Eskiden ‘Yeşil Talas’ Yazardı!

15:59:21 | 2019-06-02

Talas Belediye Başkanı  Mustafa Yalçın, Olay Türk TV’de Sansürsüz Ramazan Özel programında konuştu.  Yalçın, “Talas’ta eskiden yeşil Talas yazardı” ifadeleriyle dikkat çekti.  “Merkezdeki tıkış tıkış planlama bizi zor durumda bırakıyor” diyen Yalçın, “Talas’ın binası az, yeşilliği çoktu” ifadelerini kullanarak, şimdi tam tersi bir durumun olduğunu söyledi. Yoğunluğu önlemek için geleceğe dair planlamalarını da anlatan Yalçın, merkezde artık yapılaşmanın mümkün olmadığını ve  Başakpınar’a doğru bir yapılaşmanın olacağını söyledi.

 

Olay Türk TV’nin Dünya Ticaret Merkezi’nde kurulu olan ve farklı etkinliklere ev sahipliği yapan Ramazan Sokağındaki canlı yayınına katılan Talas Belediye Başkanı  Mustafa Yalçın, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Sansürsüz Ramazan Özel programında, Olay Türk TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci ve Gazeteci Cem Atakan’ın sorularını yanıtlayan Yalçın, 1999’da Fazilet Partisi’nden aday olduğu ve MHP’li Orhan Say’a karşı belediye başkanlığını kaybettiği Talas’ın eski günlerini hatırlatarak, “O zamanlar yeşil Talas yazardı.  Talas’ın binası az, yeşilliği çoktu. Şimdi binası çok yeşili az bir yer” diye konuştu.

“NÜFUSUN YÜZDE 80’İ ÜÇ MAHALLEDE YAŞIYOR”

Yalçın, “Kayseri’nin ileri gelen eşrafının bağları da Talas’ta ve oralar yeşilliği sahip. Talas’ın tarihi yerleri de hala çok şükür ayakta” dedi. Talas nüfusunun ağırlıklı olarak merkezdeki üç mahallede yoğunlaştığını ifade eden Başkan Yalçın, “Nüfusun yüzde 80’i, Bahçelievler, Yenidoğan, Mevlana Mahallesi’nde yaşıyor. Mevlana Mahallesi’nde bu oran yüzde 45. Muhtarı belediye gibi çalışıyor, çünkü 70 bin nüfus var. Diğer mahalleleri de tarihi yapılar ağırlıklı. Geriye kalan 24 mahalle kırsal mahalle sayılır. Oralarda da ulaşımla alakalı şikayetler var. Tarım ve Hayvancılıkla alakalı beklentiler var. Bunların çözümü için çalışıyoruz. En önemlisi de eğitim. Çocukların şehre gelmeden kendi köylerinde eğitim almalarını sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TIKIŞ TIKIŞ PLANLAMA BİZİ ZOR DURUMDA BIRAKIYOR”

Bundan sonraki süreçte merkezin dışına yönelik çalışmalar yapacaklarını ve dikey değil, yatay mimariye yöneleceklerini kaydeden Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, geçmişte yapılan tıkış tıkış yapılan planlamaların kendilerini zor durumda bıraktığını da belirterek, şimdi merkezdeki yoğunluğu Başakpınar tarafına taşımayı planladıklarını söyledi.  Yalçın, Ali Dağı eteklerindeki yapılaşma için de, “Orası bizi de rahatsız ediyor, ancak özel mülk ve özel mülk olduğu içinde bir şey yapamıyorsunuz.” dedi. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :  

Tümü