Elitaş’tan, Kılıçdaroğlu’na “Elitaş’a sorun kimi nasıl çıkardı?” davası

15:05:32 | 2018-04-15

AK Parti Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın katıldığı bir televizyon programında “FETÖ borsası kuruldu, milyon doları veren FETÖ'cü bırakılıyor. Birçok yerde, işadamlarının 'itirafçı' denilerek tahliye ediliyor”  açıklamalarından yola çıkarak, "FETÖ davası nedeniyle parası olan dayısı olan serbest kalıyor. Arada bir, birilerinin, demek ki vicdanı rahat etmiyor. Şamil Tayyar diyor ki; 'Gaziantep'te çok ciddi FETÖ Borsası var. Git Kayseri'ye de bak. Kayseri'de de var. Sanki biz bilmiyor muyuz? Elitaş'a sorun, kimi nasıl çıkardı? Milyon dolarlar dönüyor"  şeklinde açıklama yapan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 100 Bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

 Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, avukatı Mehmet Savruk aracılığıyla CHP Lideri Kemal Kılıçdarolğu'nun kendisine yönelik açıklamaları nedeniyle 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Kılıçdaroğlu, 20 Mart 2018 'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasında Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın açıklamalarından yola çıkarak, "FETÖ davası nedeniyle parası olan dayısı olan serbest kalıyor. Arada bir, birilerinin, demek ki vicdanı rahat etmiyor. Şamil Tayyar diyor ki; 'Gaziantep'te çok ciddi FETÖ Borsası var. Git Kayseri'ye de bak. Kayseri'de de var. Sanki biz bilmiyor muyuz? Elitaş'a sorun, kimi nasıl çıkardı? Milyon dolarlar dönüyor" ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğluna bu yöndeki açıklamaları nedeniyle dava açan Elitaş’ın, dava dilekçesinde, “CHP Genel Başkanı'na ait olan bu açıklamalar, aynı zamanda yargı gücünün otoritesini ve tarafsızlığını etkileyebilecek bir davranış biçimini bünyesinde taşır. Genel Başkanın iddiasına göre, Sayın Elitaş, hakkında FETÖ davası ile, soruşturma başlatılmış birçok şahıslardan milyon dolarlar alarak kendisine haksız ve hukuka aykırı, büyük ölçülerde çıkar temin etmiştir. İddiaya göre, Sayın Elitaş, Kayseri 'de 'Aracılar sayesinde alıcı ve satıcının karşılaştığı bir pazar' olarak tanımlanan borsayı kurmuş, 'FETÖ Borsası' olarak nitelenen bu borsada, Elitaş, adalet dağıtmakla meşgul, gece gündüz demeden büyük bir özveri ile çalışan hakim ve savcılarımız ile soruşturma geçiren şahıslar arasında rüşvet sözleşmesinde aracılık etmiştir. O kadar ki, Genel Başkanın bu açıklamalarına göre, yargı organları, hakimler, savcılar aldıkları rüşvet karşılığı ve kaldıkları baskı sonucu varlık sahibi şüphelilerin 'salıverilmesi' yönünde karar vermişlerdir. Genel Başkanın bu sözlerini bir başka şekilde yorumlamak veya açıklamak mümkün değildir. CHP Genel Başkanına ait olan bu iddialar, müvekkilim ki, hain darbe teşebbüsünün yapıldığı 15 Temmuz akşamı Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ve Sayın Başbakanımızın talimatı ile daha ilk saatlerde Kayseri'de canını hiçe sayarak milli irade ve demokrasiye sahip çıkmak için sokağa koşan Sayın Elitaş'ın kişilik haklarına da ağır bir saldırı teşkil etmektedir. Bu nedenle, tarafımızdan, Kayseri 2.Asliye Hukuk Mahkemesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 2018/ 249 E. Sayılı dosya ile 100 Bin TL lik manevi tazminat davası ikame edilmiştir" ifadeleri yer aldı.

 

 

 

 

 

 
ETİKET :   Mustafa Elitaş CHP Kemal Kılıçdaoğlu Şamil Tayyar Milletvekil FETÖ tartışması FETÖ Borsası Dava

Tümü