EN UCUZ SUYU BİZ VERİYORUZ

Başkan Çelik’ten su fiyatlarında indirim talebine cevap:

12:04:31 | 2018-09-13
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Dün MHP Meclis Üyesi Kazım Yücel’in Ankara belediye meclis üyelerinin su fiyatında % 17 indirime oy birliği ile karar vermesine üzerine yaptığı paylaşımı ve kendisinin daha önce su fiyatlarında yüzde 5 indirim yapılması talebini yinelediğini yazmıştım.
Yazarken de Şükrü Karatepe’nin Kayseri siyaset tarihine geçen “Allah’ın suyuna para mı olur?” sözlerini anımsatarak, “Şimdi söz sırası Şükrü Karatepe’nin siyasi çizgisinde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Mustafa Çelik’te.” demiştim.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik aradı ve Kayseri’de suyun metreküp fiyatının 3.7 TL olduğunu, yüzde 17 indirim kararı alınan Ankara’da ise suyun metreküp fiyatlarının 8 TL olduğunu söyledi.
Kayseri’nin su fiyatlarının iki katından da fazla bir rakam.
Çelik, Kayseri’nin su fiyatlarının emsal ve çevre illere göre oldukça uygun olduğunu, emsal Büyükşehirlerde kullanma suyunun Kayseri’nin neredeyse iki katı fiyatına satılmasına rağmen Kayseri’nin kaliteli içme suyunu gayet uygun bir fiyata halkın kullanımına sunduklarını söyledi.
Şükrü Karatepe’nin “Allah’ın suyuna para mı olur?” sözlerini hatırlattım, “Kayseri’nin içme suyu Erciyes’ten kendi kendine cazibe ile akıp depolara dolmuyor. Sulama suyu değil içme suyundan bahsediyoruz. Yeraltından pompalarla çekilen suyun depolara basılması için yani doğadaki suyun içme suyu olarak kullanıma sunulması için bir maliyet var. Elektrik fiyatları bu maliyeti arttırıyor ama buna rağmen suyumuzun fiyatı gayet uygun”
Başkana, ekonominin daraldığı şu günlerde yüzde 5’te olsa indirim yapılmasının pozitif anlamda psikolojik etkisi olabileceğini söylediğimde ise bu tür popülist bir hareketin halkı yanıltıcı olacağı kanaatini aktardı ve noktayı koydu:
“Osman bey esas olan kaliteli bir içme suyunu uygun fiyata halkın hizmetine sunmaktır. Biz bunu yapıyoruz.
Mesela Ankara yüzde 17 değil yüzde 117 indirim yapsa yine Kayseri’nin fiyatına inemez. Zaten en ucuzu suyu biz veriyoruz.”
ASKi’nin internet sitesinden de KASKİ’nin internet sitesinden de fiyatları görmek mümkün.
Yorun kamuoyunun...
Kayseri’nin su fiyatlarının diğer illerle kıyaslandığı şu liste de durumu özetliyor:


SANA NE... BANA NE...
Ankara’da içme suyu fiyatları yüzde 17 oranında indirim de yapmış olmalarına rağmen Kayseri’nin içme suyu fiyatlarının iki katından da fazlaysa...
Kayseri’de firmalarla ilgili “battı, batıyor” dedikodusunu çıkarıp sosyal medyada yayan ekonomik teröristler hakkında devletin ilgili birimlerinin harekete geçip geçmeyeceği merak ediliyorsa...
Cezaevinde alen beyan uyuşturucu kullanılıyor olmasına devletin bütün ilgili kurumları göz yumuyor, kulak tıkıyorsa...
Adliye binası yanında devletin FETÖ’den dolayı el koyduğu göz hastanesi binasının yarım kalan inşaatı mahalle sakinlerini huzursuz ediyorsa...

BİLİYOR MUSUNUZ ?
İlçede seçim kaybeden ve önümüzdeki seçimlerde Büyükşehir’den adaylık hayali kuran eski belediye başkanını...
Şehir Hastanesi organ nakli konusunda atağa kalkmaya hazırlanırken Erciyes Üniversitesi’nin geri saydığını...
CHP’de disipline sevkedilen partinin eski başkan ve yöneticilerinin ortak hareket edeceğini...
AK Parti’nin belediye başkan adaylarında 3 dönem kuralını işletip işletmeyeceğini...




ETİKET :  

Tümü