CHP İL BAŞKANI ÖZER GAZETECİ TUNA’YI UNUTMADI!

Çalışan Gazeteciler Günü mesajında dikkat çeken ayrıntı...

18:01:01 | 2020-01-09

Kentte uzun yıllardır gazetecilik yapan ve Kayseri Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Mehmet Tuna, geçtiğimiz Ağustos ayında girdiği bunalım sonucunda evinin bodrum katında iple kendisini asarak, intihar etti. CHP İl Başkanı Ümit Özer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Tuna’yı unutmadı. Özer, basın çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Özer, “Binlerce gazeteci işsizdir. Burada bir kez daha yaklaşık iki yıllık işsizliğin ardından hayatına son veren gazeteci kardeşimiz Mehmet Tuna’ya ve ebediyete intikal etmiş olan tüm basın emekçilerine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

CHP Kayseri İl Başkanı Ümit Özer, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Bir ülkede basın özgürlüğü yok ise o ülkede hiçbir özgürlükten bahsedemezsiniz” dedi. Özer, “Maalesef bugün ülkemizde de gerçek anlamda bir basın özgürlüğünden söz edemiyoruz. AKP iktidarı devletin tüm olanaklarını kullanarak kendi basın ordusunu kurarken, halkın haber alma özgürlüğünün peşinde koşan basın kuruluşlarını da ekonomik ve siyasi baskı altına almaya çalışmaktadır. Türkiye’nin en ballı ihalelerini alan iktidar yandaşı işadamlarının milyonlarca liralık vergi borcunun sıfırlandığı ülkemizde, zaten zor koşullarda yayın hayatını sürdüren gazetelerimizin sigorta borçları nedeniyle Basın İlan Kurumu gelirlerine el konulmasının başka bir anlamı yoktur. Binlerce gazeteci işsizdir. Burada bir kez daha yaklaşık iki yıllık işsizliğin ardından hayatına son veren gazeteci kardeşimiz Mehmet Tuna’ya ve ebediyete intikal etmiş olan tüm basın emekçilerine Allah’tan rahmet diliyorum. İktidar ekonomik olarak köşeye sıkıştıramadığı basın kuruluşlarını da kendi kontrolü altındaki yargı ile dizayn etmeye çalışmaktadır. Algıların değil gerçeklerin peşine düşen basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyor, halkın doğru haber alması için verdikleri onurlu mücadeleyi alkışlıyorum” ifadelerini kullandı.

 CHP Milletvekili Arık:

ÖZGÜR BASIN OLMADAN DEMOKRASİ OLMAZ

 CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da, Türkiye’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında  157’nci sırada yer aldığını belirterek, “Türkiye her alanda olduğu gibi basın özgürlüğü konusunda da sınıfta kalmıştır. Herkes şunu bilmelidir ki, özgür basın olmadan demokrasi olmaz. Bugün Türkiye’de demokrasi de özgür basın da can çekişmektedir” diye konuştu.

Arık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Toplumu aydınlatması, ülkedeki yanlışları ortaya çıkarması beklenen basın maalesef iktidarın algı operasyonlarında kullandığı tehlikeli bir silaha dönüşmüştür. Gazeteciliğin etik değerlerine sahip, gerçeğin peşinde koşan ve sayıları her geçen gün daha da azalan basın emekçileri ve kuruluşları ise ekonomik ve hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bugün Türkiye’de demokrasi de özgür basında can çekişmektedir. Yaşanan tüm zorluklara rağmen her koşulda mesleki onuruyla hareket eden ve mesleğinin gereklerini yerine getirmeye çalışan tüm basın emekçilerinin Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

 

 

 
ETİKET :  

Tümü