CHP İl Başkanı Özer: 40 milyon harcadınız, vatandaşı hayal kırıklığına uğrattınız

“40 milyon harcanarak açılan kalede hayal kırıklığına uğradık ve ortaya çıkan görüntü Kayseri’ye yakışmadı” diyen CHP İl Başkanı Özer, kafeleri de sordu: Kimlere, hangi koşulda verdiniz?

20:59:24 | 2019-10-09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ümit Özer ve beraberindeki partililer, 6 yıl süren çalışma ve 40 milyonluk harcamayla kültür sanat merkezine dönüştürülen tarihi kalede incelemeler de bulundu. Yapılan çalışmayı değerlendiren Özer, “Kayserililer gibi büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek durumundayım. Ortaya çıkan tablo Kayserimize de tarihimize de yakışmadı.” dedi. Özer, ayrıca Büyükkılıç’tan kale içindeki kafelerin kimlere ve hangi koşullarda verildiğini açıklamasını istedi.

Kayseri’de 6 yıl süren çalışmanın ardından kültür sanat  merkezi olarak faaliyet göstermeye başlayan tarihi kaleyle ilgili tartışmalar sürüyor. CHP İl Başkanı Ümit Özer ve beraberindeki parti yöneticileri, kalede incelemelerde bulundu. İncelemeler sonrasında açıklama yapan Özer, “Bir tarihin vizyonsuz bir anlayışla nasıl yok edildiğine tanıklık ettik” dedi.

“TARİHİ KAYSERİ KALEMİZDE NE RUH KALMIŞ NE TARİH”

Kalede 6 yıl önce başlatılan çalışmalara destek verdiğini dile getiren Özer, ancak gelinen noktada Kayseri kamuoyunun hayal kırıklığına uğradığını savundu. Özer, “Şahsım olarak dönemin Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin başlattığı Kayseri Kalesi’nin restorasyon işini önemsemiş ve desteklemiştim.  6 yıl gibi uzun bir süre ve 40 milyon lira harcanarak yapılan çalışmaların sonunda ise maalesef tüm Kayserililer gibi büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek durumundayım. İnanın 6 yıl gibi bir sürede Kayseri’ye yeni bir kale yapılırdı ama vizyonsuz bir anlayış var olanı da mahvetmeyi başarmış.  Tarihi Kayseri Kalemizde ne ruh kalmış ne tarih. Daha işlevsel yapılabilirdi. Küçücük konser alanı yerine anfi seklinde daha büyük bir alan yapılabilir, tıpkı Rumelihisari Anadoluhisari gibi değerlendirilebilirdi. Yeşile doğaya bakış açılarını da saksılara dikmiş oldukları ağaçlarla da göstermişler. Saksılarda ağaç yetiştirmek kimin yada hangi aklı evellerin kule, sur ve duvarlarındaki taşların birbiriyle komik uyumsuzluğu fikri bilmiyorum ama zihniyeti de çok net olarak ortaya koymuş. Eğer maksat kafelere yer açmak ise Talasımız başta olmak üzere Kayserimizin birçok yerinde kafeler var, bunun için borç batağı içindeki belediyemizi 40 milyon lira daha borçlandırmaya hiç gerek yoktu. Evet Kayseri Kalemizin önceki hali Kayserimize de tarihimize yakışmıyordu ama 6 yılda milyonlarca lira harcanarak ortaya çıkan görüntü de Kayserimize de tarihimize de yakışmadı.” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKKILIÇ’TAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ”

Başkan Özer, ayrıca kale içinde faaliyet gösteren kafelerin kimlere ne amaçla verildiğini de sordu. Özer, “Burada elbette Sayın Büyükkılıç’ı suçlamıyoruz.  Kendisi bu tarihi desek tarihi olmayan, modern desek modernliğe çağrıştırmayan yapının sorumlusu değil. Ama kendisinden tarihimizin içine oturan kafelerin kimlere ve hangi koşullarda verildiğini açıklamasını bekliyoruz.  Bunu sadece biz değil tüm Kayseri kamuoyu bekliyor.” dedi. 
ETİKET :  

Tümü