Eğitim-Sen'den, yeni Bakan'a performans teşekkürü

11:55:45 | 2018-07-25

Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Ulaş Apaydın,  performans sisteminin uygulanmayacak olmasının sevindirici bir adım olduğunu söyledi. Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci’nin “Kayseri’de öğretmen açığı yok”  açıklamasına da  katılmadığını dile getiren Apaydın, okullarda ders açıklarının ücretsiz öğretmenlerle giderildiğini söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, "Öğretmen performans sistemini uygulamayacağız" yönündeki açıklaması eğitim camiasını sevindirdi. Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Ulaş Apaydın, Bakan’ın yaptığı açıklamaya destek vererek,  “ Yeni Bakan bu konuda güzel bir adım attı” dedi. Apaydın, “Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu Öğretmen Strateji Belgesinin parçasından bir tanesi de, bu öğretmenlerin performansını ölçmek. Bu hayata geçirilir geçilmez Eğitim-Sen olarak çok ciddi şekilde itirazlarımızı sunduk. Sadece itirazlarımızı sunmakla da kalmadı bunun aynı zamanda işyerlerinde kamu emekçilerine yani öğretmen arkadaşlarımıza anlatılması noktasında da yoğun çabalar sarf ettik. Gördük ki sendikası ne olursa olsun bütün öğretmenlerimizin ortak sorunlarından birisi bu performans dayatması olarak karşımıza geldi. Performans dayatması iş güvenliğimizin ortadan kaldırılması anlamına geldiğini, öğretmen arkadaşlarımızla paylaştıkça onlarda tepkisini çığ gibi yükseltti. Hatta bu konuda diğer sendikadaki arkadaşlarda bir tepki göstererek yaklaşık Türkiye genelinde 1 milyon öğretmenin ortak tepkisine sebebiyet verdi. Ve bunun sonucunda bakanında değişmesiyle birlikte yeni bakan güzel bir uygulamaya adım atarak, hayata geçirerek bunun uygulanmayacağını söyledi” dedi.

“VAZGEÇİLMESİ KAMU EMEKÇİLERİNİN BAŞARISIDIR”

Apaydın, “Performans uygulamasından vazgeçilmesi kamu emekçilerinin başarısıdır” diye konuştu. Apaydın, şunları söyledi: “Burada en önemli nokta şurasıdır; bizler 1milyon kamu emekçileri örgütlü bir şekilde mücadele edersek, tepkilerimizi aynı kararlılık ile dile getirirsek, itirazlarımızı yüksek bir sele dile getirirsek muhakkak geri adım attırırız ve başarırız. Bunu tarihin her aşamasında gördük. Esasında bu geri adım veya performansın uygulanmaması kamu emekçilerinin başarısıdır. Onların ortaya koyduğu yüksek itirazlarının başarısıdır. Bizler kurulduğumuz günden beri aynı şiarla devam ediyoruz. Hak verilmez alınır diye. Bunun içinde mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz”

“BU KONUDA MAĞDURİYETLER YAŞANIYOR”

Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık özrü ataması konusunda da değerlendirmeler de bulunan Apaydın, bu konuda mağduriyetlerin yaşandığını ifade etti. Apaydın, “Yeni sözleşmeli öğretmenin 2 yıl stajyer olarak çalışıyor. 4 yıl sonrada kadroya geçiyor. Bakanlık yapmış olduğu ilk yayınlamasında 6 yıl öğretmenlik yapanların yer değişikliğini engelliyordu. Bunun içinde aile bütünlüğü de dahil olmak üzere. Şimdi bakanlığın bu sağlık özrü ataması olumlu, sevindirici ama yeterli değil. Çünkü büyük bir mağduriyetlik söz konusu. Aile birliğinin bozulması söz konusu. Eğitim hakkının engellenmesi söz konusu. Bir an önce bakanlığın buna dairde bir çalışma yürütüp, sadece sağlık özrüne değil, aile birliğine, eğitim özrüne de ve diğer hallere de atama anlaşmasını bekliyoruz. Bunu yaparsa bir çok kamu emekçisinin de sorunlarını da çözüleceğini görüyoruz. Yine bakanlık bugün maalesef talihsiz bir açıklama yaptı. Bu bahsettiğimiz yer değişikliklerinin sadece kadrolu öğretmenler için bir atama açtı. Bununda bir an önce çözülüp, ortadan kaldırılıp diğer çalışan sözleşmeli arkadaşlarımıza da bu hakların getirilmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“İKİLİ EĞİTİM TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ SORUNU”

İkili eğitim konusunda da değerlendirme de bulunan Eğitim Sen Şube Başkanı Ulaş Apaydın, “İkili eğitimin Türkiye’nin en önemli sorunu olduğunu belirtti. Apaydın, şu ifadeleri kullandı: “Milli Eğitim müdürümüzün yeni görevi hayırlı olsun. Kendisine de başarılar diliyoruz. Kayseri’de önemli sorunlardan birisi de iki öğretimdir. Hatta Kayseri’deki değil Türkiye’de ki sorunlardan birisi. Evet bu ikili öğretimin değiştirilip de normal öğretime tam güne geçirilmesine büyük fayda olacağını bizde düşünüyoruz. Daha önce Osman Elmalı bunun alt yapısının hazır olduğunu, yeterli okulların açıldığını, 120 dersliğe ihtiyaç olduğunu ve bunu tamamlamak üzere olduğunu kendisi dile getirmişti. Bunun hızlı bir şekilde dile getirilmesi sevindiricidir. Bir çok mağduriyeti ortadan kaldırır özellikle de Kayseri açısından. Tam öğretime geçilmesinde fayda var. Ama yeterli midir,  değildir. Bakanlığın Kayseri’de kalıcı adımlar atacağına inanıyorum. Yeni milli eğitim müdürünü sizin kanalınızda röportajı izledim. Tamamen tarafsız olacağını, herkese eşit davranacağını beyan etti. Özellikle bu idareci atamalarında. Kendisinin bir sendika başkanı olmasını söylemesi ve ama burada devleti temsil edeceğim yönündeki sözleri güzel şeylerdir. Ama bunu hayata geçirmesini bir an önce istiyoruz. Bunları yaparsa Kayserimiz açısından son derece yararlı olur diye düşünüyorum”

“KAYSERİ’DE ÖĞRETMEN AÇIĞI ÜCRETLİ  ÖĞRETMENLERLE KARŞILANIYOR”

Kayseri Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci’nin, “Kayseri’de öğretmen açığı yok” açıklamasına katılmadıklarını da kaydeden Apaydın, “Birçok okulumuz öğretmen açığını ücretli öğretmenlerle kapatılıyor” dedi.

“Kayseri’de öğretmen açığı yok sözüne katılmıyorum” diyen Apaydın, şöyle devam etti: “Bu açığı merkez ilçelerimizde de görürüz, diğer ilçelerde de bu açığı görürüz. Bir çok okulumuz öğretmen açığını ücretli öğretmenle kapatıyor. Şehrin merkezine bakmadan direk dışarı çıkalım. Biraz köylere doğru gidelim. Kayseri merkezden 20 kilometre öteye gitmeye başlarsak oradaki öğretmen açıklarını nasıl kapandığını görürüz. Hala görev yaptığımız okullarda da bu sorun var. Okul idarecileri dersleri ücretli öğretmenlerle çare buluyor. Bu açık elbette kapanacaktır. İsteğimiz her yere kadrolu öğretmenlerin gelmesidir. Ama Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kendi sayfasından ücretli öğretmenlik duyurusu yaptı. Kayseri’de hatırı sayılır bir ücretli öğretmenlerin çalıştığını biliyoruz. Bir çok okullarda da bu böyle. Özellikle Matematik, Fen derslerinde istihdamın bu şekilde sağlandığını gözlemliyoruz. O söze çok katılmıyorum”

(Haber Merkezi)

 

 

 
ETİKET :  

Tümü