CHP İl Başkanı Ümit Özer’den tepki: Çiftçinin toprağı elinden alınıyor!

18:43:55 | 2020-07-09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ümit Özer, Yeşilhisar’da 2003 yılında çiftçilere törenle dağıtılan tapularının şimdi geri alınmak istendiğini belirterek bu duruma tepki gösterdi. Darda olan çiftçilerin borçlarını ödeyemez hale geldiklerini kaydeden Özer, iktidara çağrıda bulunarak, “Yanlış tarım politikalarınızın bedeline bu insanlara ödetmeyin” dedi.

AK Parti iktidarına tepki gösteren CHP İl Başkanı Ümit Özer, yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçilerin mağdur edildiğini dile getirdi. Yeşilhisar’da bu kapsamada borçlarını ödeyemedikleri için topraklarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan çiftçilerin sorunlarını gündeme getiren Özer, “1980 darbesi sonrası süslü laflarla pazarlanan neo liberal politikalar adım adım hayatımıza monte edilmeden önce Türkiye kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydi. Ama emekçilerin, çiftçilerin, dar gelirlilerin, yerli ve milli olanın düşmanı neo liberal politikalarla Türkiye hızla sahip olduğu değerleri bir bir kaybedip, saman ithal eden bir noktaya taşındı. Bugün yaşadığımız sorunların temelinde işte bu üretimden kopuş yatmaktadır. Üretimden koptuğumuz için köylerimiz boşalmış, işsizlik tarihimizin en yüksek rakamlarına ulaşmıştır. Biz iktidardan bu sorunları çözmesini, tarımsal üretimi destekleyerek hem ülkemizin gereksinimlerini karşılamasını hem de Türkiye’nin en büyük sorunu olan ve her geçen gün daha da artan işsizliği bir nebze de olsa çözüm bulmasını beklerken iktidar köylerimizde yaşam mücadelesi veren, üretmek için canını dişine takan insanlarımızı topraklarından koparmak için gayret gösteriyor. İşte Yeşilhisar İlçemizin Musahacılı Mahallesi’nde yaşananlar bunun en somut göstergesidir.” şeklinde konuştu.

“YANLIŞ TARIM POLİTİKALARINIZIN BEDELİNE BU İNSANLARA ÖDETMEYİN”

Çiftçilerin desteklenmesi gerektiğine vurgu yapan CHP’li Özer, şu ifadeleri kullandı, “AKP iktidarı öncesinde topraksız köylülerimizin üretime katılması ve kentte yaşamlarını sağlamaları amacıyla çiftçilerimize 5 yılı ödemesiz 10 yılda ödenebilme kolaylığı sağlanarak toprak verilmişti. Sonrasında AKP iktidara geldi. 2003 yılında dönemin tarım bakanı törenle Musahacılı sakinlerine tapularını verdi. Sonrasında ise yanlış tarım politikaları nedeniyle çiftçilerimiz zarar etmeye başladı. Üretim maliyetleri yükselirken, ürettiği ürünler tarlada kalan çiftçilerimiz borcu borç ile kapatarak yaşamını sürdürmeye çalıştı. Ancak hayatını idame eden çiftçilerimiz borçlarını ödeyemedi. Çiftçiye destek olması gerekenler ise bugün 2003 yılında törenle tapularını verdiklerini toprakları ellerinden almak için harekete geçti. Tam 160 çiftçimize İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri Ağustos ayının sonuna kadar süre tanıyarak, faiziyle bugün üç katına çıkan borçlarını ödemelerini yoksa topraklarını ellerinden alacaklarını ve icra başlatacaklarını söylüyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını liyakatsiz yandaşlarınıza 4’er 5’er maaş vererek hiç eden AKP iktidarına sesleniyorum: O topraklar orada yaşayan, canını dişine katarak üretmeye çalışan insanlarımızın toprağıdır. Yanlış tarım politikalarınızın bedeline bu insanlara ödetmeyin.” 

 
ETİKET :   CHP İl Başkanı Ümit Özer Kayseri Haberler Son dakika Açıklama Çiftçi Destek Yeşilhisar Tapu

Tümü