CHP MİLLETVEKİLİ ARIK AÇIKLADI: 17 YILDA 50 BİN 378 VATANDAŞ İNTİHAR ETMİŞ

13:16:29 | 2020-02-27

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, son yıllarda artan intihar olaylarının araştırılmasına yönelik partisinin grup önerisi üzerine Meclis’te konuştu.  “Görünen  köy kılavuz istemiyor. İnsanımız adım adım yoksulluğa, felakete, uçuruma sürükleniyor” diyen Arık, acı gerçeği açıkladı...

CHP Milletvekili Arık, Meclis’te artan intihar olayları ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. “Saray ve çevresi sürekli zenginleşirken halk sürekli fakirleşiyor” ifadelerini kullanan Arık, Türkiye’de açlık sınırının son on yedi yılda 5 kattan fazla artığını dile getirdi. Milletvekili  Arık, “İşsizler ordusuna her ay bir yenisi ekleniyor. Ülke nüfusunun yüzde 40’ından fazlası asgari ücretle geçinmek durumunda. Vatandaş ayda 2.324 TL’yle hem ev kirası ödeyip çocuk okutmak, elektrik parası ödemek, su parası ödemek, doğal gaz parası ödemek, mutfak masraflarını karşılamak zorunda. İşsiz sayısı gelmiş, 4 milyon 396 bine dayanmış” diye konuştu. AK Parti iktidarı döneminde yani son 17 yılda 50 bin 378 vatandaş intihar etmiş” diyen Arık, Kayseri’de ekonomik sıkıntılar nedeniyle yaşanan acı olayları da örnek vererek, “Kimi yurttaş devlet daireleri önünde kendisini yakarken kimisi de ailesiyle birlikte siyanür içerek yaşamına son vermiş. Son iki yılda sadece Meclisin önünde 4 intihar girişimi olmuş. Daha geçen hafta Kayseri’de bir vatandaşımız ekonomik sıkıntılar yüzünden kendisini evinin balkonundan boşluğa bıraktı” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) artan intihar olaylarına yönelik konuştu. Partisinin konunun araştırılmasına yönelik grup önerisi üzerine konuşan Arık, intihar olaylarının sadece kişinin kendi hayatına son vermesi olarak açıklanamayacağını belirterek, “İntihar olayları, bir insanın trajik biçimde hayatına son vermesinin yanı sıra geride yıkılmış aileler, arkadaşlar, dostlar bırakan, toplumu derinden yaralayan, temel bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmakta. Biz bu araştırma önergemizi Ekim 2018 tarihinde hazırlayıp Türkiye Büyük Millet Meclisine verdik. Üzerinden tam bir buçuk yıl geçmiş. Çünkü görünen  köy kılavuz istemiyor, çünkü tek adam rejimi, insanımızı adım adım yoksulluğa, felakete, uçuruma sürüklüyor. Saray ve çevresi sürekli zenginleşirken halk sürekli fakirleşiyor” dedi.

“TÜRKİYE’DE AÇLIK SINIRI SON ON YEDİ YILDA 5 KATTAN FAZLA ARTMIŞ”

Türkiye’de açlık sınırının son on yedi yılda 5 kattan fazla arttığına dikkat çeken Arık, işsizlik rakamlarını da gündeme taşıdı. CHP Milletvekili Arık,  “İşsizler ordusuna Her ay bir yenisi ekleniyor. Ülke nüfusunun yüzde 40’ından fazlası asgari ücretle geçinmek durumunda. Vatandaş ayda 2.324 TL’yle hem ev kirası ödeyip çocuk okutmak, elektrik parası ödemek, su parası ödemek, doğal gaz parası ödemek, mutfak masraflarını karşılamak zorunda. İşsiz sayısı gelmiş, 4 milyon 396 bine dayanmış” diye konuştu.

“MECLİSİN ÖNÜNDE 4 İNTİHAR GİRİŞİMİ OLMUŞ”

AK Parti iktidarını eleştiren Arık,  şunları söyledi, “Türkiye uçacak, Ekonomimiz şaha kalkacak. Tünelin sonundaki ışık göründü’ dediniz ama maalesef ki tünelin sonundaki ışık, yoksulluk, çaresizlik, açlık ve intiharlar oldu ve sizin iktidarınız döneminde, son on yedi yılda 50.378 vatandaşımız intihar etmiş. Kimi yurttaş devlet daireleri önünde kendisini yakarken kimisi de ailesiyle birlikte siyanür içerek yaşamına son vermiş. Son iki yılda sadece Meclisin önünde 4 intihar girişimi olmuş. Peki, siz ne yapmışısınız? Yayın yasağı koymuşsunuz, gizlemeye çalışmışsınız. ekonomi bakanı damat bey ‘Ekonomi uçuyor.’ dediği gün Konya’da 2 çocuk babası bir vatandaşımız ‘Maddi sıkıntı ve borçlara daha fazla dayanamıyorum.’ diyerek, kamyonuna asarak intihar etti. Dönüp de Konya’ya bakmadınız. Daha geçen hafta Kayseri’de bir vatandaşımız ekonomik sıkıntılar yüzünden kendisini evinin balkonundan boşluğa bırakmak isterken eşi yakaladı ama maalesef ölümüne engel olamadı.”

“SİZ DEĞİL MİSİNİZ YUNAN ADALARINA GİDİP GİRİT YAĞI ALIYORUM, KAHVALTIDA YİYORUM VE MUTLU OLUYORUM.’ DİYEN?

Bakanların Kayseri ziyaretine yönelik de değerlendirmeler de bulunan Arık, “Aynı tarihlerde 3 Bakanımız Kayseri’deydi. Ama bu acıyı paylaşmadınız, bu acıyı görmezden geldiniz. Sayın Bakanlar Kayseri’ye şöyle bir bakıp geçtiler, gittiler. Bu 3 Bakan adına evlere şenlik Tarım Bakanımız konuştu. Hani ülkenin akciğerleri yanarken, ormanları yanarken ‘3 uçağın motoru arızalı, 3 tanesi de yağ akıtıyordu.’ diyen Bakanınız “CHP’nin Genel Başkanı ‘Saman ithal eden bir ülkeyiz.’ diyerek hakikatleri bükmeye çalışıyor, akıl tutulması yaşıyor. Benim köylümün, çiftçimin moralini bozmaya hakkınız yok.’ dedi, çekti gitti. Sayın Bakan, köylünün, çiftçinin moralini bozan bizatihi kendiniz, akıl tutulması yaşayan da sizsiniz. Siz değil misiniz ki “Paramız var ki ihracat yapıyoruz.” diyen? Millî ve yerli Hükûmetin Tarım Bakanı bu ülkede üniversite öğrencisi ‘Cebimde 1 liram var, açım.’ diye intihar ederken, siz değil misiniz ‘Yunan adalarına gidip Girit yağı alıyorum, kahvaltıda yiyorum ve mutlu oluyorum.’ diyen? Ey halkım, bu ülkenin yerli ve millî  Tarım Bakanı üniversite öğrencisi ‘Cebimde 1 liram var, açım.’ diye intihar ederken kendisi güzelim zeytinyağımızı da bırakmış ‘Yunanistan’ın Girit yağıyla kahvaltı yapıyorum ve mutlu oluyorum.’ diyor, iyi mi?” dedi.

“YOKSULLUK, FAKİRLİK, İNTİHARLAR, DEPREMLER AKP’NİN GÜNDEMİNDE YOK”

AK Parti’nin halkın sorunları ile ilgilenmediğini savunan Arık, şu ifadeleri kullandı, “ İktidar Partisi halkın derdiyle dertlenmiyor, acıları hissetmiyor. Yoksulluk, fakirlik, intiharlar, depremler AKP’nin gündeminde yok. Gündemlerinde kupon arazilerinin nasıl paylaşılacağı, kime verileceği, yandaşın vergi borcunun nasıl sıfırlanacağı var. Hatay’da ‘Çocuklarım aç.’ diyerek valiliğin önünde kendini yakan vatandaşın ardından AKP’li belediye meclis üyesi ‘Kimse açlıktan kendini yakmaz. Böyle ucuz siyasi manevraları bu millet yemez.’ diyor, iyi mi? Nasıl bu kadar vicdansız olabiliyorsunuz? Bu Belediye Meclis üyesi hakkında nasıl bir işlem yaptınız? Şimdi ben buradan, milletin kürsüsünden milletim adına siz sayın milletvekillerine seslenmek istiyorum, gelin, bu intiharları görmezden gelmeyelim. Gelin, insanlarımız niye intihar ediyor, neden bu intiharlar artıyor, hep birlikte araştıralım, çözüm yollarını arayalım, milletimizin bizden beklentisi bu.”

ARIK’TAN, AK PARTİ VE MHP’YE RET TEPKİSİ

Diğer yandan Arık, intiharların araştırılmasına yönelik grup önerilerinin  Meclis’te yapılan oylamada AK Parti ve MHP tarafından reddedildiğini de açıklayarak, “İnsanlarımız kamu dairelerinin önünde kendilerini ateşe veriyor ama araştırma önergemiz AKP ve ortağı MHP'nin oylarıyla reddedildi” dedi.

Haber: Cafer ZENGİN

 




ETİKET :   CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık Haberler Son dakika İntiharlar

Tümü