112 ’de 5,7 Başarısı!

09:03:11 | 2019-04-17

KAYSERİ Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, kentte ambulansların vakaya ulaşma süresinin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, “Şehir merkezinde ortalamamız 5,7 dakika, kırsalda da 19 dakika” dedi.

 

Kayseri’de ambulansların vakaya ulaşma süresinde önemli bir başarının olduğunu ifade eden Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali Ramazan Benli, “Türkiye genelinde bu ortalama kırsalda 30 dakika, şehir merkezinde ise 10 dakika olarak belirtiliyor. Biz Kayseri’de Bakanlığımızın desteği ve bize sunduğu imkanlarla önemli bir başarıyı sürdürüyoruz.  Kayseri’de şehir merkezinde vakaya ulaşma ortalamamız  5,7 dakika. Bu rakam kırsalda da ortalama 19 dakika. 112’de vakaya ulaşma süresinde  Türkiye ortalamasının üzerindeyiz ve başarılı bir noktadayız.” diye konuştu.

‘112’DE ÇEVRE İLLERLE KOORDİNELİ ÇALIŞIYORUZ’

Kayseri’nin aynı zamanda çevre illerle de uyumlu çalıştığını kaydeden Benli, “112’de il sınırı gibi bir uygulama söz konusu değil. Dakika olarak bölgede hangi noktadaki ambulans olaya daha erken ulaşacaksa o koordine edilir” dedi.

‘UZAK BÖLGELERE İLK ETAPTA HAVA AMBULANSI DÜŞÜNÜLÜYOR’

Kayseri’de ulaşımda 30 dakikanın üzerinde olan bölgelere ilk etapta hava ambulansının yönlendirildiğini anlatan Benli, “Hava koşulları nedeniyle bazı günler sıkıtı yaşanıyor, ama Pınarbaşı, Sarız, Yeşilhisar gibi ulaşma süreci uzun olan bölgelerde de bu hususu özellikle göz önünde bulunduruyoruz. Önce hava ambulansımızı şartlar uygunsa devreye sokuyoruz” şeklinde konuştu.

‘112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ ARAÇ FİLOMUZ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR’

Acil sağlık hizmetlerinin eşit, ulaşılabilir ve daha verimli olarak sürdürülebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kayseri’ye tahsis edilen dokuz ambulansı bir süre önce teslim aldıklarını da dile getiren Benli, “Allah devletimize zeval vermesin. Nüfusu 1.5 milyona yaklaşan Kayserimiz’de bu ambulanslar ile ambulans sayımız 66’ya, istasyon sayımız ise 50’ye yükseldi. Yakın zamanda ilimize 3 Ambulans daha tahsis edilecek. Bunlarla birlikte bu yıl toplam 12 ambulans ilimize kazandırılmış olacak ki, bu son 5 yılda ilimize yapılmış en büyük tahsistir” dedi.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :  

Tümü