“Büyükşehir BORÇ Batağında”

17:41:41 | 2019-04-15

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, seçim sonrası oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında alınan borçlanma kararına tepki gösterdi. Büyükkılıç’ın daha ilk toplantıda bankalardan 120  Milyon TL borçlanma için yetki aldığını ifade eden Ataş, “Dakika bir gol bir. Ne yazık ki, Büyükşehir Belediyesi borç batağında. Daha ilk toplantıda belediyenin içinde bulunduğu çıkmaz gözler önüne serilmiştir. Yıllardır ‘borçsuz belediye, öz kaynaklarımızla iş yapıyoruz’ narası atanlar, gerçekleri bu millete anlatmalıdır” dedi.

 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yeni Meclisi de ilk toplantısını yaptı. Yeni Meclisin il toplantısında gündem maddeleri arasında yer alan ‘borçlanma’ konusunu değerlendiren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’deki en borçlu belediyeler arasında yer aldığını belirterek, “Bu çok üzücü bir durum” dedi.  Yıllardır “Borçsuz belediye” ifadeleri ile kamuoyunun aldatıldığını dile getiren Ataş, şunları söyledi, “Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görev yaparken de bu borç konusunu en çok gündeme getirenlerden biriydim. O dönem belediyenin borcunun ne kadar olduğunu sorduğumuz da ne yazık ki net cevaplar alamıyorduk. Bunun yanında bağlı bulunan şirketlerin borcu da söylenmiyordu. Yani belediyenin alacağı ne, vereceği ne bilinmiyor, kamuoyunda saklanıyor. Sonra da şeffaf belediyecilik deniyordu. Ancak seçim sonrası belediyenin ilk toplantısında borçlanma kararının alınması düşündürücü. Belediye meclisine ‘ulusal bankalardan 120.000.000,00 TL kredi alınabilmesi için Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a veya görevlendireceği kişi veya kişilere yetki verilmesi talebinin’ gelmesi ve kabul edilmesi bu konudaki çıkmazı gözler önüne seriyor. Belediye yıllardır borçla yönetilmekte ve borcu borçla kapatma anlayışı güdülmektedir. Biz Sayın Mustafa Çelik’e de görevi devraldığında belediyenin borcunu açıklaması çağrısı yapmıştık. Çelik de şimdi Büyükkılıç da aşırı borçlanma rakamları ile karşımıza çıkıyor. Şimdi soruyoruz ‘yıllardır borcumuz yok, öz kaynaklarımızla işlerimizi yapıyoruz narası atanlar’ bu millete neden gerçekleri anlatmıyorsunuz.” 

“ŞEFFAF BELEDİYECİLİK BU MU?”

Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay raporlarına göre şu an yan şirketleri hariç 750-800 milyon TL borçlu olduğunu anlatan Ataş, “Örnek belediyecilik, model belediyecilik, dediğiniz bu mu? Sayıştay raporlarında da aslında acı tablo ortada. Şu an Büyükşehir Belediyesinin yan kuruluşları hariç  yaklaşık 750-800 milyon TL faizsiz borcundan bahsediliyor. Bu iş sıkıntılı, süreç sıkıntılı. Bu kadar borç varken, yeniden borçlanma yetkisi veriliyor. Önce bir aynaya bakmak lazım. Tabloyu görmek lazım. Devralınan tabloyu halka anlatmak lazım. Şeffaf belediyecilik budur. Ortak akıl budur” diye konuştu.

“İLÇE BELEDİYELERİNDE DE DURUM FARKLI DEĞİL”

 Aynı durumun ilçe belediyelerinde de söz konusu olduğunu ifade eden İYİ Parti  Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, basına daha önce de konu olan Sarıoğlan Belediyesi’ni örnek verdi.  Ataş, “İlçelerde de durum vahim. İncesu Belediye Başkanımız Mustafa İlmek mazbatasını aldıktan sonra oradaki durumu da kamuoyuna aktardı. İncesu’da 9 milyon 487 bin 231 TL borç devraldı Başkan. Oralarda da durum vahim. Önümüzde bir de Sarıoğlan örneği de var. Sayıştay’ın 2017 yılı denetim raporunda ‘Belediyenin borç stok tutarının yaklaşık 1,7 katı üzerinde borç yükü altında olduğu ve borçlarını ödeyemediği görülmüştür.’ ifadesi yer alıyor. Bunun yanında Sarıoğlan Belediyesi 2017 yılında da toplam 430.448,55 TL faiz ödemiş.” şeklinde konuştu.

 

“KASKİ’NİN MAL VARLIKLARI İPOTEKLİ”

KASKİ’de de borçlanmanın dikkat çektiğini ifade eden Ataş, “KASKİ’de büyük borç altında. Şu an borçlanması nedeniyle İller Bankası  tarafından bütün mal varlıklarına ipotek konmuş durumda. Yani nereye el atsanız ne yazık ki büyük borç yükü altında” dedi.

 

“TABLO NEDİR? KAMUOYUNA AÇIKLANMALI”

Açıklamasında, “Bu rakamlar ciddi rakamlar. Bu rakamlar geçiştirilecek, el kaldırılıp, indirilecek rakamlar değil” diyen Ataş, seçim sürecinde de bu tabloyu sık sık gündeme getirdiğini ve ilgilileri uyardığını söyledi. Ataş, “Yıllardır Kayseri kamuoyuna ‘Örnek, borçsuz belediyecilik’ aldatmasını anlatanlar bu rakamlara ne diyecek? Daha ilk toplantıda milyonlarca lira bankalardan borçlanma yetkisi alanlar, gerçekleri anlatmak zorundadır. Tablo nedir, bu borcu kim yapmıştır, ne için yapmıştır? Bu borçlanma konusunda biz her daim uyarılarımızı yaptık. Bu konuda içimiz rahat. İnşallah asıl hesap vermesi gerekenler vatandaşa hesap verir. Belediyenin içinde bulunduğu borç çıkmazını kamuoyuna anlatırlar. Çünkü bu vebal büyük. O borç vatandaşa yüklenecek olan borç” diye konuştu. (K.B.)
ETİKET :   Haber Kayseri İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş Kayseri Büyükşehir Belediyesi Borç Batağı

Tümü