker Fabrikası halka arz için SPK'ya başvurdu. Fabrika yönetimi 2021 yılında ise halka arz talebinin işlemden kaldırılmasını için SPK'ya başvurmuştu.

Kayseri'nin ihracatı arttı mı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kayseri ihracatı bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 5,25 oranında artarak, 280 milyon 601 bin dolar olarak gerçekleşti.

KAYSO Başkanı Büyüksimitci: Ümitsizliğe düşmeyeceğiz!

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Şubat Ayı Meclis Toplantısı'nda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci: Ümitsizliğe düşmeyeceğiz, yaralarımız sarılana kadar hep birlikte olacağız.

Kayseri Şeker iddiası: Aynı adreste kurulmuş firmalara…

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetimindeyken gördüğü “usulsüzlükler” nedeniyle istifa ettiğini açıklayan ve bu konuda hukuk mücadelesini de sürdüren Metin Demircan, “Şirket nasıl borçlandırılır” başlıklı açıklamasında çarpıcı ifadeler kullandı. Demircan, “Aynı adreste kurulmuş başka firmalara ne gibi işler veya ne gibi başka ödemeler yapıldı?” sorusuyla da akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Kayseri’de İmar Affından kaç konut ve iş yeri yararlandı?

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından İmar Affı tartışmaları yeniden alevlendi. Peki, Kayseri'de "İmar Affından" kaç konut ve iş yeri yararlandı, ne kadar gelir elde edildi? Kayseri bu konuda Türkiye'de kaçıncı il oldu?

Kadınların gücü çikolatayı tatlandırdı

Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesinde kurulan kadın kooperatifinde istihdam edilen 10 kadın, koruyucu maddesiz birbirinden lezzetli 50'ye yakın çikolata üreterek hem ülke hem de ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Ataş: AKP’nin ‘Devrim yaptık, kuyrukları bitirdik’ dediği sağlıkta kuyruk da kriz de bitmiyor!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “AKP iktidarının ‘Devrim yaptık, kuyrukları bitirdik’ dediği sağlıkta gün geçmiyor ki yeni bir kriz yaşanmasın” dedi. Sağlıkta yaşanan ilaç, randevu, uzun kuyruklar, aylar sonrasına bırakılan röntgen, tomografi, ultrason gibi sıkıntılara dikkat çeken Milletvekili Ataş, “Sağlık Bakanı çözüm yerine bahane üretiyor ‘Hasta çok, ilaç ondan yok’ diyor. AKP’ye göre hasta suçlu, doktor suçlu, eczacı suçlu, bunu gündeme getiren muhalefet bile suçlu ama bu duruma sebep olan kendilerinde suç yok!” diye konuştu.

'Laf edeni içeri atıyor! Korkuyoruz...'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili aday adayı Ümit Özer, çalışmalarını sürdürüyor. Özer, ziyaretlerine ilişkin dikkat çeken bir video paylaştı. Yaşlı bir kadın Özer’e, “Milleti yerin dibine soktular. Laf edeni içeri atıyor. Korkuyoruz” derken, hayvancılık işiyle uğraşan bir vatandaş da artan maliyetlere dikkat çekerek, “30 tane hayvanım vardı, 4 taneye düşürdüm” dedi. Özer’e, bir kadın çiftçi de “Çaresiz kaldık. Koyunları satıyoruz, para etmiyor. Çiftçi zor durumda. Ne yapacağımızı şaşırdık” diye dert yandı.

Vali Gökmen Çiçek siftah yaptı

Kayseri'de kurulan 23 kadın kooperatifinde çalışan kadınlar, ürettikleri ürünleri satarak hem ülke hem de ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, 'Kadın kooperatiflerinin Türkiye'de önemli bir marka haline gelmesini istiyoruz' dedi.

İYİ Partili Ataş'tan, 'İşte AKP'nin rekorları' açıklaması!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, “Vatandaşın yaşadığı geçim sıkıntısı AKP’nin umurunda bile değildir. Çocuğuna karne hediyesi olarak sadece et alabilen baba, yeterli beslenemeyen 3 milyondan fazla çocuk, ‘Evde tencere kaynamıyor’ diyen anne AKP’nin gündeminde yok. AKP milletin gündeminden bihaberdir, saray yaşamı AKP’nin gözünü kör etmiştir” dedi. “Mayıs ayı AKP’nin iktidardaki son ayı olacak, millet sesini duymayanlara, yandaşı kollayıp vatandaşı yok sayanlara artık yeter diyecektir” diyen Ataş, “AKP 20 yıllık kötü karnesine, Cumhuriyet tarihinin en yüksek dış ticaret açığı rekorunu, Cumhuriyet tarihinin en yüksek kur rekorunu, en yüksek işsizlik rekorunu, en büyük yolsuzluk rekorunu ve en büyük yoksulluk rekoru yazdırmıştır” şeklinde konuştu. Milletvekili Ataş, “AKP’nin yalanları ortadadır, AKP’nin milletten kopmuşluğu ortadadır. Çok az kaldı, gidiyorlar” sözleriyle de dikkat çekti.

'Ticaret şehri Kayseri'de daha fazla işsizlik var'

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, ticaret şehri olarak bilinen Kayseri’de işsizliğin her geçen gün arttığını söyledi. TÜİK’in masa başında hazırladığı gerçeğin çok altındaki verilerin bile acı tabloyu gözler önüne serdiğini dile getiren Milletvekili Ataş, “Tarih boyunca ticaretin başkenti olan, sanayi şehri Kayseri, AK Parti döneminde işsizlikte oranlarında Türkiye ortalamasının bile çok gerisine düşmüştür. Kayserili bunun hesabını sandıkta AKP’den soracaktır” diye konuştu.

Ataş: Son bir yılda doğal gaza yüzde 164,25 elektriğe yüzde 148,5 geldi! Faturalar el yakıyor…

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, gelen zamlarla el yakan elektrik ve doğal gaz faturalarına değinerek, iktidara tepki gösterdi. Bir yıl önce 400 lira elektrik veya doğal gaz faturası ödeyen bir ailenin bugün 1000 liradan fazla ödeme yaptığını dile getiren Ataş, “Faturalara yüzde 150’leri aşan zamlar yapan AKP memur ve emeklinin maaşına sadece yüzde 30 zam yapmış, onu da lütufmuş gibi sunmuştur. AKP doğal gaz ve elektrik şirketlerine kucak açarken millete sırtını dönmüş, vatandaşı açlığa terk etmiştir. Millete sırtını dönen, saraylarda sefa sürenler vatandaşın sorunlarına çözüm üretemez. İYİ’lerin iktidarına az kaldı” dedi.

Arık: 20 yıldır iktidar zulmünü yaşayan bir millet hep bir ağızdan ‘Yeter!’ diyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının sonunun geldiğini belirterek, “Hayat pahalılığı nedeniyle inim inim inleyen işçiler, memurlar ‘Yeter!’ diyor; torununa harçlık veremeyen emeklilerimiz ‘Yeter!’ diyor; çocuğunu yatağa aç yatıran analar ‘Yeter!’ diyor" diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı: Biz de varız!

AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Kayseri mobilya sanayicilerinin katıldığı Avrupa'nın en büyük mobilya fuarı olan İstanbul Mobilya Fuarı'nın açılışına katıldı.

Kayseri'deki yarım asırlık işletme kapanıyor! Özer'den sert tepki: Yazıklar olsun!

Kayseri'nin Develi ilçesinde faaliyet gösteren 51 yıllık işletme kapanıyor. Saray Halı'nın kapısına kilit vurduğu ifade edilirken, CHP Kayseri Milletvekili aday adayı ve aynı zamanda eski İl Başkanı Ümit Özer, bu duruma tepki gösterdi. Özer, "AKP ile Kayseri kaybetmeye, gerilemeye, eldeki kazanımlarını da bir bir yitirmeye devam ediyor. Yazıklar olsun!" dedi. Diğer yandan bu duruma başta Develi'de yaşayanlar olmak üzere birçok vatandaş da tepki gösterdi.

Kocasinan'dan, ekonomiye büyük katkı

Geri dönüşüm alanında yenilikçi ve örnek belediye olmayı sürdüren Kocasinan Belediyesi, 2022 yılında 351 kilo elektronik atık ile bin 390 kilo atık pil toplarken, 7 yılda ise toplam 17 bin 903 ton elektronik atık ve 8 bin 620 kilo atık pil topladı. Sıfır Atık Projesi'ne yaptığı yatırımlarıyla tam destek veren Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, geri dönüşümün doğal kaynakların korunmasında ve ekonomik açıdan önemli olduğunu vurguladı.

Meclis'te konuştu: Kayseri'de her 3 kişiden 1'i icralık! Artık mızrak çuvala sığmıyor

İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’de her geçen gün artan icra dosyalarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Adli İstatistik verilerine göre Kayseri’de her 3 kişiden birinin icralık olduğunu ifade eden Ataş, “Kayserili hemşehrilerim icra dosyalarıyla boğuşmakta, artan ekonomik kriz altında günden güne daha da ezilmektedir” dedi. “Artık mızrak çuvala sığmıyor” diyen Milletvekili Ataş, “AKP’nin yıllardır görmezden geldiği Kayserili de ilk seçimde AKP’yi görmezden gelecektir” şeklinde konuştu.