CHP’den Meydan’da oyuncak trenli eylem: Nüfusu İldem kadar olan kentler otobana kavuştu

CHP'den, AK Parti'ye 13 yıldır söz verilen ama bir türlü hayata geçirilemeyen hızlı trene, oyuncak trenli gönderme...

17:33:36 | 2020-10-23

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri İl Yönetimi, vatandaşlara yıllardır iktidar tarafınca söz verilen, ancak 13 yıldır gelmeyen yüksek hızlı trenle ilgili ilginç bir tepki gösterdi. Cumhuriyet Meydanı’nda kurdele kesilerek oyuncak tren çalıştırıldı ve hızlı trenin şehre geliş açılışını yapıldı. Eylemde partililerin elindeki, “Tren geldi hoş geldi, vagonları boş geldi” , “Hızlı tren belki hiç gelmez" , "Görünmez trenin ufkundayız"  yazılı pankartlar da dikkat çekti. Burada konuşan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri halkına 13 yıl önce söz verilen Yüksek Hızlı Tren’in temelinin atılmadığını belirterek, AK Parti iktidarını eleştirdi.

“2 CUMHURBAŞKANI, 3 BAŞBAKAN, 6 ULAŞTIRMA BAKANI SÖZ VERDİ, AMA TREN GELMEDİ”

2 cumhurbaşkanı, 3 başbakan, 6 ulaştırma bakanı, sayısız milletvekili ve belediye başkanının söz verdiği yüksek hızlı tren ile ilgili daha bir adım atılamadığını dile getiren Arık, “Kayserilinin aklıyla oynamayın” dedi.  Arık, “Hızlı tren gelecek dendi, ama gelmedi. Yarın Cumhurbaşkanı tarafından yine söz verilecek, ama kimse inanmasın. Yine müjde verecek, ama yine gelmeyecek. 6 Bakan söz vermiş bugüne kadar ama hızlı tren gelmedi. Basın mensupları sorun 13 yıldır sözünüzü tutmadınız. ” dedi. Arık, iktidara 2023’te  halkın tutulmayan sözler nedeniyle sandıktan gereken cevabı vereceğini belirtti.

“AKP GENEL BAŞKANI YİNE BOL BOL VAAT VERECEK”

CHP İl Başkanı Ümit Özer de 13 yıl önce hızlı tren sözü verildiğini, ancak verilen sözlerin tutulmadığını ve Kayseri halkıyla alay edildiğini savundu. Özer, “18 yıldır ülkeyi yöneten AKP’nin toplu açılış törenlerine alıştık. Özellikle seçim dönemlerinde, listesi devlet sırrı gibi saklanan toplu açılış törenlerini, yaparsa Ak Parti yapar denilerek bol keseden verilen vaatleri hepimiz biliyoruz ve biliyoruz ki, AKP Genel Başkanı yarın kentimize gelecek ve yine sayısız açılış yapacak,  bol bol vaat verecek. Hani şu göklerde olan ama bir türlü göremediğimiz, fabrikasının yerini bilemediğimiz yerli ve milli uçağımız gibi. Gerçekten değerli basın mensupları siz yerli ve milli uçağımızı gördünüz mü? Biz görmedik…  Nerede üretiliyor, biliyor musunuz? Biz bilmiyoruz… Peki, bundan tam 13 yıl önce AKP genel başkanının Kayseri’ye müjdelediği Yüksek Hızlı Treni gördünüz mü? Biliyoruz ki AKP Genel Başkanı yarın bir kez daha Kayseri’ye Yüksek Hızlı Tren Müjdesi verecek. Her ne kadar kendisi AKP Genel Başkanı olmayı bu milletin Cumhurbaşkanı olmaya tercih etse de biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanının sözünün havada kalmasını kabullenemiyoruz. Gerçi AKP Genel Başkanı sözünün havada kalmasına alışkın. “Bu fakir bu görevde olduğu müddetçe o teröristi alamazsın” dedikten sonra bir telefonla papazı bıraktığını gibi… Ama biz yine de AKP Genel Başkanı’nı sözünü havada bırakmayalım ne AKP  Genel Başkanı yorulsun, ne de Kayserililerin aklı ile dalga geçilmesin diye Yüksek Hızlı Treni Kayseri’ye getirdik. Hepimize hayırlı uğurlu olsun… AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yarın Kayseri’den Ankara’ya hızlı trenin test sürüşünü yapmaya geliyor. AKP iktidarında Kayseri’nin görüp göreceği en gerçek Yüksek Hızlı Tren bu. Kimse AK Parti’den Kayseri için daha fazlasını beklemesin. Hani diyorlardı ya Hayaldi Gerçek oldu diye. Göklerde uçan yerli ve milli uçağımız gibi AK Parti iktidarın da Yüksek Hızlı Trenimiz de hayaldi ancak bu kadar gerçek oldu” dedi.

“NÜFUSU İLDEM KADAR OLAN KENTLER OTOBANA KAVUŞTU”

Konuşmasında  “AKP kalkınmayı da Sarız’dan başlatacaktı ama 18 yılın sonunda Kayseri’yi küme düşürdüler” diyen Özer, “Nüfusu İldem kadar olan kentler otobana kavuşurken, Kayserililer yılın her günü tadilatta olan yoldan Ankara’ya gidip gelmeye devam ediyor. Nüfusu Belsin kadar olmayan kentler yeni havalimanlarına kavuşurken, Kayseri yıllardır havaalanı büyüyordu, büyüyecekti, projeyle oyalandı. Kayseri’de Sivas’ta yaşayan kadar Sivaslı, Yozgat’ta yaşayan kadar Yozgatlı hemşerimiz var, var ama Sivas’a giden, Yozgat’a giden Yüksek Hızlı tren Kayseri’ye yalan oldu. AKP olduğu sürece de tek gerçek trenimiz bu: Binmesek de, Ankara’ya gitmesek de bu Yüksek Hızlı Tren bizim”

OYUNCAK TRENLİ AÇILIŞ

Yapılan basın açıklamasının ardından kurdele kesilerek hızlı trenin temsili Kayseri’ye gelişi töreni yapıldı ve oyuncak trenle iktidara gönderme yapıldı.

 
ETİKET :   Haberler Kayseri Son dakika Hızlı tren Meydan Cumhuriyet Meydanı İl Başkanı Ümit Özer Milletvekili Çetin Arık

Tümü