Azerbaycan Haberleri

Azerbaycan Haberleri

'Kardeşlik Destanı' Kayseri'de başladı

SOCAR Türkiye tarafından ilki düzenlenen ve Türkiye ile Azerbaycan'ın ortak değerlerini danslarla anlatan 'Kardeşlik Destanı Gösterisi', Kayseri'de başladı.

Diaspora Bakan Yardımcısı'ndan Rektör Karamustafa'ya ziyaret

Talas Belediyesi tarafından yaptırılan Azerbaycan Kardeşlik Parkı, Hocalı Anıtı, İsa Çeşmesi ve Şuşa Kültür Evi temel atma töreni için Kayseri'ye gelen Azerbaycan Cumhuriyeti Diaspora Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyev ve beraberindeki heyet, Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa'yı ziyaret etti.

Talas'tan Azerbaycan'a kardeşlik köprüsü

Talas Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Azerbaycan Kardeşlik Parkı, Hocalı Anıtı ve İsa Çeşmesi'nin açılışı ile Şuşa Azerbaycan Kültür Evi'nin temeli düzenlenen törenle gerçekleştirildi. İki devlet tek millet anlayışıyla gerçekleşen coşkulu törende bayram havası yaşandı.

MHP'li Özdemir: Azerbaycan'ın sevinci sevincimiz, hedefi hedefimizdir

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Azerbaycan'a asker gönderme tezkeresinin bir yıl daha uzatılması ile ilgili konuştu.

Talas'a geliyorlar...

Kardeşlik Parkı, 2 Kasım Çarşamba günü düzenlenecek törenle hizmete girecek.

Şuşalılar, Kayseri'den ayrıldı

Şuşa ilinden gelen heyeti, 3 gün boyunca Kayseri'de ağırladı.

Felahiye ve Özvatan'a doğalgaz için ilk adımı atıldı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Azerbaycan Şuşa Valisi Maftun Abbasov'un katılımlarıyla Felahiye ve Özvatan'da gerçekleşen Doğalgaz Altyapı Çalışması Başlangıç Töreni ile iki ilçeye doğal gaz için ilk adım atıldı.

Şuşa heyeti Kayseri'de

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin girişimleri sayesinde Kayseri ile kardeş şehir olan Azerbaycan'ın Şuşa şehri heyeti, Kayseri'ye geldi. Azerbaycan Cumhuriyeti Şuşa Valisi Maftun Abbasov'un başkanlığındaki heyeti, Kayseri havalimanında, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan ve Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk ile daire başkanları çiçeklerle karşıladı.

Anadolu Azerbaycan Dostluk Eğitim Kültür Derneği kuruldu

Anadolu Azerbaycan Dostluk Eğitim Kültür Derneği Yönetim Kurulu adına basın açıklaması yapan İsmet Taymuş; Kayserimizde Türk Dünyasının gönül coğrafyasının dört bir tarafında yaşayan bir çok dostumuzu ve bizleri de ziyadesi ile heyecanlandırmış ve gururlandırmıştır. Bizler de 'bu yolda neler yapabiliriz' diyerek uzun süredir yaptığımız görüşme ve istişareler sonucunda Kayseri merkezli Anadolu Azerbaycan Eğitim Kültür Dostluk Derneği adı ile derneğimizi kurduk dedi.

Erken Çocukluk Eğitimi ele alındı

Kayseri Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi ve kısa adı EYUDER olan Eğitim Yöneticileri ve Uzmanları Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği Erken Çocukluk Eğitimine Yeni Bakış konulu uluslararası kongre gerçekleştirildi.

Kayserispor'da milli gurur

U18 Milli Takımının, 27-30 Ağustos 2022 tarihlerinde Bakü'de Azerbaycan ile oynayacağı hazırlık müsabakalarının aday kadrosu açıklandı. 

Dünya sağlık turizmi fuarı Hestourex 2022 kapılarını açtı

İlk kez 2017 yılında Antalya’da gerçekleştirilen Dünya Sağlık Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı Hestourex’in 4’üncüsü kardeş ülke Azerbaycan’da kapılarını açtı. Gerek Türkiye gerekse Azerbaycan’dan önemli isimlerin katıldığı fuarda turizm acenteleriyle, otel ve hastane yöneticileri buluştu.

İşbirliği Protokolü İmzaladı

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ), kardeş ülke Azerbaycan'da Avrasya Üniversitesi ve Devlet Pedagoji Üniversitesi ile eğitim ve işbirliği protokolü imzaladı.

Büyükşehir Bilim Merkezi, Azerbaycan Teknofest'te yerini aldı

Türkiye'nin en önemli bilim merkezlerinden biri olan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali olan ve Türkiye dışında ilk kez Azerbaycan'da başlayan TEKNOFEST'te yerini aldı.

Hocalı Şehitleri Talas'ta anıldı

26 Şubat 1992 tarihinde Ermenilerin Hocalı'da yaptığı katliamda hayatını kaybeden 613 Azerbaycanlı vatandaş, Talas'ta düzenlenen törenle anıldı.

Rektör, Hocalı Katliamını unutmadı!

Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ Bölgesi'nde bulunan Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermenistan tarafından toplu şekilde canlarına kıyıldığı insanlık dışı katliamın 30. yıldönümü münasebetiyle mesaj yayımladı.

MHP'li Özdemir: Tarih Türk Milleti'ne yeniden büyük sorumluluk ve imkân tanıyor

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Türkiye Cumhuriyeti ile Moldova Cumhuriyeti arasında Kongaz Süleyman Demirel Moldova Türk Lisesi Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi'nin 3'üncü maddesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasında, TBMM'de kabul edilen Şuşa Beyannamesi'yle Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve derinleşmesine yönelik önemli bir dönemin başlamış olduğuna değindi. Özdemir, 2 ülkenin iş birliğinin gelişmesi Kafkasya bölgesindeki kalıcı barışın sağlanmasında önemli sonuçlar doğurmuştur. Ermenistan'ın Azerbaycan'la vardığı anlaşma ve akabinde ilişkilerin normalleştirilmesi yönelik sergilenen iradeden sonra ülkemizin de Ermenistan'la müzakerelere başlaması kalıcı barışın tesisi konusunda bölge ülkelerinin niyet ve irade sahibi olduğunu göstermektedir.' dedi.

MHP İl Başkanı İncetoprak: Makam ve mevkii tekliflerini elimizin tersiyle ittik!

MHP İl Başkanı Adnan İncetoprak, CHP İl Başkanı Ümit Özer’in yaptığı açıklamalara yanıt verdi. İncetoprak: Bugün kentlerde PKK saldırıları gerçekleşmiyor, şehit cenazelerimiz gelmiyorsa, Azerbaycan'da, Libya'da, Irak'ta Suriye'de ve coğrafyamızda Türkiye olmadan bir politika yürütülemiyorsa bu Cumhur İttifakı sayesindedir.

Bakan Akar: Terörü bitirmekte kararlıyız!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, '40 yıldır enerjimizi tüketen terörü bitirmek ve halkımızı bu terör belasından kurtarmakta azimliyiz, kararlıyız. Bunu dağdaki, mağaradakiler anladı, umudumuz bunların hamileri de anlayacak dedi. Azerbaycan'daki gelişmelerle ilgili de konuşan Bakan Akar, Bu süreçte haklı davasında Azerbaycanlı gardaşlarımızın yanında olan Türkiye bundan sonra da tüm imkanlarıyla kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir ifadelerini kullandı.

Dünyam Hastanesi, Azerbaycan'da

Özel Dünyam Hastanesi, Azerbaycan'da düzenlenen Sağlık Turizmi Fuarı'na katıldı.

Azerbaycan'dan Gençlerbirliği'ne transfer oldu

Türkiye Kadın Futbol Ligi'nde mücadele eden Kayseri Gençlerbirliği, Azerbaycan U19 takım kaptanı Alina Nahmadova'yı kadrosuna kattı.

Sona Gençlerbirliği'ne transfer oldu

Türkiye Kadın Futbol Ligi'nde mücadele eden Kayseri Gençlerbirliği, Azerbaycan A Milli Takım oyuncusu Sona Rahimova'yı kadrosuna kattı.

Başkan Büyükkılıç Bakü ziyareti!

Başkan Büyükkılıç, Azerbaycan'da şehitliklerde dua etti, Karabağ Zaferi'nin unutulmaması için ele geçirilen askeri araç ve ganimetlerin sergilendiği Askeri Ganimet Parkı'nı da ziyaret etti.

Kayseri, Şuşa şehri ile 'Kardeş Şehir' oldu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Başkan vekili Mehmet Savruk başkanlığında gerçekleştirildi. 71 gündem maddesinin karara bağlandığı mecliste Libya'nın Misurata ve Azerbaycan'ın Şuşa şehirleri ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi arasında kültürel, sosyal, ekonomik ve ticari alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla kardeş şehir ilişkisi kurulması talebi oy birliği ile kabul edildi. Mecliste, Büyükşehir Belediyesi'nin Faaliyet Raporu kabul edilirken, Başkan Vekillikleri, Meclis Divan Katipleri, Encümen ve komisyon üyelerinin seçimi de yapıldı.

'Kayseri'nin başarısı, Türkiye'nin başarısıdır'

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Türkiye'nin ilk profesyonel dağ yönetim şirketi Erciyes A.Ş'nin Azerbaycan'da kurulan Ağbulak Kayak Merkezi'ne işletme danışmanlığı yapmasını 'Kayseri'nin başarısı, Türkiye'nin başarısıdır. Kış turizmi sektöründe hizmet ihracatı yapan ilk ve tek kuruluşumuz şehrimizin ve Türkiye'nin adını dünyaya duyuruyor' sözleriyle değerlendirdi.

'Erciyes A.Ş., Türkiye'de hizmet ihracatı yapan ilk şirket'

Türkiye'nin ilk profesyonel dağ yönetim şirketi Kayseri Erciyes A.Ş., Azerbaycan'da kurulan Ağbulak Kayak Merkezi'ne işletme danışmanlığı veriyor.

Hocalı Şehitleri Talas'ta anıldı

26 Şubat 1992 tarihinde Ermenilerin Hocalı'da yaptığı katliamda hayatını kaybeden 613 Azerbaycanlı soydaşımız, Talas'ta düzenlenen törenle anıldı.

Rektör Karamustafa'dan '26 Şubat 1992 Hocalı Katliamı' Mesajı

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 26 Şubat 1992'de Ermenistan'ın Hocalı'da yaptığı insanlık dışı katliamın yıldönümünde 613 Azerbaycanlı şehit için anma mesajı yayımladı.

İYİ Partili isimden Büyükşehir Belediyesi’ne Şuşa çağrısı!

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin İYİ Partili Meclis Üyesi Erhan Özhan, “Kayseri, Şuşa ile kardeş şehir olsun” çağrısı yaptı.