Davutoğlu ile birlikte kimler AK Parti’den istifa etti?

13:21:59 | 2019-09-13

AK Parti bir süre önce kesin ihraç talebiyle merkez disiplin kuruluna sevk edilen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti üyeliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Davutoğlu'yla birlikte AKP'den ihraçları istenen eski vekiller; Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün ve Abdullah Başcı'nın yanı sıra AKP eski İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de istifalarını açıkladı.

"AK PARTİ'NİN SORUNLARA ÇARE OLMA KAPASİTESİ KALMAMIŞTIR"

Davutoğlu Beysukent'teki çalışma ofisinde düzenlediği basın toplantısında "Yeni bir siyasi hareketi inşa edeceğiz. AK Parti yönetiminin yaşanan gerçeklikten ve temel ilkelerden koptuğunu, sağlıklı bir muhakeme ve delillendirme sürecini bile yürütmekten aciz olduğunu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. AK Parti bizleri ihraç etme sürecini başlatarak, aslında, kuruluş ilkelerini, kuruluş gerekçesini, dayandığı siyasi-toplumsal merkezi tasfiye etmiştir. Mevcut AK Parti yönetimi, aldığı kararla, 18 yıl önce kurulan AK Parti'yi tasfiye etmiştir. Bugünkü yönetim ve siyaset anlayışıyla dar bir kadronun kontrolüne girmiş olan AK Parti'nin, Türkiye'yi daha iyi bir geleceğe taşıma kapasitesi, ülkemizin ve milletimizin sorunlarına çare olma imkan ve ihtimali kalmamıştır. Bugünden itibaren, zikrettiğimiz temel ilkeler doğrultusunda yeni bir siyasi hareket inşa etmek ve yeni bir yola çıkmak bizim için hem tarihi bir sorumluluk hem de milletimize karşı yükümlülüğümüzün bir gereğidir. Bu çerçevede, hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun, bu ülkenin geleceği için yüreği çarpan ve sorumluluk hisseden herkesi ve her kesimi ortak akıl çerçevesinde bir araya gelmeye ve birlikte çalışmaya davet ediyoruz." dedi.

 

 
ETİKET :  

Tümü