Dinçer, "Ben ölsem de bu kurultay devam edecek"

Erciyes Türk Kurultayı Tertip Komitesi Başkanı Dinçer, "Türkler’in bir araya gelmesinden neden rahatsızlar anlamıyorum” dedi.

19:31:04 | 2017-08-06

OHAL nedeniyle bu yıl da yapılmasına izin verilmeyen Erciyes Türk Kurultayı’nın Tertip Komitesi Başkanı Necip Dinçer, Tekir Yaylası’na engellemelere rağmen az kişi de olsalar kurultay ateşini yaktıklarını ve kurultay çadırında bir araya gelip sorunları konuştuklarını söyledi.

Her yıl Ağustos ayının ilk haftası düzenlediklerini kurultayın son 2 yıldır OHAL gerekçesiyle iptal edildiğini ifade eden Erciyes Türk Kurultayı’nın Tertip Komitesi Başkanı Necip Dinçer, bu duruma tepki gösterdi. Kurultay ateşini yaktıklarını ve engelleme nedeniyle sayıları az da olsa  Erciyes’te bir araya geldiklerini ifade eden Dinçer, kurultay çadırında açıklama yaptı. Dinçer, “Ömründe hiç bir şey yapmamış olanlar ve sadece kurultayı iptal ettirmeye çalışanlar utansınlar. Bu kurultay devam edecek” dedi.

“BU KURULTAY DEVAM EDECEK”
Dinçer, şunları söyledi: “Bu kurultay devam edecek. Daha önceki açıklamamızda da söyledik, biz orada olacağız. Bu ben olmasam da ben ölsem de, benim çocuğum, benim torunum buradakilerin çocuğu eskilerde, binler geliyordu, şimdi yüzler geliyor. İşte  bu yüzlerin çocukları gelecek bu ateşi yine yakacak. Burada bu ateş sönmeyecek ve buraya her gelen ülküdaşımız o korun alevlenmesine sebep oluyor. Daha önce bin kişi yaktığımız ateşi, yirmi kişi, elli kişi yaktık ama çok daha azimli idik. Bundan sonrada daha çok azimli olacağız. Çünkü bizim biraz daha gayret etmemiz gerektiriyor. Bunlar bize mani oldukça bizim mücadele azmimizi artırıyorlar, başka bir şey olmaz. Burayı engellerler ama engelleseler de Türkiye’nin her yerinden ülküdaşlarımız gelir. Güneyden, doğudan, batıdan, kuzeyden her yerden gelirler, yurt dışından geliyorlar. Bu koru alevlendirecek, bu ülkücülerdir”

 “TÜRKLER’İN BİR ARAYA GELMESİNDEN, BUNLAR NEDEN RAHATSIZLAR ANLAMIYORUM”

“Türkler’in bir araya gelmesinden neden rahatsız oluyorsunuz?” ifadelerini de kullanan Dinçer, “Türkler’in bir araya gelmesinden, bunlar neden rahatsızlar anlamıyorum. Ülkenin adı Türkiye Cumhuriyeti  ve ülkeyi yönetenler Türkler’in bir araya gelmesinden rahatsızlar. Türk toplumundan korkuyorlar. Burada  gazetecisi var, siyasetçisi var, esnafı var çaycısı var” şeklinde konuştu.

 

DEMİRAĞ’DAN ERCİYES TÜRK KURULTAYI TERTİP KOMİTESİNE DESTEK

“ANKARA’DA BELEDİYE 9 GÜN ÜST ÜSTE FESTİVAL YAPIYOR ORADA OHAL YOK MU?”

Aslen Kayserili olduğunu belirten Yeniçağ Gazetesi Yazarı Yavuz Selim Demirağ da, Erciyes Türk Kurultayı’nın OHAL nedeniyle iptal edilmesine tepki gösterdi. Erciyes Tekir Yaylası’na gelen  Demirağ, “Melik Gökçek, Ankara’da 9 gün üst üste festival yapıyor orada sanki OHAL yok ama önünde Türk ismi olan hiç bir konuya izin yok” dedi.

“ÖNÜNDE TÜRK İSMİ OLAN HİÇ BİR KONU İLE İLGİLİ İZİN YOK”

Demirağ, “Türkiye, keşke Türklerin yönetebildiği bir ülke olsaydı. Bu hadiseyi biraz MHP’de de görüyoruz. MHP’de, Ülkücülerin yönetemediği, operasyonel parti haline dönüşünce böyle oluyor. Belediyeler Ankara’da 9 gün üst üste Melik Gökçek festival yapıyor,  orada sanki OHAL yok. Yurdun dört bir yanında çeşitli festivaller var ama adında Türk olan önünde Türk ismi olan hiç bir konu ile ilgili izin yok” diye konuştu. “Bugün Erciyes’te İslam ülkeleri adına kurultay yapılsaydı herhalde  devlette katkı sağlardı” ifadelerini kullanan Demirağ, “Bugün burada İslam ülkeleri adına bir kurultay yapılmış olsaydı herhalde devlette katkı sağlardı. Ortadoğu deseydik ona da katkı sağlarlardı. Suriye deseydik, Filistin deseydik ona da izin verilirdi” dedi.

“YASAKLAMAK İNSANLARI KAMÇILIYOR, KURULTAYI YENİDEN YAPACAĞIZ”

Aslen Kayserili olduğunu belirten Demirağ, “Burada benim babamın dedemin tapulu arazisi var. Ankara’dan kalkıp, Erciyes’e çıkmamı, burada oturup çay içmemi, burada arkadaşlarım ile sohbet etmemi mi engelleyecekler? Buyursunlar engellesinler? Benim babamın atamın toprağı burası. Bazı yasaklarla, bir takım baskılarla bunlar olacak şey değil. Tam tersine insanları kamçılıyor, yasaklamak. Her zaman için farklı olgular üretir. Erciyes’te uzun yıllar yaptığımız kurultayı yeniden yapacağız, yine o günlere döneceğimize inanıyorum” ifadelerini de kullandı.

Haber/Foto: Cafer ZENGİN

 
ETİKET :   Erciyes Türk Kurultayı OHAL Yasak Necip Dinçer Yavuz Selim Demirağ Tepki Tekir Yaylası Kurultay Çadırı

Tümü