Eğitim Sen: Torba kanunla muhalifler tasfiye edilmek isteniyor

04:06:49 | 2020-04-16

Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Ünsal, Meclisteki torba kanun görüşmelerime tepki gösterdi. Ünsal, "Yükseköğrenimde muhalif olanlar tasviye edilmek isteniyor " dedi. 
 
Eğitim alanında örgütlü sendikaların görüşü alınmadan, bilim insanları ile tartışılmadan TBMM’ye getirilen yükseköğretim ve eğitim alanı ile ilgili torba kanunun görüşmelerinin tamamlandı ve yasalaştığını kaydeden Ünsal, "Bu kanun ile yükseköğretim alanında muhalif olanın tasfiyesine dönük ciddi bir mesafe alınmış olacak. Öğretmenlerin tatillerinin yeniden düzenlenmesi ile de, öğretmenlerin çalışma süreleri ile ilgili siyasi iktidarın tek taraflı tasarrufunun önü açılmış olacak. Temel mesele ise, siyasi iktidarın, eğitim ve bilim emekçileriyle ve sendikaları ile tartışma gereği dahi duymadan, eğitim ve yükseköğretim alanını yeniden yapılandırmasıdır. Bu yaklaşımı bugüne dek kabul etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz." diye komuştu. 
" UNUTMAYACAĞIZ"
Açıklamasında Koronadan hayatını kaybeden bilim insanı Ali Ülkü Azrak'a da değinen Ünsal," Çok değerli bir bilim insanının aramızdan ayrılmasının acısını içerimizde yaşıyoruz. İstanbul Üniversitesi’nden Ali Ülkü Azrak covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Değerli bir bilim insanını, pek çok akademisyenin yetişmesine katkısı olan örnek bir öğretim üyesini daha uğurlamak zorunda olacağız.  Sevenlerine ve ailesine sabırlar dileriz. Güle güle sayın hocam, seni unutmayacağız." dedi. 
" EKONOMİK KRİZ YIKICI ETKİ BIRAKIYOR" 
Nakil isteyen vekillerin de bu konuda sorunlar yaşadıkşarını ifade eden Ünsal, şunları söyledi," "Salgınla beraber yaşanan ekonomik kriz toplumun geniş kesimlerinin üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Yaşanan sorunlardan dolayı, özel okullarda öğrencileri bulunan aileler çocuklarını bu okullardan alarak devlet okullarına kayıt yaptırmak istemektedir. Ancak, MEB’in aldığı bir karardan dolayı bu nakiller gerçekleştirilememektedir. Öğrenci hareketliliğinin azaltılması amacıyla nakillerin durdurulmuş olmasını anlamak mümkün değildir. Nakil talebi ve nakil olunan okula kayıt elektronik ortamda yapılabilmekte, bunun için öğrencinin okula gitmesine gerek bulunmamaktadır. MEB’in aldığı karar sadece özel okulların öğrenci kaybetmesine engel olmaya yaramaktadır. Sendikamız, MEB’in özel okullardan öğrencilerini almak isteyen veliler için  nakilleri acilen açması gerektiğini düşünmektedir.
Türkiye’de eğitim alanında örgütlü sendikalardan sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Avrupa Eğitim Sendikaları Komisyonu (ETUCE), dün (14 Nisan 2020) yaptığı açıklama ile hükümetleri ve eğitim alanında karar alıcıları salgına karşı alınacak önlemleri belirlerken sendikalarla ve çalışanlarla bir araya gelmeye çağırdı. Yapılan açıklamada, uzaktan eğitim sürecinin engelliler, azınlıklar, kırsal kesimde yaşayanlar başta olmak üzere çeşitli gruplar açsısından eşitsizlikler yarattığının altı çizildi. Bu eşitsizliklerin giderilmesi için önlemler alınması gerektiğinin belirtildiği açıklamada, bu önlemlerin mutlaka alanın uzmanları ve uygulayıcıları ile birlikte belirlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı." Haber : Cafer ZENGİN 
 
ETİKET :   Eğitim sen Haberler Son dakika Torba kanun Yükseköğretim Tasfiye Meclis Sedat Ünsal

Tümü